Sinu tuhkru tervis peab olema sinu üks peamistest prioriteetidest. Tuhkrud on imelised lemmikloomad, nad on vallatud, kartmatud, ülimalt armastusväärsed ning iseloomuga tegelased. Paraku on neil nagu igal teiselgi loomaliigil siin ilmas kalduvus teatud terviseprobleemidele, millel tuleb silma peal hoida või mida ennetada. Sinu tuhkru tervis peab olema sinu üks peamistest prioriteetidest. Regulaarne tuhkru tervisekontroll aitab sul oma looma rohkem ka tundma õppida ning aitab sul temaga suuremat sidet luua. Alljärgnevalt toon välja peamised asjad, mida tuhkru üldise hea tervise säilimiseks jälgima ning tegema peaks. Kindlasti ei tohi siinkohal ära unustada ka oma tuhkru õigeaegset vaktsineerimist nii koerte katku, parvoviiruse kui ka marutaudi vastu, mis kõik on surmavad haigused.
Paraku peetakse tuhkruid eksootilisteks loomadeks ning paljud loomaarstid ei oska nendega midagi peale hakata. Seega tuleb sul leida endale sobiv loomaarst, kes on pädev sinu tuhkru tervise eest hoolt kandma ning oskab sind ka häda korral aidata, aga siinkohal aitab sul alati ka õige arsti leida just sinu tuhkru kasvataja – küsi julgelt abi ja nõu.

Tuhkru tervis
Suu
Aegajalt tuleb sul heita pilk oma tuhkru suhu. Kui oled algaja, siis võib see sind veidikene hirmutada, sest hambad on neil tõesti vägevad ning aukartustäratavad. Lisaks ei pelga nad neid vajadusel ka kasutada.
Kui tuhkur on terve, siis tema suu on seest niiske ning värvuselt tumeroosa, aga mitte punane ega kahvatu. Igemed ei tohi katsumisel olla kleepuvad. Tuhkru hingeõhk ei pruugi küll meeldivalt ja piparmündiselt lõhnata, aga tema suust tulev lõhn ei tohi olla rääsunud ega roiskunud!
Kui vajutad õrnalt nimetissõrmega igemetele, peaks pärast sõrme eemaldamist igemelt, paari sekundi möödudes ige muutuma taas ilusaks roosaks ega tohi jääda kahvatuks.
Kui sinu tuhkru hingeõhk hakkab ebameeldivalt haisema, on see vihje sellele, et sinu tuhkru tervis hakkab järgi andma. Igemed muutuvad punaseks, kahvatuks või koguni kollaseks ning katsumisel kleepuvaks, on need selged märgid mõnest terviseprobleemist. Selle välja selgitamiseks pöördu kohe oma loomaarsti poole.
Silmad

Tuhkrutel on väga ilusad, elavad, kirkad ning avatud silmad. Kui vaatad tuhkrule silma, siis peaks silmadel olema selline niiske kiht, aga silmad ei tohi “joosta”, neis ei tohi esineda rähma, mäda või muid eritisi. Silmanurgad on heledad mõne üksiku nähtava veresoonega, kolmas silmalaug ei tohi ulatuda silmale.
Kui tuhkur silmi kissitab, silmad on klaasjad, elutud, on see märk sellest, et sinu tuhkru tervis ei ole korras. Kui tuhkru silmad on vesised (jooksevad), mädased, punased, valulikud, on see märk sellest, et tegu võib olla silmapõletikuga või mõne muu tervisehädaga. Lase oma loomaarstil tuhkur üle kontrollida ja vajadusel ravi määrata.
Kui tuhkrul on silmad kergelt vesised, siis võib see olla tingitud näiteks hormoonidest indlemise ajal, eluruumi tingimustest (liiga kuiv õhk või siis tuuletõmbus). Igal juhul tuleb teha kindlaks, millest on konkreetne vesistamine tingitud.
Vedelikupuuduse kontrollimine
Kui tuhkrul on vedelikupuudus, siis seda on võimalik tuvastada mitmel moel. Loomakesel esineb suukuivust, naha elastsuse kadu. Kui tõmbad tuhkru turjanahka nimetissõrme ja pöidlaga veidi kehast eemale ja see kohe tagasi ei hüppa, vaid jääb justkui venima – aeglaselt oma kohale tagasi valguma, on tegemist vedelikupuudusega.
