Tuhkrute füsioloogia
Kuna olen inimene, kellele meeldib süvitsi selgeks teha see, millega tegelen, siis olen otsinud ka tuhkrute kohta käivat elulist informatsiooni. Ma arvan, et see pakub ka sulle, kui uuele potentsiaalsele tuhkruomanikule huvi.
- Südame löögisagedus – tuhkrute süda lööb 200 – 350 lööki minutis
- Hingamissagedus – 30 – 40 hingetõmmet minutis
- Kehatemperatuur (pärakust mõõdetuna) – 37,2 – 40 C (keskmine 38,5 – 39 C)
- Tuhkrute eluiga – 5 – 10 aastat (kahjuks elavad tuhkrud harva üle 10 a.) Küll on hetkel (veebruar 2018) USAs elus täiesti üks 15 aastane isend, mida võib pidada imeks.
- Päevane veevajadus – normaalse elukeskkonna temperatuuri ning toitmise juures tarvitab üks tuhkur ööpäevas umbes 75 – 100 ml puhast joogivett. Kui aga õhutemperatuur on kõrgem (suvine aeg) ja kui tuhkur tarvitab peamiselt oma toiduks krõbinaid (kuivtoitu), siis selle võrra tarvitab ta ka rohkem vett. Loe täpsemalt tuhkrute toitmise kohta lähemalt.
- Soovitatav elukeskkonna temperatuur – 10 – 23,8 C. Oma tuhkru elukeskkonna temperatuuril ei ole soovitav lasta tõusta üle 25 kraadi. Kuna tuhkrud ei higista ja neil pole võimalik end kuskil jahutada, siis on kuumarabandus ka kiire tulema. Madalamad temperatuurid ei tee tuhkrule midagi, elab kenasti looduses ka miinus kraadidega, aga sellest juba lähemalt lehelt “Talv ja tuhkrud”.
- Aktiivsus – tuhkrud magavad ööpäevas 14 – 18 h ning on kõige aktiivsemad just päikesetõusu ning – loojangu ajal, mis teeb neist videvikulembesed loomad.
- Emaslooma kaal – keskmine (normaalse kaaluga) emane tuhkur kaalub umbkaudu 850 – 1000 g. On väiksemaid, nn mini ja mikrotuhkruid, kes kaaluvad täiskasvanuna seal 300 – 400 g ringis, aga selliseid isendeid ei soovita mina küll aretuses kasutada, paraku turgu nendele näib mujal maailmas olevat küll. Samuti on suuremaid emasloomi, kõik oleneb paljustki looma sugupuust, kas tegemist on metsikute või farmiliinidega. Farmiliinidega tuhkrud on oma loomult suuremad kui metsikute liinide kandjad.
- Isaslooma kaal – keskmine (normaalse kaaluga) isane tuhkur kaalub umbkaudu 1500 – 2500 g. Jällegi on väiksemaid ja suuremaid isendeid. Kõik oleneb suurest looma sugupuust ja tema liinidest.
Anatoomia
- Tuhkrute hambad – kutsikad sünnivad hambututena ning nende hambad tungivad läbi igemete umbes 14 päevaselt, 47 päevaselt on neil suus juba täishambad ning 70 päevaselt on hambad ka vahetunud. Tuhkrul on nelja tüüpi hambaid, mis asetsevad ala- ning ülalõuas.
* 12 pisikest lõikehammast (mõne mm pikkused) , 6 üleval ja 6 all, täpselt kihvade vahel. Paraku kodutuhkrutel ei ole haruldane ka see, et lõikehambaid on rohkem, vahel üleval või all 7 või koguni 9. Selliseid isendeid, kellel on lõikehambaid rohkem, aretuses kasutada ei ole soovitav – nendest lahti saamine on väga raske ja vaevarikas.
* 4 kihva, kaks üleval ja kaks all, neid kasutavad tuhkrud saagi tapmiseks.
* 12 premolaari, 6 üleval (3 kummalgi pool) ja 6 all (3 kummalgi pool) otse kihvade taga. Neid hambaid kasutab tuhkur liha rebimiseks ning “lõikamiseks” sobivateks tükkideks.
* 6 purihammast, 2 üleval (1 kummalgi pool) ja 4 all (2 kummalgi pool) otse premolaaride taga. Neid hambaid kasutatakse toidu purustamiseks. - Kuulmine – kutsikad sünnivad kurdina, kuid umbes 32 – 34 päevaselt avanevad neil kuulmekanalid ja nad hakkavad kuulma.
- Nägemine – kutsikad sünnivad pimedatena, suletud silmadega ja umbes kuu vanuselt hakkavad neil silmad avanema ning kutsikad nägema. See on hästi vahva periood.
- Luustik – tuhkrutel on oma pisikeses kehas kokku üle 260 erineva luu.
