Tuhkrute terminoloogia viimane lehekülg, kust leiad veel palju omapäraseid ütlusi, mis kõik on tuhkrutega seotud.

  • Seotud paarid – tuhkrud, kes on koos üles kasvanud ning pole lahus olnud. Kui nad peaks lahutama, siis võib see neile tekitada tõsist emotsionaalset stressi. (Näiteks Käpik ja Gaia olid meile tulles seotud paar. Kui ma Käpiku Gaiast eraldasin, siis paar päeva hiljem muutus Käpiku iseloom väga negatiivseks, oli näha, et loomal oli stress ja see ebameeldiv käitumine kadus koheselt, kui Käpik kolis tagasi kokku Gaia ja Smuksiga)
23.11.2015
23.11.2015
  • Sisisemine – kui tuhkrul saab “siiber”, siis ta sisiseb, mis on märgiks teisele, et jäta järgi, vastasel korral lasen “haisupommi” teele.
  • Snorgeldamine – osad tuhkrud pistavad joomiseks oma pea tervenisti veekaussi ning mulistavad seal ringi või püüavad vette visatud mänguasju, lihatükke, teised seevastu armastavad “kuiva snorgeldamist”, mis tähendab seda, et pea lükatakse vaiba või mõne muu põrandal oleva kattematerjali alla sealsete lõhnade nuuskimiseks.

  • Sokiline – tuhkur, kellel on valged varbad või jalas nn “sokid/põlvikud”, tihti esineb neil ka põlle. (Meil on selliseks sokiliseks isendiks Käpik)
  • Soolikas – tuhkur kes hoitakse käes rippuvas asendis.
  • Supp – on vedeldatud kujul tuhkrutele mõeldud toit, mis on valmistatud reeglina püreestatud linnulihadest, -organitest ning on kõrge proteiinisisaldusega, millele on lisatud vajalikud vitamiinid. Sellise supiga toidetakse reeglina haigeid loomi; loomi, keda hakatakse treenima kuivtoidult toortoidule üle minema; pisikesi kutsikaid, kes hakkavad emapiima kõrvalt juba ka muud proovima.
  • SurmauniSurmauni – on selline unefaas, mil tuhkur magab nii sügavalt, et mitte miski ei ärata teda üles. Ei sülle võtmine, raputamine, kõva hääle tegemine ning kõige selle käigus on loom täielikult lõtvunud olekus ja see võib sind mõnikord nii ära ehmatada ja kardad, et loom on surnud.
  • Sõõrik – nimetatakse tuhkru magamisviisi, kui ta magab pea-saba koos rõngas.
  • Zoonoosid – on haigused, mis levivad kodu- ja metsloomalt inimesele ning vastupidi. Näiteks tuhkrud on eriti vastuvõtlikud köhale ja nohule, seega, kui oled ise külmetunud, siis hoia end tuhkru “musutamisest”, kui ei soovi oma pisikest haigena näha. Loomulikult ka siseparasiidid, erinevad nahahaigused nagu kassihaigus.
  • Tabamustäpsus – selle järgi määratletakse, kui hästi “tabab” tuhkur oma häda rahuldamiseks selleks ettenähtud liivakasti. Enamik tuhkruid on selles osas väga head seni, kuni kast asub neil puuris ja nende enda liikumisraadius ka väga suur pole. Samas lõpetavad nad häda kasti tegemise koheselt, kui kast saab nende meelest liiga täis. Siis leiavad teise nurga, kuhu häda rahuldada. Kui aga liikumisraadius on väga suur või loom elab 24/7 vabalt, siis kastini jõudmine ei pruugi alati nii suure tabamusega olla. (Smuks on meil selles osas väga tubli tüdruk, tema tabamused jäävad sinna 99,9% kanti, seevastu Gaia ja Käpik, jäävad nii 60-75% tabamusega, olenevalt päevast. Praegu, mil Gaia ja Käpik indlevad, on tabamus mujale oluliselt suurem, kui kasti… On ju vaja märgistada ning isaseid enda juurde juhatada)
  • Tuhkrukindlaks tegemine – tähendab seda, et majapidamises korjatakse üles kõik sellised esemed, mida tuhkur võib katki närida ning nende tükke alla neelata ja seeläbi võib tal tekkida sooltes ummistus. Pannes ära kõik esemed, tõstes tuhkru(te) siru-, hüppeulatusest välja kõik lilled ja esemed, mida tahad, et terveks jäävad või on lihtsalt tuhkrutele ohtlikud. Tegemist on pideva protsessiga ja kui arvad, et nüüd on kõik ja lased tuhkru(d) lahti, siis näitavad nad kohe kätte need kohad või asjad, mis sul kahe silma vahele jäid… (Õnneks on mul väga viisakad ja sõnakuulelikud tuhkrud, seega ma ei ole pidanud oma potililli väga ringi kolima, olen neile selle selgeks teinud, et seal kaevamine pole lubatud, kuigi peale kastmist pakuvad need lilled neile erilist huvi. Smuks käib stabiilselt pliidi taha, nii kui riit pliidi kõrval talle sobivas kõrguses on…)
Gaia koos Käpikuga minu tööriistade vargil