Kui kasutad jootmiseks joogipudeleid, siis pead olema eriti valvas, et tuhkur pudelist ikka vett kätte saab. Veepudel võib ju täis olla, aga kui pudelitilas olev pallike on kiilunud ning ei vetru, ei saa tuhkur vett kätte. See on üks põhjus, miks veepudeleid tuleb igapäevaselt kontrollida. Pallikese ümber võib koguneda karvu vms ja see jääb lihtsalt kinni. Parim variant on kasutada tuhkrute jootmiseks teisi veeanumaid nagu kausid. Samas saan väga hästi aru, miks veepudeleid kasutatakse. Mõni tuhkur keerab veekausi kohe ümber või läheb sinna sisse “ujuma” ning terve tuhkru elamine või puur on märg. Kui aga vähegi võimalik, siis kasuta pudeli asemel kaussi või muud veenõu.
Valu märgid

Foto: Urmi Uuspõld
Tuhkrud on üldiselt väga vastupidavad tegelased ja nad maskeerivad väga vilunult oma valu ning ebameeldivustunnet – nad ei näita seda naljalt välja. Nimelt on nad väga kõrge valulävega. Mis aga tähendab seda, kui omanik oma tuhkrut ei jälgi ega märka tema käitumises või olemuses väiksemaid muutusi enne, kui tuhkrul juba nii valus on, et ka omanik seda märkab – võib tihti abistamiseks juba hilja olla. Kui loomal on valus, siis tema käitumine muutub ja alljärgnevalt leiad rea märke sellest, et sinu tuhkru tervis vajab kontrollimist.
Agressiivsus
Kui sinu tavaliselt südamlik ja rahulik tuhkur hakkab äkki imelikult käituma, muutub närviliseks, pole enam sõbralik ja muutub isegi agressiivseks – on see selge märk sellest, et midagi on väga viltu.
Kodustatud ja taltsutatud tuhkrud on harva ilma näilise põhjuseta agressiivsed. Eriti veel siis, kui nad ründavad sind siis, kui neid teatud kohast puudutad. Kui see peaks juhtuma, tuleb reageeringut koht kiiresti üle kontrollida ja kui ise midagi tuvastada ei suuda, kohe ka arsti poole pöörduda.
Lonkamine
Kui tuhkur hakkab lonkama ühte või mitut käppa, on see märk sellest, et midagi on konkreetse käpaga midagi viltu. Aga see võib viidata ka sellele, et tuhkrul on probleeme selgroo või koguni närvidega.
Kui võtad kontrollimiseks tuhkru sülle ning ta kukub vingerdama, sind naksama või hammustama siis, kui sa katsud seda käppa, mis tundus sulle imelikuna, on selge märk sellest, et selle käpaga on midagi viltu. Seal võib olla sees mõni okas, ora, midagi võib katki olla ja kui sa ise seda kindlaks teha ei suuda ega viga likvideerida, pöördu koheselt loomaarsti poole.
Kõhuvaevused
Tervel tuhkrul on kõht pehme, elastne ning lõõgastunud asendis ja seda saab vabalt kombata (palpeerida). Kui aga midagi selles piirkonnas neile valu põhjustab, tõmbab ta kõhu pingesse ning võib näidata üles agressiivset käitumist sinu suunas, kui kõhtu katsud. See on selge viide sellele, et midagi looma kõhus on korrast ära ja pöördu koheselt loomaarsti poole, sest kodusel teel sa ise seda tuvastada ei suuda.
Hingamine
Kui loomal on valus või midagi põhjustab talle ebamugavust, siis ta hingab kiiresti ning pinnapealselt ning kui kuuled, et sinu tuhkur sellisel viisil hingab, tuleb kohe uurida, mis seda põhjustab.
Kõik muudatused tuhkru hingamised, köhimine, tihe turtsumine, häälekas hingamine, hingeldamine jne viitavad sellele, et midagi on valesti kas hingamisteedes või looma üldises tervislikus seisundis ja nõuab kohest veterinaarset lähenemist.
Kõrge kehatemperatuur
Tervel tuhkrul on normaalne kehatemperatuur pärakust mõõdetuna 37,2-40 C vahel, ja keskmine jääb 38,5-39 C vahele. Kui aga kehatemperatuur on juba üle 41 C, on see selgeks märgiks, et tuhkru tervis pole korras ja ta vajab kõrgendatud tähelepanu. Võta ühendust oma loomaarstiga, kes selgitab välja palaviku põhjuse.
