Käpiku kutsikad 24päevased ja Smuksi omad 27päevased

Tiinus

Tuhkru tiinus kestab 40-46 päeva, keskmiseks tuhku tiinuseks loetakse 42 päeva. Pesakonnas võib olla kuni 18 kutsikat, reeglina 6-9 kutsikat, vahest juhtub ka nii, et kutsikaid on ainult 1-2, mis võib olla sellest, et loom on paaritatud liiga vara või siis juba indlemise selles faasis, mis on hakanud looma füüsiliselt kurnama. Aga pesakonna suurus sõltub suuresti ka geneetilisest faktorist (kui suured olid tema esivanemate pesakonnad, kui suurest pesakonnast on loom ise pärit jne). Faktoreid on mitmeid, mis määravad pesakonna suuruse. Esmapoegijatel võib olla ka väiksem pesakond, eriti siis, kui ka isane on esimest korda tegudel. Lisaks oleneb pesakonna suurus suuresti ka emas- ja isaslooma toitumusest – kui täisväärtuslikku toitu on loomad saanud. Kui nende toitumises on vajakajäämisi, siis see kajastub ka tiinuses ning poegade arvus ja poegade arengus.

Tiinuse määramine

Tiinuse määramiseks on mitu viisi:

  • külastades oma loomaarsti ning paludes tal teha ultraheli
  • looma pidevalt kaaludes ja jälgides märkad kõhu suurenemist (kui tegemist suure pesakonnaga) ning märgatavat kaalu kasvu. Siin pead olema ettevaatlik, et looma lihtsalt paksuks ei sööda, aga loom polegi tiine
  • palpeerimise teel – mis tähendab seda, et katsud kindlalt, aga õrnalt looma kõhtu ja tunned tema kõhus selliseid pisikesi fluktueerivaid (vetruvaid) munakesi – looteid. Kõige raskem viis tiinuse tuvastamiseks, eriti algajatel. Teadjamad kasvatajad suudavad seda teha, aga ka mitte kõik. Meie ise kasutame tiinuse tuvastamiseks just seda meetodit, olen seda teinud väga pikki aastaid ühel teisel loomaliigil ja ka kõik eelnevad tiinused meie tuhkrutel olen tuvastanud just palpeerimise kaudu.

Ka on edukaks tiinuseks oluline paarituse ajal olnud temperatuur, näiteks kevadised pesakonnad on suuremad kui hilissuvised, sest õhutemperatuur on kevadel tiinusele soodsamad kui suvised.

Tiine loom vajab täisväärtuslikku toitu, mineraale ja vitamiine. Tiine loom vajab oma toidus rohkem proteiini kui steriliseeritud/kastreeritud või mittetiine isend.

Poegimine

Reeglina poegivad emased aprillist-maini või juulist-septembrini, aga võib juhtuda ka nii, et need ajad nihkuvad, vastavalt looma indlemisele. Kui tiinus on kenasti kulgenud, toob emasloom ilmale pimedad, kurdid, kõikuva kehatemperatuuriga ning karvutud pojad, keda nimetatakse kutsikateks. Oma esimestel päevadel arenevad ja kasvavad kutsikad kiiresti. 35 päevaks avanevad kutsikatel ka silmad. 4-5 nädalaks ka kõrvad ning neile on kasvanud peale püsiv karvkate – titekarv. 6-8 nädalaselt on kutsikad võimelised juba iseseisvalt toimetama ning 8 nädalaselt on nad valmis emast võõrutamiseks ning minema oma uutesse kodudesse.