Kosmose pesakond

Vastsündinud / Newborns

 

03. mai varahommikul, umbes kella kolme paiku käisin Margot piilumas, et kuidas tal olemine on, sest eelmise päeva õhtul oli selge, et ta hakkab kindlasti sel ööl või siis järgmisel päeval poegima. Oli teine kohe seda nägu ning tema käitumine viitas samuti sellele, et enam ei lähe kaua, kuigi tegeliku poegimispäevani oli veel paar päeva aega.  Kella viie paiku, nägi Margo esimene kutsikas ka päevavalgust. Seega, Margo ja Sluníčko said vanemateks.

Pesakonnas sündis kokku 12 soobli ja musta soobli karva kutsikat, kellest 9 jäid elama. Mis siis kolme kutsikaga juhtus? Üks sündis surnuna ja oli endiselt lootekotis. Ühe kutsika magas ta kahjuks poegimise käigus ära – paraku tuleb seda ette, eriti esmakordsete mammade juures, sest nad ei saa veel aru, millal keegi külje alla jääb ning et siis oleks end vaja kutsika pealt ära liigutada… Kolmanda kutsika pidin ise üle vikerkaare aitama – nimelt oli Margo tema lootekotist vabastamise ja nabanööri läbi närimisega veidi hoogu sattunud ja nabanööri läbi närimisega oli ta vigastanud kutsika kõhtu ning tema sooled olid kõhuõõnest väljas. See oli üsna õõvastav vaatepilt ja et mitte kutsikale lisapiinu valmistada, võtsin ta ema juurest ära ning lõpetasin, pisaraid valades, tema piinad. Paraku aegajalt võib selliseid asju juhtuda ja mitte ainult esmapoegijate seas, vaid ka juba kogenud poegijad võivad hoolitsemisega hoogu sattuda ning selle hoolitsemise käigus kutsikatel saba või jalgu ära süüa.

Peale seda, kui talt selle avatud kõhuõõnega kutsika eemaldasin, muutus ta närviliseks, sest pisike oli ju elus, kui ta tema juurest ära võtsin ning ta hakkas teda taga otsima. Pidin Margo maha rahustama ja õnneks see mul ka õnnestus ning ta hakkas teisi kutsikaid kenasti toitma ja keeras end mõnusalt kerra, avades tittedele oma piimabaari.

Space litter

Vastsündinud / Newborns

 

In early morning of May 3rd, at 3 am I was checking Margo to see if she is OK and will she give birth already. She was OK and no signs of giving birth at that moment.  She just stared me from her playpen, hoping for me to take her to my lap again. She loves to be in lap, all the time. Why did I go to check on her? A night before it was clear that she will give birth that night or in next day for sure as she already started to act differently and there was some other visual signs that she was ready to pop, even she had few more days to go for her actual due date. So, Margo and Sluníčko are fresh parents now.

Total count Margo had was 12 cubs but 9 survived. What happened to 3 cubs? Well, one was stillborn and still in its amniotic sack, another one Margo just slept on top while giving birth – it happens sometimes, especially with first time moms. They just do not realize when some cubs are under them and they need to move – fortunately they learn very quick. And with third one Margo was over caring. And that means then she was cleaning the cub out of the amniotic sack and chewing naval cord, she went too close to the cubs belly and punctured hole in it and because of that the bowels was poured out of his/her belly – so, I had to put that cub down that he/she would not suffer. Again, I was crying so hard – it is very hard to put someone out of suffering, but it is humane to do so and do not wait when Nature takes it’s course. It also happens sometimes in first time moms, sometimes even with experienced moms and they shew off the tip of the tail or a leg what has been tangled into amniotic sack …

After I took that poor cub away from her, she was a bit nervous and was looking after that cub. I had to calm her down while putting her back to the rest to the cubs. Petted her, talked to her and calming her down and she finally did calm down by laying on her back and opened up her milk rack to the cubs that they could start to eat.

Pesakonnas on

Päevased- vasakul 3 isast ja paremal 6 emast / A day old – left there are 3 hobs and right 6 jills

 

Tegin kiire sookontrolli ning kaalumise ja selles pesakonnas on meil kokku soobli- ja musta sooblikarva 6 emast ja 3 isast kutsikat.

