Paljud inimesed, kes muidu tahaksid endale tuhkrut lemmikloomaks võtta, ei võta endale isegi vaevaks teha veidikene taustauuringut tuhkrute kohta, sest nad eeldavad automaatselt, et kui tegemist on tuhkruga/tõhuga, siis võrdub see kohe ka hullult ebameeldiva haisuga. Kas tuhkur haiseb või hoopis lõhnab oleneb suuresti just sinust ja sellest, milliseid elamistingimusi sa oma tuhkrule pakud.
Tuhkrute nn hais, tegelikult nende veidi spetsiifiline, aga mitte ebameeldiv lõhn (mõnel juhul ka hais), on paraku paljude potentsiaalsete tuhkruomanike peamiseks hirmuallikaks. Jah, see on tõsi, et mõningatel juhtudel võivad tuhkrud oma haisunäärmed valla päästa ning siis on terve elamine sellist iseloomulikku tugevat ja teravat muskuslõhna täis. Selle saab kiiresti akent avades oma elamisest ka välja. Kuid see haisutamine on pigem erand ja seda ei juhtu tihti.
Miks ja millal tuhkur oma haisunäärmed vallandab?
Millal siis sellised olukorrad aset leida võivad, kus tuhkur võib sind aromaatselt üllatada? Seda juhtub reeglina harva ning teatud asjade kokkulangemisel:
- Kui ta on hirmunud või tunneb end ohustatuna – see on tema kaitsevahend ning see ei meeldi teistele loomadele ja ka inimestele.
- Kui ta tunneb, et ta peab ohu eest kaitsma oma pesa ning järglasi.
- Kui ta hakkab indlema, siis hakkavad tuhkrud rohkem oma haisunäärmeid kasutama, eriti juhtub see siis, kui nad magavad. Samas, kui loom on steriliseeritud/kastreeritud või on talle pandud hormonaalne implantaat, seda ei ilmne, sest indlemist ei toimu.
- Indlevad isased eritavad tugevamat ning intensiivsemat lõhna kui emased, aga see on neile vajalik seetõttu, et just selle lõhna järgi valib looduses emane omale paarilist, ehk teisisõnu on indlevate isaste intensiivne lõhn nö alfaisase märk, mida tugevam aroom, seda alfam/isasem isane. Kui loom indlemise lõpetab, väheneb ka aroom. Kui sa ei ole endale suguisast soovinud, siis ei kaasne sinu lemmikuga ka mingit erilist lisaaroomi, seda sa küll kartma ei pea.
Kuid üldiselt oma loomulikus keskkonnas elades tuhkrud ei haise ja seda ei pea tegema ka sinu tuhkur. Eriti veel tuhkrud, kes elavad sisetingimustes sinuga ühes ruumis mitte õues ja aedikutes. Seega ei ole sul mitte mingit põhjust karta, et sinu tulevane lemmikloom hakkab sul kodus ebameeldivalt haisema ning sellega koos hakkab haisema ka terve sinu elamine.
Mis on tuhkru lõhn?
Looduses vabalt elavatel tuhkrutel on hästi iseloomulik ja tugev muskuslõhn, mida tuhkrud eritavad üle terve keha paiknevate nahaaluste haisunäärmete kaudu. Saba all asetsevad tuhkrutel aga haisunäärmete näärmepaunad, millest pritsivad nad ohu või ehmatuse korral vaenlase suunas vänget teravahaisulist vedelikku. See ongi see tuhkrute kardetud hais, millest saab toast akent avades väga kiiresti lahti. Reeglina on need paunad isasloomadel palju enam märgatavad kui emasloomadel. Samas on looduses omane see, et ühekoos elavatel tuhkrutel, on sama lõhn. Nad omandavad aja jooksul koos elades ühtse lõhna, sest on teineteisega pidevas kontaktis. Täpselt sama on ka kodutuhkrutel. Kui sul on kodus mitu tuhkrut, kes kõik elavad üheskoos kas ühes puuris või jagavad sama magamiskohta (kiike, pesa, patja, tekki jms), on neil kõigil üks lõhn. Sama lõhn on ka tuhkrute “voodipesul”. Kui sul aga elavad kodus mitu tuhkrut üksteisest eraldi, siis sinu iga tuhkur lõhnab erinevalt ja just talle omaselt.
Ei märka tuhkru lõhna…
Kui oled veetnud aega koos tuhkrutega ja hakanud endalt küsima: “Kust tuleb väide, et tuhkur haiseb?”. Sa oled tähele pannud hoopis vastupidist, sest sa ei tunne üldse neile iseloomulikku lõhna, siis see on tingitud kahest peamisest faktorist:
- Esiteks hoitakse tuhkrute pesad, puur, magamiskoht ja ka liivakast pidevalt puhtana. Mis tähendab seda, et tuhkrute liivakasti puhastatakse vähemalt kord päevas ning tuhkrute “voodipesu” vahetatakse stabiilselt paar korda nädalas puhta vastu. Lisaks sellele hoiavad ka tuhkrud end ise ja üksteist puhtana. Nad pesevad ja “kammivad” ennast ja teisi päeva jooksul päris mitmel korral. Kõik see aitab omakorda hoida ka nende lõhna kontrolli all.
- Teiseks peamiseks faktoriks on see, et reeglina on lemmikuks võetud tuhkrud, eriti isasloomad, lõigatud või neile on paigaldatud hormonaalne implantaat. Ja ka see hoiab suurel määral nende lõhna eemal, mida suguloomadel ikkagi mõningal määral esineb.
