Oled otsustanud, et võtad endale kindlasti tuhkru, aga enne, kui tuhkur tuleb koju ja liitub sinu ülejäänud perega, pead sa väga kriitilise pilguga üle vaatama oma kodu. Mida on sul vaja seal muuta ja ümber kohandada.

Kojusõit

Ruumid

Ruumides, kuhu tuhkur käima hakkab, ei tohiks olla selliseid suuremaid pragusid ega auke, kuhu tuhkur sisse mahub. Kuna tuhkrud on oma loomult uruloomad ja neile meeldib pugeda igasugustesse prigudesse ja pragudesse, kuhu vähegi mahuvad, siis selliste aukude/pragude olemasolul on oht, et sinu tuhkur võib lihtsalt ära kaduda või kinni jääda ning ei pääse enam tagasi. Ruumides, kus sinu tuhkur vabalt liikuda ei või, peavad olema suletavad uksed, et nad ei läheks sinna, kuhu nad minema ei pea, ega puutuks kokku millegagi, mis võib tema tervist kahjustada! Otsusta, kas tuhkur võib liikuda terves majapidamises vabalt ringi või on mingi ruum selleks keelatud. Vastavalt sellele vii läbi ka ettevaatusabinõud.

Kui oled otsustanud, et mõnda ruumi sa oma tuhkrut ei lase, siis las see ruum jääb algusest peale talle suletuks, et ei tekiks ahvatlust!

Lilled ja jalanõud

Soovitav on eemaldada põrandalt või tuhkru hüpperaadiuse ulatuses lillepotid, purunevad esemed jms, mis võivad tema tervist mingil viisil kahjustada. Kodurahu säilimise nimel on see tark tegu.

Smugin ja lilled

Kuigi tuhkrud reeglina jalanõusid ei näri, siis võivad nad neid lohistada mööda elamist oma peidikutesse. Näiteks ühel õhtul vaatasime kogu perega nagu filmi, kuidas Smuks tegeles pisipiiga saabaste lohistamisega. Puges ise pead pidi saapa sisse ja tagumiste käppadega tagurdas ning lohistas saabast endale sobivas suunas mõne cm edasi, pistis pea saapast välja, vaatas ringi, pea tagasi saapasse ja jälle sikutas edasi. Seda vedamist vaatasime umbes 15 minutit, sest see oli päris naljakas vaatepilt.

Tuhkru peidikud on alati igasugust huvitavat kraami täis veetud. Tegemist oleks justkui pisikeste harakatega, kes tarivad ära kõik, mis vähegi ripakil või mis talle parasjagu huvi pakub. Pole vahet, on see käterätik, teleka pult, telefon, rahakott, lapse mänguasi vms ese. Kõik, mida ta vähegi vedada jaksab, ära tassitakse.

Mööbel

Paiguta mööbel nii, et sinu tuhkrul ei oleks võimalik ronida/hüpata aknalauale, lauale, kappidele, riiulitele, kust neil on kõrge kukkumise oht. Tuhkur on väga tundlik kõrgelt kukkumise osas ja võib saada väga rängalt vigastada. Lisaks sellistes kohtades ronimine toob alati kaasa mingisuguse “pahanduse”, millega nad alati hakkama saavad.

Isiklik ruum

Sea oma tuhkrule sisse koht, kus ta saab rahulikult olla siis, kui sina magad või tööl/koolis oled. Olgu selleks siis suur puur (kui ta hakkab elama piiratud liikumisega ruumis), kus ta saab vabalt liikuda, süüa, juua, hädal käia, ronida ja magada.

Magamise kõrgem pilotaaž
Magamise kõrgem pilotaaž

Kui sul on tuhkrule planeeritud terve tuba, siis sisusta see nii, et tal oleks võimalikult palju tegevust, saaks ronida, aga ohutult (kõrgelt kukkumise oht on likvideeritud), oleks mängimiseks erinevaid atraktsioone, kiiged magamiseks – neid võiks olla kohe päris mitu tükki paigaldatuna erinevatesse kohtadesse, mitu liivakasti paigaldatud nurkadesse, tuhkrule  meeldib häda teha nurkadesse ja ega ta ise alati liivakasti otsima ei lähe, lihtsam on häda nurka teha. Vahest läheb ja otsib liivakasti ise ka üles, aga harvem, seetõttu võikski neid kodus olla rohkem kui üks ning vajadusel igas ruumis.

Vajalikud esemed

Tuhkur on ise üks pisikene tegelane, aga oma elus vajab ta päris mitmeid esemeid, mis hoiaksid teda tegevuses, terve ning aktiivsena.

Väike loetelu esemetest, mida peaksid enne tuhkru koju toomist endale muretsema peale toidu ja liivakasti graanulite:

  • pesa või kiik (võiks olla mitu tükki, kui üks parasjagu pesus, siis teises saab olla)
  • puur (kui pead tuhkrut piiratud liikumisega ruumis ja tal puudub oma tuba) Puur võiks olla pigem suurema kui väiksemapoolne. Kuigi tuhkur puuris olles, enamuse ajast magab, siis vahel ta ikka ronib ringi ka. Puuride valik on lemmikloomapoodides päris korralik, aga neid saad tellida ka interneti teel nii USAst kui Soomest.
  • söögikauss
  • aedik, kus ta saab viibida siis, kui kedagi kodus ei ole või kui käid temaga näitustel
  • ronimiseks erinevad torud, tunnelid
  • mängupallid (mitte kummist), mänguasjad
  • traksid ja rihm jalutuskäikudeks
  • reisimiseks ja arstile viimiseks transportpuur. Transportpuur võiks olla selline, kuhu mahub sisse liivakast ja saad paigaldada kiige, kus  transportimise ajal magada
  • küünetangid küünte lõikamiseks, jah, seda tuleb sul endal teha või  käid iga kuu loomaarsti juures, sest küüned kasvavad neil kiiresti, kui nad ei saa õues kraapida ja kaevata.

Lisalugemist

Müügipoliitika” – infot selle kohta, kuidas oma kutsika kätte saad.