Tuhkru eest hoolitsemine on sinu tuhkru elu üks kõige olulisem osa. Selleks, et sa jänni ei jääks, tegin sulle siia väikese spikri, milliseid protseduure sa oma tuhkru heaolu eest hoolt kandes tegema peaksid. Mõned protseduurid on regulaarsed ja teisi tuleb teha vastavalt vajadusele.
Regulaarsed tegevused
Kui sinu tuhkur ei ela 100% vabapidamisel ja tal pole võimalus pidevalt kaevata ning kraapida, siis vajavad tema küüned üsna regulaarset kärpimist. Küüned kasvavad tuhkrutel kiiresti ning oma kogemuste põhjal võin öelda, et lõikan oma tuhkrute küüsi kord pooleteise või paari kuu tagant, ehk vastavalt vajadusele.
Küünte lõikus
Küünte lõikamiseks sobivad ideaalselt kassidele või väikekoertele mõeldud küünetangid. Neid on mugav käes hoida ning tuhkru küüsi lõigata.
Ole küünte lõikamisel kannatlik, mõni tuhkur võib tahta selle protseduuri juures veidi meelitamist, siis siinkohal kulub NutriPlus marjaks ära. Teine tuhkur ei pilguta seevastu küünte lõikamise juures silmagi.
Tee küünte lõikus oma tuhkru jaoks äärmiselt meeldivaks, sa ei pea saama kõigi nelja käpa küüned korraga lõigatud. Võta selleks aega ja lase loomal oma tegevusega harjuda. Kui ta tahab ära minna, siis ära jätka seda sunniviisiliselt, sest vastasel korral seostub küünte lõikamine temal ainult negatiivse kogemusega. Samas sina soovid, et küünte lõikus seostuks talle positiivse kogemusega. Vajadusel lõika küüsi neli või rohkem kordi, ole kannatlik, see tasub end hiljem kuhjaga ära.
Kui esimesed küünte lõikused võivad nõuda sinult isegi 20x lõikamist, siis mida aeg edasi, seda turvalisemalt ning positiivselt sinu tuhkur küünte lõikamisse suhtub ja ajapikku laseb ta sul kõik küüned korraga lõigata.
Tee oma tuhkrule sellest protseduurist meeldiv mitte negatiivne kogemus!
Liivakasti puhastus
Iga kasvataja otsustab ise, kui tihti ja kuidas ta oma tuhkru liivakasti puhastab, teeb ta seda kord päevas, kus korjab väljaheited välja nagu kassilgi või puhastab seda kord või paar nädalas, vastavalt vajadusele, aga fakt on see, et liivakasti peab puhastama üsna sageli, sest tuhkur ei lähe musta kasti, vaid teeb pigem sellest mööda.
Ka võib tuhkur kasutada oma liivakasti selleks mitteotstarbelisel eesmärgil, näiteks magamiseks…
Ka ei teki korraliku liivakasti puhastamise puhul elamisse intensiivset tuhkru lõhna. Liivakasti täitmiseks sobivad kõige paremini erinevad saepurugraanulid (pressitud puit), sest need vähendavad väljaheidete haisu ning on tuhkrule ja ka omanikule mugavad kasutada. Graanulite puhul on hea see, et sa ei pea ostma kalleid graanuleid lemmikloomapoest, vaid tuhkrule sobivad liivakasti ideaalselt ka ehituspoodides müüdavad 20 kg graanulikotid, mis on kordades odavamad ja ajavad asja ideaalselt ära. Samuti ei vea tuhkur graanuleid oma jalgadega mööda elamist laiali nagu mõne peenema kassiliiva puhul.
Kui oled ikkagi otsustanud liiva kasuks, siis pead jälgima, et see ei tolmaks. Tolmav liiv põhjustab tuhkrutel hingamisteede ärritusi, kuna tuhkrule meeldib puhtas liivas kaevamas käia.
Puuri ja inventari pesu
Soovitav on kord nädalas teha puurile suurpuhastus, mis hõlmab endas nii puuri kui selle inventari täielikku pesu. Vahetada kõik puuris olevad kiiged, pesad uute vastu ja pesta eelmised masinas korralikult puhtaks.
Ka liivakast tuleks kord nädalas puhtaks pesta, nii ei kogune liivakasti põhja uriinisadet.
Tegevused vastavalt vajadusele
Mõned näpunäited selleks, mida tuleks teha vastavalt vajadusele ja mis ei kuulu tuhkru igapäevasesse hooldusrutiini.
Tuhkru pesemine
Kuigi tuhkrut ei pea pesema, siis aegajalt on see vajalik. Samas ei tohiks tuhkrut kohe kindlasti tihti pesta ning mitte mingil juhul šampooniga. Lemmiklooma šampoonidega pesemine on ainult viimases hädas, reeglina piisab ainult puhtast veest. Šampoonid kuivatavad looma nahka ning kui nahk on kuiv, siis hakkab organism tootma rohkem rasu, sest organismile “saadetakse ” edasi info rasu puudulikkuse kohta ja selle reaktsiooniks hakkab organism tuhkrul rohkem rasu tootma. Rasu tootmisega intensiivistub aga ka tuhkru intensiivne kehalõhn, seega need kaks on omavahel väga tihedalt seotud.
