Tuhkru vaktsineerimine on üks äärmiselt oluline seik oma tuhkru pikaealisuse, hea tervise võti. Peale vaktsineerimiste tuleb teha oma tuhkrule ka parasiiditõrjed.

Foto: inhabitat
Foto: inhabitat

 

 

Tuhkru vaktsineerimine

Kui sa omale tuhkru tood, siis olenevalt kasvatajast võib kutsikale olla juba tehtud esimene kompleksvaktsiin (Nobivac või Virbac Puppy), mis on nii koerte katku kui ka parvoviiruse vastu. Sinul tuleb teha teine, mille tähtaja leiad oma lemmiku passist, reeglina on tähtajaks 3-4 nädalat hiljem peale esimest vaktsineerimist. Lisaks tuleb kutsika kolmandal elukuul teha talle ka marutaudivastane vaktsineerimine (soovitavalt Meriali Rabisin vaktsiiniga – sellega esineb kõige vähem vastunäidustusi).

Esimene kompleksvaktsiiniga vaktsineerimine toimub reeglina siis, kui kutsikad on saanud 6-8nädalaseks. Kui peaks juhtuma, et see on kasvatajal jäänud mingil põhjusel tegemata, siis tuleb see esimesel võimalusel sinul ära teha. Selleks, et esimest vaktsineerimist teha, peab kutsikas eelnevalt olema saanud 10 päeva enne vaktsineerimisele minekut ka parasiiditõrje, nii on tema organismil lihtsam tegeleda vaktsiiniga, kui organism on puhas.

Mõned loomaarstid tahavad ka esimesel aastal teha kolmanda kompleksvaktsineerimise, sest see pidavat väidetavalt kutsikale parema immuunsuse andma. Samas paljud arstid arvavad, et piisab kahest korrast – võta sa kinni.

Marutaudivastast vaktsineerimist teevad ka mõned loomaarstid koos viimase kompleksvaktsineerimisega, samas teised ütlevad, et see pole õige – kurnab liigselt looma organismi. Nad eelistavad sind oma loomaga kutsuda umbes 2-3 nädala pärast tagasi, millal tehakse ka marutaudivastane vaktsineerimine. Mina ise eelistan pigem uuesti tulla ja lasta loomal tegeleda korraga ühe vaktsiiniga ja seda teeb ka meie loomaarst.

Kui kutsika esimesed vaktsineerimised on tehtud, siis edasi läheb juba lihtsamaks.  Mõlemat vaktsineerimist tuleb kindlasti teha kord aastas, aga samas jällegi on siinkohal loomaarstid lahkarvamusel, sest osad arvavad, et kompleksi peaks kaks korda tegema…

Vaktsineerimise kõrvalnähud

Nagu iga vaktsiiniga, võib ka nendega esineda loomadel vaktsineerimisjärgseid kõrvalnähte.

Foto: Redi Heal
Süstekoha sarkoom Foto: Redi Heal

Vaktsineerimisega seotud ülitundlikkust on mitut erinevat tüüpi, aga peamiselt esineb tuhkrutel esimest tüüpi ülitundlikkuse reaktsiooni ning anafülaksiat. Esimest tüüpi reaktsioon haarab ennekõike limaskestaga seotud lümfikude – nahk, sooled ning kopsud.

  • Kui läheb hästi, siis sinu tuhkrul võib olla kergem versioon, mis päädib naha sügeluse ja punetusega – Smuksil oli just selline reaktsioon, lisaks uimasus ja tahtis samal ja järgmisel päeval palju magada.
  • Kui aga läheb kehvemini, siis raskematel juhtudel päädib see oksendamise, kõhulahtisuse, karvade turritamise, kõrge kehatemperatuuri, südame-veresoonkonna kollapsi ning surmaga. Sagedamini esinevad kõrvalnähud just katkuvaktsiinide järgselt.
  • Lisaks kõigele eelnevale võib tuhkrutel esineda ka süstekoha sarkoomi, mis on süstekohale tekkinud kõvemad kasvajalaadsed moodustised.

2016. aastal esines ühel kutsikal väga äge reaktsioon just koerte katku vaktsiinile. Me kartsime, et ta ei ela seda üle ja tema täielik toibumine vaktsineerimise tüsistusest võttis päris mitu kuud, sest tuli teha ka kordusvaktsiin. Õnneks sai ta täielikult terveks ja marutaudi vaktsiiniga tal seda reaktsiooni esinenud. Loodan, et ei teki uuesti, kui vaja teha kordusvaktsineerimine. Sellist reaktsiooni juhtub väga harva ja isegi arst oli hämmingus, sest tema silmad polnud seda veel näinud.

Peale vaktsineerimist

Kuigi enamik reaktsioone tekib suhteliselt kiiresti vaktsineerimise järgselt, võib mõnel juhul need ka tekkida 24-48 tundi hiljem, nii oli ka meie kutsikal. Seega on soovitav pärast vaktsineerimist jälgida oma tuhkrut kaks ööpäeva, et tema käitumises ei toimuks negatiivseid muutusi.

Kui sinu loomaarst ei palu sul oma loomaga peale vaktsineerimist ootesaalis oodata, siis peaksid sa seda ikkagi 30 minutit tegema, eriti peale esimesi vaktsineerimisi, sest sa ei tea, kuidas sinu loom sellele vaktsiinile reageerib. Hiljem ei ole seda vaja, kui on kindlalt teada, et sinu loomal ei teki konkreetse vaktsiini vastu vastureaktsiooni.

Kui loomal tekib peale vaktsineerimist vastureaktsioon, tuleb talle kiiremas  korras manustada antihistamiinikumi, epinefriini või lühitoimelist kortikosteroidi (dexamethazone 0,1 ml i/m) ja toetada elulisi funktsioone, seda kõike teeb sinu loomaarst! Seetõttu ongi hea ja vajalik oodata ootesaalis koos oma loomaga veel 30 minutit, et välistada vastureaktsiooni võimalus.

Kui sinu loomal on kunagi vaktsiinile olnud äge vastureaktsioon, tuleb kaaluda riske, kas edaspidi teda üldse vaktsineerida või kasutada teist vaktsiini või süstida vähemalt 15 min enne vaktsineerimist mõnda eelpool nimetatud ravimitest. Sagedamini esineb reaktsioone just kombineeritud vaktsiinide (vaktsiinid, mis on mitme erineva haiguse vastu) kasutamisel. Kui vastureaktsioone on varasemalt esinenud, võib loomale enne vaktsiini manustamist ca 20-30 min lihasesse süstida Dexamethasoni.

Mille vastu tuhkrut vaktsineerida?

Eestis on kohustus vaktsineerida oma tuhkrud kahe peamise viirushaiguse vastu ja need on: