Tuhkur ja parasiidid ei sobi omavahel kokku. Kuigi tuhkrutel ei esine väga tihti sooleparasiite, tuleb neile siiski teha aegajalt profülaktilist parasiidivastast tõrjet.

Foto: Small Animal Channel
Foto: Small Animal Channel

Siseparasiidid

Soolestiku parasiite esineb tuhkrutel harva, samas noortel tuhkrutel on leitud koktsidioosi (Isospora spp). Kui sinu tuhkrul avastatakse koktsidioos ja sul on kodus veel tuhkruid, siis tuleb nad kõik kindlasti üle vaadata, sest koktsidioos on nakkav ning kontrollida ja ravida tuleks kõik  loomad üheaegselt.

Südameussid
Südameussid Foto: Exotic Vet Care

 

Ka esineb tuhkrutel südameusse (Dirofilaria immitis), mis  võivad põhjustada tuhkrute haigestumist. Sellisteks puhkudeks on kõige lihtsaim viis teha profülaktilist ravi kord kuus suukaudse Ivermektiini manustamisega.

Tihedamini esineb tuhkrukutsikatel aga zoonootilist, tavaliselt subkliinilist haigust, krüptosporidioosi (Cryptosporidium). Tegemist on keha funktsionaalse ja/või anatoomilise hälbega, mis on avastatav ainult teatud laborianalüüside või diagnoosimisvahenditega ja kahjuks ravi puudub.

Kui sul on kodus koer(ad) ja/või kass(id), siis võib, aga ei pruugi sinu tuhkrul olla maksalutikad (Giardia spp). Raviks sobib metronidasool (20 mg/kg p/o 12-tunnise intervalliga 5-10 päeva).

Väliparasiidid

Foto: NTL World
Foto: NTL World

 

Üsna tihti esineb tuhkrutel ka kõrvasügelislestasid (Otodectes cyanotis). Kõrvasügelislestad võivad põhjustada tuhkrul kõrvade sügelemist, aga tavaliselt seda ei teki ega teki neil ka kõrvast mädast eritist. Samas võib põletik levida keskkõrva.  Kuna tuhkrule on iseloomulik nagunii tumedam  kõrvavaik, siis sellise eritise leid pole veel diagnostilise tähtsusega.  Sellisel puhul on suurepäraseks abiks Stronghold või Advocate täpplahus.

kirbud
Foto: Medi Rabbit

 

Kui sinu tuhkur käib õues või on kodus koerad-kassid, siis võib tuhkrutel esineda ka kirpe (Ctenocephalides spp). Kuidas märgata, et sinu loomal on kirbud? Esmalt kukub tuhkur end sügama oluliselt rohkem kui tavalise enesepesu/-puhastamise ajal. On ärritunud, tema karvastikust leitakse musti terakesi (kirbu väljaheide) ja kirpe. Krooniliselt kirpude käes vaevlev loom võib muutuda tõsiselt aneemiliseks ja ka kaalust kõvasti alla võtta. Sellisel puhul on jälle suurepäraseks abiks  Stronghold või Advocate täpplahus.

Samuti võib sinu tuhkrul esineda ka puuke (Ixodes), kui oled temaga õues käija. Sellisel puhul sobib ideaalselt kasutamiseks Frontline spray.