Indlemisperiood
Emased tuhkrud, kui nad ei ole mõeldud aretuseks, tuleb steriliseerida või lasta loomaarstil panna tuhkrule hormonaalne implantaat Superlorin, umbes tuhkru 6-8 elukuul, mil loomad esmakordselt indlema hakkavad. Kui emane tuhkur tuleb indlema, siis tema indluspikkus kestab keskmiselt 160 päeva (üle viie kuu jutti!). Ning selline püsiv indlemine on loomale eluohtlik ja võib endaga kaasa tuua looma luuüdi vähenemise ja see omakorda põhjustab raskekujulist aneemiat, mille tõttu tuhkur võib surra.
Kui sinu loom on ikkagi indlema tulnud, siis teda sel hetkel enam steriliseerida ei saa ning talle tuleb indlemise lõpetamiseks panna implantaat, mille toime kestab 2 -2,5 aastat, olenevalt loomast ja tema hormonaalsest tasakaalust organismis. Kui sul oli plaan loom enne indlusperioodi lõigata, siis saad lasta seda teha alles siis, kui tuhkrul on indlemine täielikult peatatud ning tutt on normaliseerinud. Kui teha lõikus indlemise ajal, võib tuhkrul tekkida eluohtlik verejooks ja ta ei pruugi seda operatsiooni lihtsalt üle elada.
Tuhkru tervis ja gripp
Tuhkrud on väga vastuvõtlikud mitmele inimeste gripivormidele ja just seetõttu on parem oma tuhkrutest eemal hoida, kui haige oled. Alati katsu paluda kedagi teist, kes sel ajal sinu tuhkrutega tegeleks, neid toidaks, nende asemeid puhastaks ning hoolitseks nende teiste vajaduste eest – see kõik on sinu tuhkrute heaolu nimel ja usu, see tasub end kuhjaga ära, sest sa ei soovi näha oma pisikesi haigetena. Kui muud võimalust pole, siis kanna maski ja desinfitseeri käsi enne, kui nendega kokku puutud või nendega tegelema hakkad.
- Kui tuhkrud on ikkagi haigestunud, siis paku neile rahulikku ja vaikset keskkonda, kus nad puhata saavad. Täpselt nagu sa isegi, kui haige oled – vajad/tahad vaikust ja rahu.
- Hoia neid soojas ja eemal tuuletõmbusest, kuid ära neid üle soojenda. Temperatuur toas peab ikka mõistlik olema. Paku neile puuri või magamisasemetele ekstra fliise, tekke kuhu nad vajadusel ise sisse poevad, kui külm hakkab.
- Paku neile ohtralt puhast ja värsket vett ning vaata, et nad kindlasti piisavalt vedelikku manustaksid, vajadusel tuleb teha sundjootmist. Kui asi sundjootmiseni jõuab, pöördu kindlasti loomaarsti poole.
- Pane tähele ka seda, et mitmed gripisümptomid on väga, väga koerte katku sümptomite sarnased, aga palavik taandub umbes 4-5 päeva pärast ning loom peaks hakkama paranema. Vajadusel võta ühendust oma loomaarstiga, et ta vaataks looma üle ja määraks talle vajadusel õige ravi.
Parasiidid

Tuhkrud võivad nakatuda kõikidesse väliparasiitidesse, mida esineb nii kassidel, koertel, küülikutel, merisigadel nagu kirbud, kõrva- ja karvalestad. Seega, kui sul on kodus peale tuhkrute veel teisi lemmikloomi, siis tuleb sul oma loomadel silm terasemalt peal hoida ja vajadusel vii läbi parasiiditõrje kas Advocate või Stronghold täpplahusega, mis eemaldab nii sise- kui ka välisparasiidid. Ära kasuta kirbu- ja puugitõrjeks koertele või kassidele mõeldud spetsiaalset kaelarihma, see pole tuhkrutele sobilik! Tuhkrutel tuleb ka kõrvu vastavalt vajadusele puhastada – kord kuus või vähemalt kord paari kuu tagant võiksid sa seda kindlasti teha, need lähevad neil üsna kiiresti mustaks ja kui kõrvad on mustad, on need suurepärased kasvulavad kõrvalestadele! Kui sa ise seda teha ei oska, võid lasta seda teha ka loomaarstil, aga kui endale tuhkru koju tood, võid paluda kasvatajal see tegevus endale ette näidata, et saaksid ka ise hiljem kodus oma tuhkrutel ise kõrvu puhastada. Kõrvade puhastamiseks sobivad ideaalselt selleks ettenähtud vedelikud nagu Epiotic, Aurinet või Clorexyderm. Neid on veel teisigi, millega kõrvu puhastada, aga me ise kasutame peamiselt neid vahendeid.