 

  • Tuhkrupüük – on selline vahva mäng tuhkru ja tema omaniku vahel. Kus seod tuhkru lemmikmänguasja elastse piisavalt jämeda nööri/kummi otsa ning viskab selle tuhkrule ise vaikselt nööri enda poole tirides. Tuhkur hakkab seda mänguasja taga ajama.
  • Tuhkrute matemaatika – on peapõhjus, miks paljudel tuhkruomanikel on ühe tuhkru asemel mitu. Nad tunnevad tungivat vajadust võtta ühele lisaks teise, siis kolmanda ning ühel hetkel võib neid kennelis olla koguni 10+.
  • Tuhkruvaba tsoon – on riik, osariik USAs, linn, kus ei ole tuhkrute pidamine lubatud.
  • Vaprusevärinad – kui tuhkur on millegi pärast ärevil või on just ärganud, siis käivad tal üle terve kere sellised “vaprusevärinad”, millel ei ole tegelikult vaprusega mingit pistmist. Tegelikult on see kõige tihedamini seotud kehatemperatuuri reguleerimise/normaliseerumisega.
  • Varja ja tagane– see on viis, kuidas tuhkrud mängivad või erinevaid esemeid transpordivad (reeglina on need esemed ümarad). Tuhkur haarab eseme oma esikäppade vahele, kallistab seda kõvasti ning lükkab kõhu alla ning kihutab sellega tagurdades minema. Näiteks tassivad tõhud sellisel viisil pesast virutatud mune.
  • Vesituhkur – tuhkur, kes armastab vett ning vees mulistamist või lakub sind pärast duši alt saabumist korralikult kuivaks.  (Smuks ei armasta meil üldiselt vett, aga kui nahk märg on, siis võib ta küll end lolliks lakkuda, peaasi, et peremees kuivaks saab)
  • Vikerkaaresild – kui tuhkur sureb, siis läheb ta “vikerkaaresillale”, mis on siinpoolne taevas ja seal ta ootab sind, et koos sinuga üle “vikerkaaresilla” minna.tuhkruingel
  • V-isane – ehk isasloom, kellel on kõik alles ja toimib jooksuka ajal normaalselt, aga talle on tehtud vasektoomia. Kasutatakse tihti aretusemaste indlemise lõpetamiseks. Vasektoomiaga on alati see oht, et emane võib ikkagi tiinestuda, kui seemnejuhade kinni sidumisel on tehtud väikene apsakas. Alati jääb see 1% võimalikkust, et emane ikkagi tiinestub. Meil reeglina V-isaseid väga ei leidu, rohkem on nad levinud Austraalias ning vähemal määral USAs ja ka Inglismaal, seda just kennelites.
  • Võõrkeha – iga ese, va toit ja vesi, mis on jõudnud sinu tuhkru kerre, mis sinna ei kuulu. Tavaliselt juhtub see siis, kui tuhkur närib midagi, mida ta närima ei pea (kummipall, vahtkumm, švamm, kõva plastik vms) ja tükk sellest tuleb lahti ning ta neelab selle alla.
  • Waardenburgi sündroom – seda geneetilist defekti esineb nii inimestel, koertel, kassidel, tuhkrutel ja hiirtel, mille tulemuseks on juustes/karvades valge salk ning selle geneetilise defekti üheks negatiivseks pooleks on see, et see võib viia kurtuseni.

Loe veel