Tuhkrute terminoloogia järg, kus seletame lahti “L-R” tähega algavad tuhkrutega seotud sõnad ja ütlused.

  • Lauk – kui tuhkrul esineb valge triip kõrvade vahel suunaga ninale. Kahjuks võivad need tuhkrud olla tihtilugu ka kurdid, seda just Waardenburgi sündroomile (vt. S-W). Harvem nimetatakse seda ka mägra või shetlandi märgistuseks.
  • Lendlev kasukas – kui tuhkrud vahetavad oma luksusliku talvekasuka suvise vastu, siis neil esineb seda nn “lendlevat kasukat”. Terve elamine on karvu täis. Sellisel ajal on soovitav oma tuhkrut kammida, kiirendab karvavahetusprotsessi, masseerib tuhkru nahka ning nad naudivad seda “sügamist” meeleldi. Neil endal ka lihtsam, kui sa veidikene karvavahetusele kaasa aitad.
  • Lümfoom – on kahjuks tuhkrutel väga tavaline vähivorm, mille korral vähirakud ründavad lümfisõlmi.
  • Metsiku tuhkru sõjatants – üks ääretult vahva tegevus, mida vaadata. See hõlmab endas tuhkru(te) ülemeelikut hüppamist, kargamist, erutatust ning loomulikult naerma ajavat totakust. Nad teevad seda kõike pulksirgetel jalgadel, selg on küüru aetud, avatud suu ja õõtsuva peaga, tihtilugu ka ise samal ajal kudrutades.  Selle tantsu ajal on täiesti tavaline, et nad põrkavad seina või erinevate mööbliesemete vastu. (Seda tantsu tantsivad kõik minu kolm piigat igal hommikul. Sellega näitavad nad üles, kui hea meel neil on puurist välja saada ja tervitavad mind suurima rõõmuga.)
Foto: PC Wallart
Foto: PC Wallart
  • Naba – ehee, kui sa leiad, et sinu tuhkrul on keset kõhtu “naba”, siis on tegelikult tegemist isase loomaga… Reeglina tehakse nii kindlaks just pisikeste tuhkrute sugu, kas kõhul on nähtavat “naba” või mitte. Kui on, siis on tegemist isasloomaga ja kui mitte, siis emasloomaga.
  • Naksamine – on tuhkru hammaste kokkupuude inimnahaga, reeglina kutsub tuhkur sind sellisel viisil mängima. Tihti esineb enne sellist naksamist ka lakkumist, mis võib välja näha sellisena: lakub, lakub, lakub ja siis hammustab. Sellist käitumist saab korrigeerida nii, kui ta sind naksab, siis võtad koheselt tal natist kinni, raputad kergelt ja ütled kõva selge häälega: “EI!” (Meil on selliseks tegelaseks kass, kes eelnevalt lakub käe kenasti puhtaks, siis lööb hambad takka järgi ning samal ajal esimeste käppadega võetakse kenasti käest ka veel küüntega kinni ja rakendatakse samal ajal ka tagumiste käppadega kraapimist… Gaia jätab jällegi lakkumise vahele ning võtab kohe hammastega käest kinni)
  • Nuuskimine – metsas jahi pidamine treenitud tuhkruga, kes nuusib omanikule välja näiteks jäneste urud.
  • Panda – tuhkur, kellel on valge pea või nägu, ehk ülekasvanud laugu markeeringud. Tihti on need tuhkrud ka kurdid.
  • Peiduurgas – igal tuhkrul on selleks oma eriline peidik, kuhu ta kõik oma kalli kraami tassib, mida on hea “mustadel päevadel” välja vedada. Reeglina, kui majapidamises elab mitu tuhkrut, siis neist igal on oma peidukas.
  • Pudelihari – erutatud või hirmul tuhkur ajab kõik oma sabakarvad sellisel viisil turri, et see paistab kõrvalt nagu pudelihari. Tegelikult hästi naljakas vaatepilt, eriti kui neid pudeliharju on korraga mitu ringi tuustimas.

  • Põll – tuhkrul on kaelal ja rinnal suur valge laik. Reeglina esineb just sokilistel isenditel. (Meil on see olemas Käpikul)
  • Rasunäärmed – näärmed, mis asuvad tuhkru nahal ning vastutavad tuhkru karvkatte ja naha õlisuse tasakaalu hoidmises ning annavad tuhkrule omase muskusesarnase lõhna.
  • Rotisaba – on terminiks neile tuhkrutele, kelle sabalt on kadunud karvad ning järgi jääb selline ketendav nahk. Tihti juhtub seda paljude tuhkrutega suvise karvavahetuse ajal ning asi normaliseerub talvise kasuka selga ajamiseks, aga võib ka viidata neerupealiste kasvajale.

Loe veel