Pesta ei tohi tuhkrut sagedamini kui kord kuus, soovitavalt harvem. Tihe pesemine ei vähenda tuhkrule iseloomulikku lõhna vaid tugevdab seda veelgi. Sage pesemine muudab tuhkru karva hapraks ja kuivaks ning rikub õrna naha loomulikku rasusust, mille tulemusena muutub sinu tuhkru nahk kuivaks ning põhjustab sügelemist ja kestendust ning hiljem võib vajada naharavi.
Meie Smugin ei armasta absoluutselt vett, tema pesemine, kui see vajalikuks osutus, oli talle ja mulle üsna närvesööv tegevus, seega pesen oma tuhkrut pesen viimases hädas ja vajadusel.
Millal siis tuhkrut üldse pesta?
Tuhkrut võiks või peaks pesema siis, kui ta on ennast mingil põhjusel:
- täis oksendanud
- püherdanud mõne raipe sees, mis jätab tuhkru kasukale hirmsa aroomi
- mingil põhjusel ennast väga ära määrinud ja looma loomulikult puhtaks saamise protsess võtab muidu meeletult kaua aega
- kui tal on kõht lahti olnud ja on ennast ning pesa ära määrinud
- kui tema kehalõhn muutub hästi intensiivseks
Kirbutõrje
Vähemalt kaks korda aastas, kevadel ja sügisel, mil looduses kirbud jälle liikvele lähevad, tuleb teha oma tuhkrule kirbutõrje. Kõige lihtsam on seda teha Stronghold Puppy tilk(täpi)lahusega, millel on lisaks kirpudele ka usside ja muude parasiitide vastane toime, (mis tilgutatakse tuhkru turjale, kohale, kuhu ta ei pääse end lakkuma! Kui sinu tuhkur aga puutub kokku ka teiste loomadega, kellel võivad olla kirbud, siis tee tõrjet vastavalt vajadusele ka kord kuus, sest preparaat hoiab kirbud sinu tuhkrust kuu aja jooksul eemal. Olen aastaid kasutanud oma loomadel just Stronghold lahuseid ja sellega väga rahul.
Teiseks võib kasutada ka Frontline spray, mida pihustatakse karvadele – meil endal selle preparaadiga kogemus puudub.
Kõrvade puhastamine
Millal vajavad sinu tuhkru kõrvad puhastamist? Kui mingil põhjusel on hakanud sinu tuhkur oma kõrvu kratsima tihedamini kui tavaliselt. Kuid soovitav on kõrvu puhastada vähemalt kord kuus.
Kui mingil põhjusel muutuvad sinu tuhkru kõrvad seest mustaks, siis esmalt veendu, et tegemist ei ole kõrvalestadega. Kõrvade puhastamiseks sobivad kõrvatikud ja lemmikloomadele mõeldud kõrvapuhastuslahus nagu Epiotic, Clorexyderm®,Aurinet vms.
Mitte kunagi ära puhasta oma tuhkru kõrvu kuiva vatitikuga! Nii võid tuhkru sisekõrva hella naha ära kraapida ja vigastusi tekitada, mis aga paneb tuhkru veel rohkem kõrvu kraapima.
Potitreening
Tuhkrud käivad kenasti ka liivakastis, kui neid on selleks treenitud. Selleks, et kodus ei juhtuks õnnetusi ning minimaliseerida vajadust pideva koristamise järgi, võiks igas ruumis olla, kus tuhkur vabalt liigub, üks või mitu liivakasti.
Tuhkru pidamine on nagu kutsikagagi, kes alguses teeb oma häda kuhu juhtub. Tuhkrutega juhtub neid õnnetusi tihedamini kui potitreenitud koerte või kassidega, sest nad on nn “laisad” poti otsimisega, kui see just neile parasjagu ette ei jää. Juhul, kui sinu tuhkrul on pissihäda ajal midagi põnevat käsil, siis ta potti otsima ei hakka ja laseb esimesse ettejuhtuvasse nurka. Kui tal aga on aega tuiata, siis läheb ja otsib selle liivakasti ka üles.
Lahendus – mitu liivakasti
Meil näiteks on tuhkrute liikumisalal kokku 4 liivakasti + üks nende puuris ja lisaks kassi oma toas. Tuhkrud käivad vahelduva eduga kõigis ja lisaks juhtub vahest ka õnnetusi, õnneks mitte väga tihti – ainult indlemisperioodil. Samas olen ma ise piisavalt jäärapäine ning treenin neid endiselt käima kõigis kastides, kui häda peale tuleb – ka indlemisajal. (Kassi suutsin panna käima tema enda liivakasti karvapalle oksendama, kui kõõksuma hakkab). Fakt on see, et tuhkru 100% potitreening pole võimatu. Meie oleme väga rahul, sest koos indlemisperioodiga võime häda õigesse kohta tegemise protsendiks lugeda 97.
