Oled otsustanud endale perre võtta ühe lemmiklooma ja kaalud, et selleks võiks olla tuhkur? Kuigi tuhkru lemmikuks võtmine pole just kõige tavalisem valik, siis neile, kes ikkagi otsustavad endale ühe või paar tuhkrut koju võtta, kulub alljärgnev informatsioon marjaks.
Tuhkrud on reeglina oma suuruselt kassidest ja koertest väiksemad, aga on ka erandeid. Isased on emastest oluliselt suuremad ning võivad tõesti ka osadest kassidest ja koeratõugudest suuremad olla. Küll on nendega vähem tüli, sest vajadusel võib neid vabalt ööseks või selleks ajaks, kui ise tööl/koolis ollakse, puuri panna. Ka võib nädalavahetuseks kodust ära minna, kui tuhkrutele on ette pandud piisavalt toitu (sellisel juhul krõbinaid) ja puhast vett. Kui loom veedab osa oma ajast puuris, siis tahavad nad väga palju puurist väljas olles ka peremehega mängida ning liikuda. Kui aga tuhkur elab 24/7 vabalt, on ta isepäisem ja tegutseb rohkem omaette, mis ei tähenda seda, et tuhkruga poleks vaja tegeleda.
Hetkeemotsioonid
Meeles tuleb pidada aga seda, et tuhkru võtmist ei tohi teha hetkeemotsioonide najal või lapse nurumise peale. Jah, tuhkruid on küll lihtne pidada, aga selleks tuleb ära teha ka eeltöö, kas ja kellele tuhkrud sobivad ning kellele mitte. Kui eeltöö tegemata jätta ning eeldada, et tegemist on lihtsalt peetavate loomadega, kes ei vaja palju hoolt, siis võid ühel hetkel avastada end kurva tõsiasja eest, et sa ei saa ikkagi tuhkruga hakkama. Tänu sellele on tuhkur kasvanud sul üle pea ning on kodus peremees, kes hoiab ka kõiki teisi pereliikmeid hirmul. Nagu iga teise lemmikloomaga, tuleb ka tuhkruga kehtestada kodus omad reeglid – kes on siin majas peremees ja kelle sõna kuulata tuleb. Üks on kindel, peremees ei ole tuhkur ega ka teegi teine pere lemmikloomadest. Peremeheks on looma omanikud ja mitte üks inimene, vaid ikkagi terve pere, ka pere kõige väiksem liige! Tuhkru pidamine nagu ka iga teise looma pidamine ei ole odav. Esineb stabiilseid kulutusi nagu toit, olgu selleks siis kvaliteetsed teraviljavabad krõbinad või toortoit, liivakasti mõeldud allapanu, kiiged, fliisid, loomaarsti külastused vaktsineerimiseks jne. Samas tuleb arvestada ka ootamatute kulutustega nagu traumad, haigeks jäämised, mis tihti nõuavad suuri väljaminekuid, et loom saaks õiget ning korralikku ravi.
Sellelt lehelt leiad seitse peamist asja, mida peaks iga tuhkrusoovija arvesse võtma.
Ruumivajadus
Kui sa plaanid võtta tuhkrut seetõttu, et sul pole ruumi suurema looma nagu koera või kassi jaoks, siis ilmselt langed juba kohe esimese takistuse küüsi, sest tuhkrud vajavad rohkelt ruumi.
Kuigi tuhkruid võib pidada ka puuris, siis ei räägi me siinkohal väikesest puurist, vaid puurist, mis võib võtta sinu elamisest lausa ühe seina või terve toa, kui nad ei saa pidevalt ka päeva jooksul puurist välja jooksma. Sellisel juhul peab puur olema mitmetasandiline, kuhu on talle sisse seatud mitu erinevat korrust ja palju tegevusvõimalusi. Kui nad on puuris ainult öösel ning siis, kui oled tööl, ei pea muretsema nii suurt puuri, saab hakkama väiksemaga, sest nad käivad seal ainult magamas.
Lisaks ei ole tuhkrud õnnelikud, kui nad peavad kogu aeg puuris passima, isegi ka kõige suuremas ning hästi sisustatud puuris ja nad vajavad ikkagi igapäevaselt ka puurist välja saamist ning saama ohtralt ringi joosta, mürada, mängida, pererahvaga suhelda ning kõige parem on seda teha tuhkrukindlaks tehtud ruumis.
