I paaritusplaan aastaks 2017 – First breeding plan for 2017th.
|Esimene kindel paaritusplaan, mille saan välja kuulutada, on Gaia oma ning loodetavasti teised järgnevad üsna pea. Kuna konkreetne plaan mõlkus mul meeles juba päris mitu kuud ja sai seda ka arutatud ühte- ja teistpidi mitme staažika kasvatajaga, sh. Gaia kaasomaniku Kirkkega, ning lõppkokkuvõttes otsustasime Kirkkega selle paarituse ikkagi ellu viia. Ilmselt nii mõnegi inimese võtab meie plaan õhku ahmima, sest tegu on väiksemat sorti liinipaaritusega, aga võin kahtlejatele südame rahustuseks öelda, et me teame täpselt, mida ning miks me seda teeme.
Kelle me siis Gaiaga paari paneme?
Golden Bellara Bullberg Gaia ehk Gaia paariliseks saab meie oma imeilus kasvandik, Soul Mirror´s Heimdall, ehk Heimdall. Fotol on Heimdall veel küll alles kolme kuu vanune, aga juba praegu on näha, et temast tuleb midagi väga ilusat. Heimdalli kasvades, muudan ka paaritusplaanil olevat fotot, et ei tunduks nagu paneksime titekese paari täiskasvanud isendiga.
Miks just selline valik? Kas me ei karda, et selle paarituse tulemusena saame terve hulga suuri isendeid, sest mõlemad vanemad on ju suuremat kasvu? Jah, risk on olemas, et mõned kutsikad sellest pesakonnast võivad tõesti tulla suuremad kui tavalised tuhkrud, isased isegi 3kg ringis, aga kui aus olla, siis see meid ei morjenda, sest läheme omale aretuseks püüdma väga hea luustiku, pea, tüübi ning iseloomuga isendit. Lisaks lemmikuna on suuremad isendid isegi toredamad, on keda kallistada. Suuremad isendid võivad oma aktiivsuse poolest aeglasemad ja kohmakamad olla, aga ei pruugi.
Sellest pesakonnast on plaan jätta endale kaasomandisse aretuseks 1-2 isendit konkreetse soovitud liini jätkamiseks ja ülejäänutest kutsikatest on võimalik endale soetada ilus, vahva, hea iseloomuga, mänguline, vallatu lemmikloom. Aretusloomi sellest pesakonnast välja ei müü! Kutsikad tulevad sellest pesakonnast 5,47 % hübriidvere ning liinipaarituse koefitsent on 6,49%, mis on äärmiselt väike ja ohutu.
Nagu eelnevalt sai mainitud, siis konkreetses pesakonnas võib, aga ei pruugi sündida suuri isendeid, kõik oleneb nüüd sellest, mida mõlemad vanemad endaga täpsemalt geneetilisest baasist kaasas kannavad ning millised geenid parasjagu välja löövad.
Liinipaaritus vs suguluspaaritus
Kui inimestele öelda, et tegemist on mingit liiki liinipaaritusega, siis paljud ei saagi kindlalt aru, mida see täpselt tähendab ja nad seostavad seda kohe suguluspaaritusena ja kui midagi juba lõhnab suguluspaarituse järgi, siis kipuvad inimesed tegema koheselt ennatlikke järeldusi. Katsun siin veidi kokkuvõtvalt seletada, mida liinipaaritus täpsemalt tähendab ning miks seda aretuses üldse kasutatakse.
Liinipaaritus on üks suguluspaarituse vorme, ainult mitte nii intensiivne kui seda on nt. õe-venna vaheline suguluspaaritus. Liinipaaritus tähendab seda, et kas emane või isane paaritatakse alati tagasi oma ühe liini esindajaga, mida soovitakse kinnistada. Reeglina kasutatakse liinipaaritusel isaslooma, aga samas võib see olla ka emane. Liinipaaritust kasutatakse peamiselt kinnistamaks või saamaks soovitud esindaja parimaid omadusi: karvavärvus, temperamentsus, luustik, tootlikkus, elegants, kehaehitus jne.
Liinipaaritus näeb ette terve protsessi käigus ranget selekteerimist / prakeerimist. Seda tuleb väga rangelt jälgida ega tohi teha mööndusi ning kõigile aretusega tegelevatele kasvatajatele see ei sobi ning seetõttu igasugust suguluspaarituse vormi kiivalt välditakse. Prakeerimine nõuab väga kindlaid teadmisi ja reegleid. Seda kõik selleks, et saada puhas soovitud tõug ja lõpptulemus. Seda nn lollikindlat ja produktiivset aretusprogrammi peab tegema väga kindlate reeglite järgi ning teadma seda, kuidas sealt aretustöös edasi minna. Tavaliselt on kaks alust, mida aretustöös järgitakse, kas fenotüüp või genotüüp. Fenotüüp on väline tunnus ja genotüüp on indiviidi (raku) geneetiliste lookuste alleelne koosseis ehk siis pärilik tunnus. Enne kui hakatakse liinipaaritust tegema, tuleb endale selgeks mida saada tahetakse, kas mõlemat või siis ainult genotüübilist või fenotüübilist omadust, sellest olenevad ka liinipaarituste valikud.
Liinipaarituse tulem
- aitab kiiresti tuvastada loomade häid ja halbu omadusi (nt. valehambumus, tervisehädad, mutatsioonid, geneetilised hälbed, jne)
- aitab kinnistada soovitud omadusi (luustik, pea, iseloom, värvus, jne)
- liinipaaritus ei tekita geneetilisi probleeme
- kvaliteetset ja puhast tõugu saab jätkata põlvkondi
Kuna teame, mida sellest paaritusest saada tahame, siis seetõttu selle kasuks ka otsustasime.
Milliseid värvusi me paaritusest ootame?
Konkreetsest paaritusest ootame peamiselt:
- musti soobleid,
- tumedaid soobleid,
- soobleid,
- albiinosid
- ja kui tõesti vanemad kannavad endaga sokilist geeni, siis ka neid. Aga praegusel hetkel ma sokilistele väga ei panustaks.
Albiinod on väga head erinevate värvusgeenide maskeerijad/elimineerijad, mille tulemusena ei pruugi Gaia suure tõenäosusega endas sokilist geeni edasi kanda. Ja kui hästi läheb, ei tee seda ka Heimdall. Eks sellest paaritusest ole kohe täpsemalt näha, mis sealt tuleb.
Kui soovid sellest pesakonnast ka endale ühte kutsikat, anna julgelt endast märku ning pane end varakult juba ootenimekirja.