Kui tood omale tuhkru koju, siis alguses ei ole tal kindlat kohta, kuhu oma häda teha, nagu oli tema oma õdede-vendade juures. Uued lõhnad ja uued helid ning uued nurgad, mida kõike uudistada. Kõikjale tuleb ju oma lõhn maha jätta. Selleks, et tulevikus oleks sul vähem koristamist ning nn õnnetusi, peaksid oma pisikest uut pereliiget alguses väga tähelepanelikult jälgima, et vajaduse tekkimisel jõuaksid ta õigel ajal liivakasti suunata.
Tuhkru potitreening on üsna lihtne, praktiliselt sama nagu kutsikatelgi, sest häda teeb ta pärast magamist, söömist ja ka siis, kui on juba piisavalt kaua mänginud. Mis tähendab seda, et sa pead fikseerima need kriitilised momendid ja oma tuhkru liivakasti suunama. Reeglina teeb ta sinna ka kohe häda. Kiida teda, paku vajadusel maiust ja pärast kindlasti võiksid temaga ka mängida.
Kuna tuhkru seedimine on väga kiire ning isegi täiskasvanud loom käib kastis hädal 3-4h tagant, siis potitreening käib üsna kiirelt. Hiljemalt nädalaga peaks asi juba korras olema.
Kuidas aru saada, et tuhkur tahab hädale?
Kui sinu tuhkrul ei ole kohe tuttavat liivakasti käepärast, siis teeb ta võimalusel oma häda alati nurka või seina äärde. Sinu tuhkrul on nüüd vaja hädale minna, saad aru kui ta hakkab kindla kavatsusega mööda seina ääri jooksma, nuusutama või hakkab tagurpidi liikudes ning saba püsti hoides kuhugi kindlalt tagurdama. Kui sulle avaneb selline pilt, siis tuleb helikiirusel reageerida ja tuhkur potile tõsta!
Kui on juhtunud õnnetus ja tuhkur on oma häda teinud valesse kohta või kastist mööda, tuleb see koht hoolikalt puhastada tugevalt lõhnava puhastusvahendiga, et tuhkur seal pissilõhna ei tunneks. Ideaalselt sobib selleks ka eeterlik õli. Vastasel juhul üritab ta järgmisel korral uuesti samasse kohta lasta.
Kui sinu põikpeal kujuneb välja mingi lemmikkoht peale liivakasti, kuhu ta regulaarselt oma hädasid teeb, siis võiksid sellesse kohta panna talle ka liivakasti, et ta põrandale ei teeks ja sinu närvid korras püsiksid. Kui sinu tuhkur on kuivtoidul, siis võid sellesse kohta panna ka krõbinaid, sest reeglina tuhkur söögi juurde oma asju ajama ei lähe. Toortoidu korral see ei toimi, sest tuhkur ei hakka liha koha peal sööma, vaid lohistab selle mujale.
Jalutamine õues
Sinu tuhkru tervisele on kasulik, kui sa temaga käid iga päeva ka õues jalutamas, olenemata aastaajast. Väga niiske ja sajuse ilmaga ei ole seal ka hea pikalt viibida, eriti siis, kui su tuhkur on kogu aeg soojas toas, siis võib sinu tuhkur läbi vettida ning külmetuda ja haigeks jääda.
Kui tuhkur käib pidevalt õues, siis kasvatab ta endale selga koheva ja paksu talvekasuka, millega tal ka talvel külm ei hakka ja kuna tuhkrutele meeldib väga lumes möllata, siis on see igati tervitatav tegevus. Ta kaevab end lume alla, uuristab auke ja möllab lihtsalt lumes nagu laps. Kui väljas ikka paugub käre pakane ning tuiskab, siis sellise ilmaga ei peaks ka tuhkruga õue jalutama minema, sest hea peremees ei saada sellise ilmaga koeragi õue…
Kuigi meie enda Smugin väga õues olla ei taha, vähemalt mitte rihmaga, joonelt juhatab ta meid tuppa tagasi, aga kui rihmata olla, siis võib ringi küll uudistada ja seda päris meelsasti.
Kui käid oma tuhkruga väljas, siis peab ta kindlasti olema nõuetekohaselt vaktsineeritud. Tegelikult pole olemas ühtegi põhjust, miks sa oma tuhkru vaktsineerimata peaksid jätma! Jalutamisel on suureks abiks head ning põgenemiskindlad traksid ning pikk jalutusrihm, ideaalselt sobib selleks Flexi rihm. Kui usaldad oma tuhkrut piisavalt ja tead, et ta sul plehku ei pane, siis võid temaga talle tuttaval alal ja vabalt, ilma rihmata jalutada.