Bakteriaalne infektsioon
Bakteriaalne infektsioon tekib reeglina siis, kui tuhkrut on keegi hammustanud või tal on tekkinud muid vigastusi või haavu ja seeläbi pääseb bakter läbi haava vereringesse. Kõige targem on aegajalt oma tuhkrut kontrollida, et tal ei oleks haavu ja kui peaksid mõne avastama, puhasta need korralikult. Raskemakujuliste haavade ja põletike korral tuleb mõnikord pöörduda ka loomaarsti poole, kes määrab loomale õige ravi ning haavahoolduse, kui sa ise seda teha ei oska.
Kassihaigus ehk dermatofütoos

Kassihaigus levib peamiselt kassidel (sealt ka tema rahvapärane nimi) ning ka tuhkrud ning inimesed nakatuvad peamiselt just nende kaudu, aga selle haiguse eest pole kaitstud ka ükski teine loomaliik. Tegemist on ketendavate laikudega nahal ning nakatunult nahalt tulevad karvad lahti, mis jätavad loomale “näritud” mulje. Raviks pöördu loomaarstile, seda on väga lihtne ravida. Kuid kui keegi loomadest on nakatunud, siis tuleb üle vaadata ka teised ja kõik pere liikmed, et keegi teine nakatunud poleks ning vajadusel teha ravi.
Kuseteede kivid
Kuseteede kive võib esineda nii isas- kui emastuhkrutel ja need võivad moodustuda nii põies kui neerudes. Kui asi on arenenud liiga kaugele, võib see lõppeda looma surmaga, sest tegemist on väga valuliku haigusega ning kiire reageerimine on hädavajalik selleks, et päästa looma elu. Üldiselt eemaldatakse loomadel nii neeru- kui põiekive operatsiooni teel, harvem kasutatakse kivide lahustamismeetodit.
Märgid sellest, et sinu tuhkrul võib esineda kuseteede kive.
- veri uriinis
- oksendamine
- loidus
- isutus
- paistes ning valulik kõht
Kuumus ja kuumarabandus
Kuigi see on peamiselt suvine probleem, võib seda esineda ka talvel – just liigselt üle köetud elamises, kust võid leida oma tuhkru nii “laiali laotatuna” kõige jahedamalt pinnalt, mida ta kodust leida suutis. Miks see nii on? Nimelt puuduvad tuhkrutel higinäärmed ja seetõttu ei suuda nad higistada nagu inimesed. See omakorda seab ohtu nende kehatemperatuuri, mis võib tõusta liiga kõrgele ja viia looma kuumarabanduse äärele või kuumarabanduseni.
- Selleks, et loom ei peaks kogema kuumarabandust, ära lase oma tuhkrute kehatemperatuuril tõusta üle 38,5-39 C (pärakust mõõdetuna). Selleks, et teada, milline on sinu tuhkru normaalne kehatemperatuur, võiksid sa seda mõõta tervel tuhkrul normaasetes tingimustes. Kui sinu loomakesel on loomult juba kõrgem temperatuur, siis suvel pead temaga ülema valvsam kui need tuhkruomanikud, kelle tuhkru kehatemperatuur on madalam. Normaalne tuhkrute kehatemperatuur (pärakust mõõdetuna) jääb sinna 37,2 – 40 C vahele, keskmine temperatuur on neil ca´38,5 C. Kui aga kehatemperatuur peaks ikka tõusma ning tuhkur kas variseb kokku – loom sai kuumarabanduse või hakkab häälekalt lõõtsutama, viskab pea kuklasse – märgid kuumarabanduse äärel olekust, on vaja ta kiiresti maha jahutada. Too ta jahedasse, aga mitte külma ruumi. Pritsi teda jaheda veega või paku talle jahedat, mitte külma vanni. Jää tuhkruga seni, kuni tal hakkab parem ja käitub jälle normaalselt.
Kuumuse leevendamiseks
Suvel hoian oma tuhkrutel aedikus suurt kaussi või vanni jaheda, mitte jääkülma veega, et nad saaksid end vajadusel jahutada. Samuti pakun neile võimalust pikutada jahedal kivil – selleks toon aedikusse suured kiviplaadid. Kuid hoia nii veevanni kui ka kiviplaate varjus, sest kui need on lauspäikese käes, pole neist jahutamisel abi. Ka võid pakkuda neile jahutamiseks jääpudeleid, mida vastavalt vajadusele siis uuendada. Seda siis, kui õhutemperatuur tõuseb ikka väga kõrgele ja on silmnähtavalt näha, et loomad ei suuda end kuidagi jahutada. Aitab väga hästi. Kui neil palav hakkab, “laotavad” nad end lihtsalt üle pudeli või pikutavad pudeli kõrvale. Kui nad tunnevad, et on saanud piisavalt jahutust, liiguvad taas eemale.