Ohtralt tegelemist ja pidevat käsitlemist
Kui inimesed, kes pole tuhkrute loomuomadustega tuttavad, võtavad endale tuhkru, siis on nad reeglina loomaga ettevaatlikud ja kartlikud ning seda kõike tunnetab ka loom. Et tuhkur kodus sinu ja teiste pereliikmete üle võimust ei võtaks, tuleb teda pidevalt treenida. Temaga tuleb pidevalt tegeleda, näppida, “väntsutada”, päevast-päeva suhelda, mängida, õpetada. Kodus tuleb panna reeglid paika, mida tuhkur teha tohib ja mida mitte, jne. Tuhkrud vajavad palju tähelepanu ning tegelemist ja kui seda pidevalt teha, siis nad ei ole agressiivsed ega kipu ka pererahvast naksama – kui seda naksamist juhtub, siis harva ning juhtub enamasti kogemata ja mänguhoos, mille üle on tuhkrul endalgi reeglina alati väga häbi.
Tuhkrud, keda ei käsitleta õigesti ja pidevalt, võivad olla teiste inimeste ja pereliikmetega agressiivsed, närvilised ning neid hammustada. Et seda ei juhtuks, tulebki igapäevaselt oma tuhkrutega tegeleda ja taltsutada suure hoole ja armastusega. Loe kindlasti läbi ka leht, kus annan nõu, mida teha, kui sinu tuhkrukutsikas hammustab.
Kõik meie tuhkrud on hästi kasvatatud, sotsiaalsed, sõbralikud ja treenitud. Isegi meie loomaarst imestas, kuidas meil kõik tuhkrud nii mõnusad, sõbralikud ja rahulikud on. Ta näeb iga päev kliinikus erinevaid tuhkruid, aga selliseid “vana rahu” olemisega on ta siiani ainult meil näinud.
Tuhkrud tahavad ja vajavad seltsi
Kui plaanid endale võtta uut lemmiklooma, siis veendu enne, kas sinu uuele lemmikule meeldib olla üksinda või vajab ta seltsi, et olla õnnelik ning eakohaselt areneda. Kui meie, 2015 aasta juulis, Smuksi võtsime, siis mõtlesin, et võtaks korraga kaks tuhkrut, aga kuna tol hetkel polnud kahte võimalik võtta. Otsustasime siis Smuksi üksinda võtta ja pakkusime talle kodus palju mänguvõimalusi ja vabalt ringi jooksmist. Lisaks oli meil kodus peale tema veel koer ja kass, kellega Smuks meelsasti mängis ja juba sama aasta novembris liitus meie perega veel kaks uut tegelast.
Näiteks
Poja tüdruk võttis endale hiljem samuti tuhkru, aga tuhkur, kelle ta sai, oli siis juba poole aastane ning eelmine omanik kartis tuhkruga tegeleda. Mis tähendas seda, et Hannal olid välja kujunenud omad kindlad iseloomujooned ning ta kippus kõiki ja kõike hammustama ning ründama. Sai Hannat nende juures aegajalt taltsutamas käidud. Ja kuna tuhkrupiiga oli selline agressiivne, siis poja tüdruk temaga ise väga tegeleda ei julgenud. Kui Käpikul sündisid pojad, sai otsustatud, et Freya jääb meile kennelisse ning poeg oma naisega tahtsid Freya enda juurde, Hannale seltsiks võtta. Peale seda, kui Freya neile kolis, muutus ka Hanna iseloom täielikult. Ta muutus sõbralikuks, mänguliseks ning ei ole enam üldse agressiivne. Tegemist oleks justkui ümbervahetatud loomaga ja seda ainuüksi seetõttu, et talle toodi koju teine seltsiline. See aga tähendab seda, et mõni tuhkur tahab ja vajab õnneliku elu elamiseks endale sama liigi kaaslast, mitte kõik.
Tuhkrud on sotsiaalsed loomad
Tuhkrud on väga sotsiaalsed loomad ja ühel üksikul tuhkrul hakkab tihti kodus igav, kui temaga keegi pidevalt ei tegele. Jah, nad magavad ööpäevas umbes 18 h ja selle 6 tunni vältel, mil nad üleval on, nad söövad, mängivad, jooksevad, rahuldavad oma ihulisi vajadusi ning otsivad väga kontakti oma karjaliikmetega – sina oled osa tema karjast või siis tema on osa sinu karjast, st perest.