Nende pikk kael ei ole tingitud ekstra lülidest, vaid pigem seetõttu, et neil on lihtsalt 7. kaelalüli pikem kui teistel imetajatel. Tuhkrutel on äärmiselt painduv selgroog ning nende ribid on väga elastsed ja painduvad. Mis tähendab seda, et sealt kust mahub läbi tuhkru pea, läheb läbi ka ülejäänud keha. Ehk teisisõnu mahuvad tuhkrud läbi väga pisikese avause, nad võivad end sõna otseses mõttes “pannkoogiks” pigistada ning uksealusest avast läbi pressida. Tuhkrud kasutavad oma tagumikku magamisel “padjana”. Nad saavad end kitsas tunnelis probleemideta ringi keerata, sest käivad oma hästi painduvale selgroole ning elastsetele ribidele keskelt kokku nagu “taskunuga”. Kui lasta tuhkrutel mängida kempsupaberi südamikega, siis nad võivad sinna oma kehaga kinni jääda, sest pea mahub läbi, aga kuna toru pole kuskil kinni, siis ei saa ta end sealt ise vabastada. Selline kinni jäämine tekitab tuhkrule palju piina ja selle kinni jäämise vältimiseks tuleks torukesed pikku lahti lõigata – nii saab tuhkur end sealt ka ise välja, kui peaks sinna sisse ronima.
* pea – kui inimestel on 1 keeleluu, siis tuhkrutel on neid 9. Lisaks ülemise lõualuu eelluu, millesse on juurdunud lõikehambad, alalõualuu. Tuhkrute keskkõrva katab lisaluu, mis kaitseb kõrva ning parandab nende kuulmist.
* selgroog ja rind – 7 vertikaalset selgroolüli, 15 rinnalüli, 30 ribi, (mõnikord võib olla, et rinnalülisid on 14 ning ribisid 28), 8 rinnakuluud, 5 – 6 nimmelüli, 3 ristluulüli, 18 saba-selgroolüli, selgroolülisid 44-48, reeglina 46
* vaagen – koosneb kahest vaagnaluust, ühest ristluust ning isasloomal on 1 peeniseluu (lad. k – baculum või os penis) ja emasel 1 kliitor (lad. k – os clitoris)
* esikäpa luud – abaluud, õlavarreluud, kodarluud, küünarluud, küünarnukk, randmeluud, kämblaluud, “sõrmelülid”, 3. faalanks on küünise moodi moodustis, mis toetab küünt (5 taga- ja 5 esikäpal)
* randme ja kämblaluud – pisikesed kõõlustega luukesed, mis lähevad üle liigesteks, igal kohal 2 tk, igal pöidlal on neil kaks ning igal varbal-sõrmel kolm lüli.
* tagakäpa luud – reieluud, sääreluud, pindluud, pahkluud, pöialuud on sarnased kämblaluudele. Vaata esi- ja tagakäpa luudest fotot. Soovi korral loe luud ise üle 😀 Fotol on veel nii peeniseluu kui ka kliitor.
Reproduktiivsus
- Suguküpsus – saavutatakse umbes 5 – 6 kuu vanuselt. Mõnel isendil võib suguküpsus ilmneda juba 4 kuu vanuselt, aga erand pole ka 8 – 9 kuu vanuselt.
- Innaaeg – kui võtta arvesse normaalset päevatsüklit ning temperatuuri, siis indlevad tuhkrud reeglina detsembrist augustini. Kui meie kliimas on olnud soe talv, siis indlevad tuhkrud samuti detsembris, muidu on “normaalne” indlemise periood veebruarist augustini, aga on ka septembris indlejaid. Emasloomad võivad innelda 1 – 2 x aastas. Isasloomad indlevad umbes novembrist septembrini ja siis teevad väikese pausi, aga on isendeid, kellel pausi ei teki. Sellisel juhul tuleb jälgida, et pikaldane isase indlemisperiood looma ära ei kurnaks. Kui loomal on märgata kurnatuse märke, tuleb selleks midagi ette võtta. Lähemalt reproduktiivsuse kohta loe lehelt “Indlemine, paaritus, sterilisatsioon”
- Tiinuse pikkus – 41 – 42 päeva, kuid maksimaalne tiinuspikkus võib ulatuda 44 päevani, kahjuks peale 43 päeva ei ole enam suurt lootust elavaid kutsikaid saada. Tiinuspikkus kipub olenema tihti keskkonnast (kui loom tunneb ohtu järglastele, võib ta poegi “kinni” hoida või aborteeruda).
- Pesakonna suurus – keskmine pesakonna suurus on 6 – 8 kutsikat, on ka väiksemaid ühe ja suuremaid kuni 18 kutsikaga pesakondi.
- Vastsündinud kutsika kaal – 6 – 12 g, kaal oleneb suuresti pesakonna suurusest, on väiksemaid ja ka suuremaid. Meil on kõige väiksem kutsikas kaalunud 6 g ning suurim 14 g (sündisid 8 kutsikaga pesakonnas). Samas teises 12 kutsikaga pesakonnas, kaalusid kutsikad 7,72 – 10, 5 g.
- Värvus – kutsikad sõnnivad kõik nö “valgete udemetega” ning nende tegelik värvus ilmneb vanusega.
- Võõrutusiga – kutsikad võõrutatakse 6 – 8, eelistatavalt 8 nädalaselt ja siis on nad valmis minema oma uutesse kodudesse. 6 nädala vanuselt võõrutatakse juhul, kui ema on kurnatud ning tema kutsikatega koos hoidmine mõjutab negatiivselt tema tervislikku seisundit. See ei tähenda, et kutsikad oleksid valmis minema uutesse kodudesse. Enne 7 nädalat kutsikaid kodudesse laiali saata ei ole soovitatav – erandina staažikatele tuhkrupidajatele, kellel on kodus teisigi tuhkruid.