Lihtsam on kuumarabandust ära hoida, kui looma sellest välja tuua! Isegi, kui oled tuhkru kuumarabandusest välja toonud, võib ta selle šoki tagajärjel ikkagi surra. Varusta iga ilmaga ning mis tahes olukorras oma tuhkrut värske ja puhta veega! Arvesta sellega, et suvel tarbib ta vett oluliselt rohkem kui talvel. Ka meeldib neile suvel vees end jahutada. Paku talle võimalust kausis või vannis ujumiseks, sulistamiseks, et ta saaks end maha jahutada. Hoia tuhkrut otsese päikesevalguse eest ja ole selles 100% kindel, et vähemalt mingi osa nende aedikust või puurist on alati varjus, kuhu päikese eest peitu minna.
Katarakt ehk läätsekae

Foto: Twitter
Katarakti ehk läätsekaed ehk hallkaed esineb tuhkrutel tihti, olenemata nende soost ja vanusest. Ei saa öelda, et seda esineks rohkem vanematel kui noorematel tuhkrutel, mõlemad on kahjuks selle nägemisprobleemile väga vastuvõtlikud. Tuhkrutel on niigi veidi kehvapoolne nägemine ning mõnel tuhkrul lööb kae välja juba väga noores eas. Seevastu teine elab seda probleemi omamata kõrge eani. Kui sinu looma esivanematel on esinenud kaed ja mingil ajal tuhkru eluea jooksul tekib talle samuti kae, on tegemist reeglina geneetiliselt päriliku kaega. Kui aga kaed pole varem ühelgi esivanemal leidnud, siis sai sinu loom looduselt nö “kehvad kaardid”, millega tuleb edasi elada.
Kui loomal hakkab nägemine halvenema, võib muutuda ka tema käitumine. Sinu tuhkur võib sellega seoses muutuda närviliseks, kohmakaks, isegi agressiivseks. Kui märkad, et sinu tuhkur on hakanud äkki veidralt käituma, kontrolli kindlasti tema silmi. Üks põhjus võib peituda just siin ja vajadusel pöördu loomaarsti poole. Kui see nii on, et sinu tuhkur hakkab pimedaks jääma, siis katsu oma elamises ja tema elukeskkonnas teha võimalikult vähe muudatusi. See on vajalik selleks, et ta oma olukorraga harjuks ning hakkaks peale nägemise kasutama rohkem oma teisi meeli. Nad saavad sellega väga hästi hakkama ja elavad kenasti edasi. Ainult muudatused võtavad neil aega, et uuesti olukorraga harjuda.
Küüned
Viimaks, pead hoidma oma tuhkrute küüned korras. Tee oma tuhkrutele vastavalt vajadusele maniküüri. Esimeste käppade küüned kasvavad neil kiiremini kui tagumistel ning seetõttu vajavad ka tihedamat lõikust. Eriti siis, kui sinu tuhkur elab peamiselt sisetingimustes ja tal pole võimalust kraapida. Kui tuhkur elab välitingimustes, siis ta nii tihti maniküüri ei vaja, sest ta saab oma küüned ise looduses piisavalt ära kulutada. Samas ei tohi jätta tema küüsi kontrollimata ja arvata, et kõik on korras! Liigselt pikaks kasvanud küüned on tuhkrule valulikud. Mõnikord võivad tuhkru küüned riiete või mööbli taha kinni jääda ning murduda või lõheneda. Kui küüned on liiga pikad ja loomal valulik liikuda, ei taha ta siis ka ise väga liikuda ega mängida. Pigem kipub rohkem pikutama ja norutama. Kui oled naisterahvas ja oled oma elus paar küünt murdnud, eriti kui need on käinud tagurpidi, tead kui valus see on. Ära lase oma tuhkrul kogeda valu, mida ise kogesid.
Tuhkrute küüsi on väga lihtne lõigata. Kui sa ennast ei usalda või seda teha ei oska/suuda, teevad seda ka kõik loomaarstid ja näitavad selle sulle meeleldi ette. Kui sa omale tuhkru koju tood, siis võid alati paluda ka oma tuhkru kasvatajal see tegevus endale ette näidata. Seda selleks, et saaksid edaspidi ise kodus oma tuhkrul küüsi lõigata. Vaata ka fotot, et teaksid, millise nurga alt ja kui kaugelt küüsi lõigata. Pea meeles, et ka liiga lühikeseks lõigatud küüned ei ole tuhkrul üldse mugavad ning võivad samuti valulikud olla.