Tuhkrute pidamine ehk kuidas oma tuhkrut kodus kõige paremini majutada, et ta elaks õnnelikult, rõõmsalt ja pikalt. Tuhkruid on võimalik pidada kodus peamiselt kahel viisil:

  • vabapidamine,  mil sinu tuhkur on võrdne kodus elava kassi või koeraga, kellel on kodus liikumiseks oma voli
  • või piiratud liikumisega, mil suurema osa ajast veedab tuhkur vabalt ringi liikudes, aga ööseks ning siis, kui kedagi kodus pole, veedab tuhkur aega oma puuris.

Vabapidamine

Vabapidamise puhul peab tuhkrule kuhugi turvalisse ning varjulisse kohta sisse seadma pesa või kiigu, kus tal oleks mõnus, soe, turvaline oma sügavat und nautida. Selliseks pesaks sobib ideaalselt kassidele mõeldud pehme majakene või spetsiaalselt tuhkrutele mõeldud fliisist kiik.

Smugin ja lilled

 

Samas sellise pesa või kiige saab teha ka kodus olevatest käepärastest vahenditest. Pesaks sobib ka vana soe fliisist dressipluus või vana kampsun, mis on soe ning sinna on hea sisse pugeda. Ka võid teha pesa pappkastist, mille vooderdad seest pehme fliisi või muu pehme materjaliga.

Sea sisse ronimiseks ja mängimiseks mõeldud mänguasjad, torud, tunnelid jms, et tuhkrul oleks võimalikult palju tegevust ja ei peaks enda lõbustamiseks ise tegevusi otsima.

Meie esimene tuhkur, Tuki, elas just nii – vabapidamisel, aga ta leidis tihti endale meie äraolekul sellise lõbustusviisi, mis lõppes mingisuguse pahanduse korraldamisega ja minul koristamisega.

Piiratud liikumine

Just selline, piiratud liikumisega, ehk osalise puuris pidamise viis on tuhkrukasvatuse juures kõige levinum. Kuna oma esimest tuhkrut sai peetud 100% vabapidamisel, siis Smuksi pean just nii, piiratud liikumisega ja see tundub meie jaoks kõige õigem valik olevat, vähemalt hetkel. Asjaolud võivad  muutuda, kui elukorraldus muutub, aga praegu toimib see nii, aga ikkagi suudab ta aegajalt midagi korraldada. (Tänaseks on meie tuhkrud kolinud oma tuppa, kus on neil vaba liikumine, aga ka puurid on toas olemas, et vajadusel neid kinni panna).

Magamise kõrgem pilotaaž
Magamise kõrgem pilotaaž

Näiteks puuri olemasolu ning selle kasutamine sisendab tuhkrule mingil määral distsipliini ja samas on see väga mugav ka pererahvale endale, sest kui sul on vaja kodust ära minna, saad tuhkru turvaliselt puuri sulgeda ja tead, et koju tagasi tulles, on sul kodu ikka “ühes tükis” ja sind ei oota ees järjekordne “huvitav” üllatus.

Üsna kiiresti muutub puur tuhkrule turvaliseks kohaks, kus on mõnus magada. Puuri kasutamisel äärmiselt oluline see, et sinu krutskeid täis tegelane saaks piisavalt palju ringi rahmeldada ja mängida.

Ideaalis on hea see, kui paned tuhkru puuri ainult ööseks või siis selleks ajaks, kui kedagi kodus ei ole. Et sinu tuhkur oleks aktiivne, seltsiv ja mänguline, vajab ta igapäevaselt mitu tundi vabalt liikumist, vastasel korral võib sinu tuhkur muutuda agressiivseks ja antisotsiaalseks.

Lisalugemist

Hästi palju erinevat infot ja paljudele oma küsimustele leiad vastuse põhjalikult Teadmistepagasit lugedes. Toon siinkohal välja mõned üksikud alapunktid, mida kõike teadmistepagasist leida võid.

Lisaks leiad lehelt veel muudki huvitavat ja vajalikku, millele tähelepanu pöörata nagu aretus, näitused jpm.