Munad
Munad on tuhkrute menüüs väga kasulikud ning vajalikud ja ilmselt ei pea mainima, et munad peavad olema toored ning keedetud mune tuhkrutele anda ei tohiks, kuigi osad kasvatajad seda ikkagi teevad. Mõtle nüüd loogiliselt, kust kohast looduses saaks tuhkur keedetud muna? Pole ju seda võimalust ja see tähendab seda, et keedumuna pole tema liigile omane toit. Seevastu tooreid mune käivad tuhkrud meeleldi linnupesadest virutamas – mitte üksnes mune…
Kui tihti anda?
Kui on nn normaalne aeg, siis munad peaksid olema sinu tuhkru menüüs kord nädalas, kui aga on tegemist karvavahetuse perioodiga, siis munad peaksid olema menüüs kolmel korral nädalas. Üks kanamuna sisaldab keskmiselt 13 erinevat vitamiini ja mineraal ja 6 g proteiini. Mõned neist vitamiinidest ja mineraalidest on erinevad B-grupi vitamiinid, A-, D-, K- vitamiin, seleen, raud, biotiinist ja tiamiinist rääkimata. Tiined ja lakteerivad/imetavad emad vajavad samuti oma toidus rohkem muna ja kaltsiumit. Munakoored on suurepärased kaltsiumiallikad. Küll ei viitsi tuhkrud koori väga närida, mis tähendab seda, et koored tuleb kuivatada ning siis uhmris või kohviveskis purustada ning saadud pulber segada toidu sisse. Näiteks on suurepärane nn liha “paneerimine”, mis tähendab seda, et enne kui tuhkrutele toore lihatüki kätte annad, paneerid seda munakoore pulbris. Selleks sobivad suurepäraselt erinevad lihad, südamed, maksad, pugud. Ole lihtsalt loominguline.
Pole vahet kas sa toidad oma tuhkruid kuivtoidu või toortoiduga, munad peavad tema menüüs olemas olema mõlemal juhul!
Allergiad
Aga mis siis teha, kui tuhkur on kanamunadele ja -lihale allergiline? Kahjuks on nii, et paljud kodutuhkrud on tõesti kanalihale ja -munadele allergilised. Meie omad õnneks mitte ja me saame neile anda kõiki erinevaid mune ning liha. Kui aga see peaks olema nii sinu tuhkruga, siis tähendab see seda, et sa ei saa talle pakkuda ei broileri, kana, kuke lihatooteid ega ka mitte mune. Kui arvad, et seetõttu jääb tema toidulaud kesisemaks, siis tegelikult mitte. Sa lihtsalt asendad kana teiste linnuliikide liha ja munadega. Näiteks kalkun, erinevad pardid, haned, vutid, pärlkanad, faasanid, tedred, räägud, tuvid jne, valik on meeletult lai ja ka turult on paljude nende lindude mune ning lihatooteid täiesti saada. Küll on need kallimad kui kanaliha ja -munad. Aga nagunii ei saa sa ainult ühe lihatüübiga oma loomi toita. Nad peavad saama võimalikult laialdast valikut, et toidulaud ei muutuks ühekülgseks. Täpselt sama kehtib ka munadega. Igas erineva linnuliigi munas on erinev hulk erinevaid vitamiine, mineraale ning ka proteiinihulk on erinev.