Üks või mitu, emane või isane?
Kui oled otsustanud endale tuhkru võtta, mõtle hoolega järele, kas sul on võimalik ja tahtmist pakkuda kodu ühele või koguni mitmele pisikesele “pätile”. Üks on kindel, nad röövivad sinu südame koos nii mõne teisegi esemega… Kui otsustad võtta ühe looma, siis kindlasti ole valmis selleks, et pakud talle palju tähelepanu, mängulusti ja loomulikult piiramatult hoolt ja armastust. Kui aga otsustad mitme isendi kasuks, siis peale selle, et pakud neile ohtralt oma hoolt, armastust, tähelepanu, mängulusti jpm. Peale selle tee endale selgeks veel, kummast soost isendeid soovid. Emased on aktiivsemad, väiksemad, kiiremad kui isased ning nad mahuvad igale poole. Siinkohal pean silmas tõesti seda, et igale poole – ka kõige võimatumatesse kohtadesse ja pragudesse. Isased on seevastu aeglasemad ning suuremad ja ei mahu igast avast sisse pugema. Samas on mõlemad väga leidlikud isendid ja ma luban, et pole vahet, kumma soo kasuks otsustad, ei hakka sul kunagi igav. Mina ise olen rohkem emaste loomade inimene, pole vahet millisest liigist loomadega parasjagu tegemist on. Kuid arvestada tuleb sul ka sellega, et mitte alati ei taha kõik tuhkrud endale seltsilist. Eriti tuleb arvestada sellega siis, kui kodus on juba üks eakas tuhkur. Mõni ei võta uut seltsilist kohe omaks ning nende lepitamine ja kokku harjutamine võtab aega. Smuksi lepitasin Käpikuga kolm nädalat enne, kui nad hakkasid üksteisega kenasti läbi saama. Aga see lepitamine ja harjutamine oli meil pidev ning igapäevane tegevus ja me saime edukalt hakkama. Nüüd on nad parimad sõbrannad, magavad kõik koos. Samas Artemis võeti kogu pundi poolt kohe omaks, ta ju Käpiku enda kutsikas. Ei olnud temaga probleeme ei Smuksil ega ka Gaial ja Freyagi käib meil tihti külas ning kõik viiekesi saavad omavahel kenasti läbi.
Paljunemise dilemma
Tuhkru võtmisel tuleb sul esmalt enne endale selgeks teha see, kas soovid looma aretuseks või lemmikuks. Lisaks sellele arvavad paljud inimesed ekslikult, kuna tuhkur elab kodus ning võibolla ei käi üldse väljas, siis pole temaga loomaarsti juurde ka asja ja ei vaja vaktsineerimist, steriliseerimist/kastreerimist või hormonaal implantaadi panekut. Paraku on tegemist väga väära arusaamaga, sest tuhkrud vajavad väga ennetavat veterinaarhooldust nagu iga teinegi lemmikloom ja eriti veel selles vallas, mida võtta ette indlemistega ning kuidas seda ära hoida. Selleks tuleb sul leida endale sobivaim variant, kas siis lasta loomaarstil tuhkur lõigata või panna implantaat, et nad ei paljuneks.
Mida teha indleva emasega?
Arvesta sellega, kui emane tuhkur tuleb indlema, siis ei ole muud võimalust tema indlemisest välja toomiseks, kui:
- ta paaritada
- panna talle implantaat
- või lasta steriliseerida.
Kui ühte neist valikutest ei tehta, võib loom surra aneemiasse, sest emastel tuhkrutel ei lähe iseenesest jooksuaeg üle – ainult mõni üksik isend suudab end sellest lühiajalise perioodi vältel välja tuua. Emase tuhkru järjestikune indlemine võib kesta üle viie kuu! See tähendab kutsika omanikule, et loomale tuleb enne indlema hakkamist kindlasti kas panna talle implantaat või ta steriliseerida. Mõlemal variandil on olemas nii omad plussid kui miinused. Kaalu neid enne oma otsuse tegemist ja leia enda ja oma tuhkru jaoks see kõige õigem lahendus. Vajadusel küsi nõu meie või loomaarstilt. Kui sinu tuhkrule ei ole antud aretusluba, siis teda paaritada ei tohi! See, kas loomal on aretusluba või mitte, kajastub alates 2016. aastast tuhkru sugupuul ning kõik tingimused on kirjas ka kutsika ostu-müügilepingus, mis sõlmitakse iga kutsikaomanikuga eraldi.