Isaste lõikamist saab loomaarsti juures teha kahel viisil, kas kastreerimisena ehk siis munade eemaldamisena või siis vasektoomia kujul (munajuhade läbilõikamine või kinni sidumine). Mõlemad moodused on väga head abimehed tuhkrule iseloomuliku lõhna vähendamiseks, kuid levinum neist on just kastreerimine. Vasektoomiat ei tee mitte iga loomakliinik, kasutavad reeglina kasvatajad, kellel on kodus mitmeid suguemaseid. Vasektoomia läbinud loom lõhnab ikkagi rohkem kui kastreeritud, sest munad jäävad alles ja loomal tekkib ikkagi sugutung, mida kastreeritud isasel ei teki. Vasektoomia läbinud isasega on hea indlev emane indlemisest välja tuua ilma, et peaks emasele paigaldama hormonaalset implantaati ja paarituse tulemusena ei sünni kutsikaid – kui vasektoomia on olnud edukas. Vasektoomia oht on see, et alati ei pruugi see anda 100% tulemust. Suguemased võivad aastas mitmel korral indlema tulla ning kui nad indlema hakkavad, tuleb sellega midagi ette võtta – kas paaritada, steriliseerida või implantaat panna, vastasel korral nad kuhtuvad ning see võib pikaldase indlemise tulemusena lõppeda isegi looma surmaga.
Tuhkrute eluruumi ja pesade puhtana hoidmine
Isegi peale lõikamist või implantaadi panekut lõhnavad sinu tuhkrud tugevalt, kui sa ei hoia neid ning nende elamistingimusi puhtana ja heas korras! Et seda ei juhtuks, pead sa:
- Puhastama iga päev oma tuhkrute liivakasti, korjates välja pabulad ning pissine allapanu, lisa vajadusel juurde uut allapanu.
- Pesema ning desinfitseerima liivakasti vähemalt kord nädalas, pannes peale liivakasti pesu ning desinfitseerimist sinna ka alati täiesti uus ja puhas allapanu. Mis tähendab seda, et vähemalt kord nädalas tühjendad täielikult kõik tuhkrute eluruumides asetsevad liivakastid! Pea meeles, et tuhkrule ei meeldi kasutada musta/räpast liivakasti, ta teeb enne oma häda mujale kui kasti!
- Pea meeles seda, et tuhkrutele ei meeldi haisev keskkond ning must ning puhastamata liivakast teeb väga kiirelt mustaks ning haisvaks ka terve puuri ning sinu elamise, kui tuhkur elab 24/7 vabapidamisel.
- Soovi korral võid kasutada ka allapanus tuhkrusõbralikke lõhna neutraliseerivaid graanuleid, aga ära kasuta neid selleks, et puhastada oma tuhkrute liivakaste harvem!
- Tuhkru elamise/puuri/aediku puhastamiseks tuleb sul kord nädalas puurist kõik asjad, ka tuhkrud, välja võtta ning pesta kogu puur/aedik/elamine nii seest, väljast, alt kui ka ülevalt puhtaks, vajadusel ka desinfitseerida. Vaheta kogu sisustus, inventar ning mänguasjad uute ja puhaste vastu välja.
- Paar-kolm korda nädalas tuleb kindlasti pesta ja puhastada ka puurialust vanni, igapäevaselt tuleb ära korjata sinna pudenenud toit ja väljaheited.
Selline tegevus ei hoia üksnes sinu tuhkrute elamist puhtana, vaid aitab ka hoida sinu tuhkrud puhaste ning hästi lõhnavatena! Lisaks ei saa keegi aru, et sul on kodus tuhkrud, sest sinu kodu lõhnab suurepäraselt.
Tuhkrute hooldamisega seotud tegevused
Hoides oma tuhkrute puuri, elamistingimused ning ka tuhkrud puhtana, hoiad oma loomad ning nende elamistingimused samuti ebameeldivast lõhnast vabana.
On paar asja, millest kiputakse tuhkrute hooldamisel vahest üle vaatama:
- Nimelt vajavad sinu tuhkrute kõrvad pidevalt puhastamist ning arvatakse, et tuhkrute kõrvu on vaja ainult enne näitust või paar korda aastas puhastada. Ei, nii see ei ole, tuhkrute kõrvad vajavad stabiilset hoolt ja vähemalt kord kuus võiksid oma tuhkrute kõrvad kenasti puhtaks teha. Miks? Seda lihtsal põhjusel, sinna kogunenud vaha on väga heaks kasvulavaks lestalistele ning lisaks sellele on juba mustadel kõrvadel väga tugev ning spetsiifiline lõhn, mille tõttu hakkab ka sinu tuhkur haisema. Seega, hoia oma tuhkrute kõrvad kenasti puhtana õige kõrvapuhastuslahuse ning vatitikkudega, aga ole kõrvade puhastamisel hoolas, et ei lükkaks vatitikku nii sügavale, et see läheb vastu tuhkru õrna trummikilet.
- Aegajalt võib sinu tuhkur vajada vanni, kui ta hakkab olenemata sinu jõupingutustest, ikkagi tugevalt lõhnama. Aga ära pese oma tuhkruid tihti šampooniga, sest šampoon kuivatab tuhkru nahka ning karva, mille tulemusena hakkab tuhkur naha ning karva loomuliku tasakaalu taastamiseks rohkem rasu tootma, mis omakorda tugevdab tuhkru loomulikku lõhna. Pigem pese vajadusel tuhkrut lihtsalt puhta veega või lase tal ujuda – paljudele tuhkrutele meeldib väga ujuda. Loe rohkem tuhkrute eest hoolitsemiseks “Hooldamise” lehelt.