Pesakonna (9 kutsika) sünnikaalud jäid 9,96  ja 12,34 grammi vahele. Kogu pesakond kaalus kokku 102,09 grammi, mis tegi keskmiseks kutsika sünnikaaluks 11,34 grammi.

 • Emaste sünnikaalud olid: 11,58 g; 10,57 g; 11,35 g; 10,26 g; 11,88 g ja 12,15 grammi
 • Isaste sünnikaalud olid: 12,00 g; 12,34 g ja 9,96 grammi

Oleme igati tulemustega rahul ja jääme põnevusega kutsikate kasvamist ootama.

Margo on muidu hästi rahulik ja hoolitsev emme ning laseb oma kutsikaid kenasti vaadata ning vajadusel neid tissi otsa sättida ilma, et hambaid näitaks või minus kutsikatele ohtu näeks. Ta tuleb endiselt igal võimalikul momendil sülle ja tahab palju lähedust saada ja seda ma talle ka pakun, kui ta kutsikatest eemal on. Igaks juhuks jäin sel ööl titevalvesse, et olla 100% kindel, et Margo kutsikaid kenasti toidab ning kedagi ööga ära ei maga. See aga tähendas seda, et magama sain alles kella 5 ajal hommikul, kui olin kindel, et kutsikatega on kõik korras.

Hommikul kaalusin kutsikad veel igaks juhuks üle, et olla päris kindel, et kõik on kenasti kaalus juurde võtnud ja nii see ka on ning Margo piimariiul on mõnusalt töökorras. Nüüd jälgin hoolega, et tal ei tekiks piimapaisu nagu juhtus Freyal.

Pesakonna temaatikaks sai “Kosmos”  ning kutsikate nimedki on valmis vaadatud – kes aga millise nime endale saab, selgub juba hiljem, kui kutsikad on veidi vanemad ja nende olemus ja nägu juba ise kutsub oma nime. Kui ka sul on soov sellest pesakonnast endale lemmik soetada, võta meiega aga julgelt ühendust ja anna oma soovist teada.

Emaste kutsikate tulevased nimed:

Päevased emased / A day old jills

 

 • Galaxy – Aleksei S.
 • Halley – VABA
 • Pandora – VABA
 • Moon – VABA
 • Andromeda – Alexandra Z.
 • Bellatrix – KAASOMANDISSE

Isaste kutsikate tulevased nimed:

Päevased isased / A day old hobs

 

 • Mercury – Anastassia P.
 • Jupiter – VABA
 • Sirius – Andres P.

In this litter we have:

Gave Margo some food and she went to eat then I just took her cubs to make a quick sexing and weighing and in this litter we have 6 jills and 3 hobs, all sable and black sable colour.

When cubs were born their birth weights were between 9,96 – 12,34 grams and litters’ (9 cubs) total birth weight was 102,09 grams what will make average weight per cub 11,34 grams.

 • jills weighed: 11,58 g; 10,57 g; 11,35 g; 10,26 g; 11,88 g ja 12,15 grams
 • hobs weighed: 12,00 g; 12,34 g and 9,96 grams

Not bad at all and I am very pleased. Now we will wait and see how these little ones will grow.

Otherwise Margo is very chill and calm mom and taking really good care of her cubs. But to be 100% sure I stayed to night watch and finally got to sleep at 5 am when I was sure that everything is OK and Margo now knows exactly what to do with her cubs and her milk rack is perfect and she do not have that excess milk problem, what Freya had. But I wanted to be sure and I am keeping eye on her milk rack and check it every time I take Margo to my lap – she is so eager to come every time I am there to check them.

This litter’s theme will be “Space” and we already have chosen names for them, but which cub will get which name, I am not sure yet. I will let them to grow a bit and when they are older then I know what cub calls for which name. But names we chosen to this amazing “Space” litter are:

jills who will get these names:

 • Galaxy – Aleksei S.
 • Halley – AVAILABLE
 • Pandora – AVAILABLE
 • Moon – AVAILABLE
 • Andromeda – Alexandra Z.
 • Bellatrix – TO CO-HOME TO ESTONIA, LATVIA, FINLAND OR SWEDEN

hobs who will get these names:

 • Mercury – Anastassia P.
 • Jupiter – AVAILABLE
 • Sirius – Andres P.

If you wish to get a cub from this or some other litter, feel free to contact with us.

Aega võõrutamiseni / Days left for weaning