Mida teha indleva isasega?
Ka isasloomaga tuleb midagi ette võtta, kui sa ei ole endale plaaninud võtta aretusisast! Ilmselt ei ole sa huvitatud sellest “mõnusast” tugevast ja spetsiifilisest muskuslõhnast, mis kaasneb koos isase jooksuajaga. Peale selle aromaatse omaduse hakkab aretusisane ka kodus olevaid ruume, jalatseid, elamises olevaid esemeid märgistama. Kui sa pole endale aretuslooma valinud, tuleb sul isane kas kastreerida või panna talle implantaat. Kastreeritud või implantaadiga isane ei haise ega märgista ning sul on kodus mõnus, hästi lõhnav, armas ja krutskeid täis tegelane. Jällegi kaalu mõlema variandi plusse ja miinuseid enne, kui oma otsuse teed. Vajadusel küsi lisa meie või loomaarsti käest.
Õige toit
Ilmselt tead, et tuhkrud kuuluvad kiskjaliste seltsi ning neile on eluliselt vajalik õige toit. Täisväärtuslik toit on neile vajalik selleks, et nad saaksid elada pikka, õnnelikku ja vitaalset elu. Kuidas sa oma tuhkrut toitma hakkad, oleneb suuresti juba sinu enda eelistustest. Saab see olema täisväärtuslike ning kõrgekvaliteediliste krõbinate või toortoidu kujul. Mina soovitan viimast, sest see on nende liigile kõige omasem, aga toit ei tohi jääda ühekülgseks. Ära unusta, et tuhkrutele ei tohi anda suvalisi krõbinaid, snäkke, puu- ja juurvilju ja ammugi mitte inimtoitu. Paljud toiduained on neile mürgised ning isegi surmavad ja mitmed tekitavad neile erinevaid tervisehädasid.
Ohtlikud toiduained ja taimed
Tuhkrute toitmine võib olla paras väljakutse, sest nad on suurepärased maiuse nuiajad ning paljud tuhkrud on altid laualt minema tirima kõik, mis neile vähegi söödav tundub. Äärmiselt tähtis on teada, millised toiduained on tuhkrutele ohtlikud ja millised ohutud. Hoia kõik kahjulikud toiduained, toidud, snäkid jms oma tuhkrute haardeulatusest väljas.
Kuigi see võib sulle hästi armas ja nunnu tunduda, kui tuhkur tuleb sinu praadi, suppi, võileiba, jäätist, puuvilju vms nuiama, aga kuna sa tead, et need on talle kahjulikud, siis hoia oma süda kõva ja ära anna neid talle. Ka mitte see üks ja ainus kord, sest ta ju nurus nii armsasti! See kõik on sinu lemmiku pikaealisuse ning hea tervise huvides. Tuhkrutele on ka teatud toataimed ohtlikud, seega on soovitav panna taimed kõrgemale, kust tuhkrud neid kätte ei saa. Muidugi armastavad tuhkrud väga lillepottides ka kaevata ning kui sa ei soovi pidevalt nende järgi koristada, on see igati tark tegu tõsta lilled kõrgemale või teha potid tuhkrukindlaks.
Tuhkur kui meisternäppaja
Arvesta sellega, et tuhkrud on äärmiselt pühendunud, suurepärased, rõõmsameelsed väikesed “vargad”, kes kõike, mis vähegi ripakil, ära tassivad. Ühesõnaga, kõik, mis neile huvi pakub ja millest jõud üle käib, see ära lohistatakse ja sul on praktiliselt võimatu neid veenda vastupidises.
Oma kodu tuhkrukindlaks tegemine ei ole lihtsalt niisama soovitus, vaid tegelikult väga oluline osa sellest, et sinu tuhkur oleks kaitstud ega puutuks kokku millegi sellisega, millega ta võiks enda tervist või elu ohustada. Kuigi tuhkrud elektrijuhtmeid reeglina ei näri. Kui aga tegemist on üksiku tuhkruga, kellel on igav, võib ta seda teha ja selline tegevus võib talle lõppeda surmaga. See omakorda tähendab seda, et juhtmed tuleks kenasti tuhkrute eest ära peita, et nad neile ligi ei pääseks!