Jumalused

Vastsündinud / Newborns

 

21. aprilli õhtul oli mulle selge, et kutsikad sünnivad sel samal ööl või 22. aprilli varahommikul, sest Freya käitumine muutus ning toimusid ka muud visuaalsed sünnieelsed muutused. Seega, otsustasin sel ööl jääda kutsikate valvesse ja magada Freyaga ühes toas. Kutsikad sündisid meil 22. aprilli varahommikul. Esimene kutsikas nägi ilmavalgust kella 4 paiku ning viimane kusagil 8 paiku hommikul. Meie jaoks oli tegemist mitmekordselt erilise päevaga, sest samal päeval sai ka Freya ema, Käpik, meil 7 aastaseks. Me ei olnud alguses üldse kindlad, kas Freya teeb oma emmele erilise sünnipäevakingituse või mitte, sest ootasime kutsikaid 22-24 aprillini, aga lootust oli.

Pesakonnas sündis kokku 8 kutsikat ning esimese kiire vaatluse korral tuvastasin 3 emast ning 5 isast ja peale selle peaks pesas olema vähemalt 5 sokilist isendit. Esialgse kiire vaatluse käigus tundub, et tegemist on erivarjundite sooblitega, kuigi ootasime päris kirjut pesakonda, aga ega ma päris kindel pole veel endiselt, kas kõik ikka on sooblid või mitte. Kui tead Freya sünnilugu, siis tead ka seda, et esialgsel vaatlusel tuvastasime ka tema lihtsalt sooblina ning umbes 10 päevaselt hakkas see meie üllatusmuna oma tõelist värvi näitama ja tema värvuste teekond oli pikk ning kirju 😀 Seega, ka siin pesakonnas võib veel üllatusi ette tulla, kus algselt tuvastatud sooblist võib hiljem välja kooruda hoopis sokiline hõbe 😀

Pesakonna sünnikaalud jäid 8,28 ja 11,02 grammi vahele. Kogu pesakond kaalus kokku 79,42 grammi, mis tegi keskmiseks kutsika sünnikaaluks 9,92 grammi.

 • Emaste sünnikaalud olid: 9,65 g; 8,28 g ja 9,68 grammi
 • Isaste sünnikaalud olid: 9,63 g; 10,79 g; 11,02 g; 10,44 g ja 9,93 grammi

Oleme igati tulemustega rahul ja jääme põnevusega kutsikate kasvamist ootama.

Deities

On the evening of April 21st, I knew that Freya will be giving birth that night or early in morning as she changed her behaviour and there was some other visible changes and signs what comes before giving the birth. So, this year’s first litter was born on April 22nd and their parents are Freya and Hades. Litters’ theme will be “Deities”. First cub was born around 4 A.M. and last one around 8 A.M.

This day was very important to us, as same day Freya’s mom, Käpik, turned 7 years old as well and it was most amazing birthday present that Freya could give to her. Few days earlier we were wondering if Freya will give that amazing present to her mom or not as we were not sure when she will deliver. We did expect litter between April 22nd-24th but last year she gave birth on her 39th pregnancy day – so, everything was possible. In this litter was born 8 cubs and in first possible quick check up showed that there might be 3 girls and 5 boys, and at least 5 possible mitts. It also seems that we have different shades of sables in this litter. Thou I hoped to get more colourful litter, but it still can change. If you know Freya’s story then you know that when she was born, she seemed plain sable as well and now she is silver mitt… So, when she was 10 days old, we realized that she is not sable but could not point out what colour she will be ending up, when she was 12 days old, we found out that she have mitts… and her mitts were longest ones in this litter… Older she got, more colour surprizes turned up and it was really funny colourful rollercoaster with her to guess her final colour. So, in this litter there might be same kind of color surprises and some plain sables can turn out possible silver mitts in future as well… So, will see about that later on.

When cubs were born their birth weights were between 8,28 – 11,02 grams and litters’ total birth weight was 79,42 grams what will make average weight per cub 9,92 grams.

 • jills weighed: 9,65 g; 8,28 g and 9,68 grams
 • hobs weighed: 9,63 g; 10,79 g; 11,02 g, 10,44 g and 9,93 grams

Not bad at all and I am very pleased. Now we will wait and see how these little ones will grow.

Pesakonna temaatika valik ja võitlus elu eest

Võitlus elu eest / Fighting for the life

 

Mõni aeg enne kutsikate sündi nägin unes, et Freyal ning Hadesel sünnib pesakond, kus on kokku 8 kutsikat ning samal ööl nägin unes ka mitut võimalikku pesakonna temaatikat. Kui päris alguses oli plaanis panna pesakonna temaatikaks “Kuningad ja Kuningannad”, siis pärast kutsikate sündi sai selgeks, milliseks kujuneb tegelik temaatika. Kuidas me jõudsime “Jumalusteni”, sellest juba hiljem.

Freya on meil ise pärit Käpiku kolme aasta tagusest pesakonnast “Jumalad ja Jumalannad” ja nagu teate, siis Freya nimi on pärit muinaspõhja mütoloogiast, kus ta esindas peamiselt viljakusjumalannat, aga oli tuntud ka armastuse, sõja, ilu ja ka nõiakunsti jumalannana, aga teda seostati ka surma kui ka seksuaalsusega. Hades on seevastu vanakreeka mütoloogia põhiselt allilma ja surnute valitseja. Ja siit lähtudes tundus kuidagi vale panna pesakonna temaatikaks “Kuningad ja Kuningannad” ning siit edasi jäid sõelale veel paar valikut. See, mille lõpuks välja valisime, sai selgeks, kui olime kutsikate elu eest võidelnud higi, masseerimiste, magamata ööde, ärevate tundide ja rohkete pisarate, palvete ja kõigi võimalike ning võimatute vahenditega.

Nimelt selgus, et Freyal oli nii palju piima ja kutsikad ei suutnud seda kohe ära tarbida ning selle tagajärjel tekkis Freyal piimapais. Kui piima on palju, ei tohiks ju mingit probleemi olla, eks … või on see ikka nii? Mida see siis tegelikult tähendab? Kui oled ise naine ning sünnitanud ja kogenud piimapaisu, siis tead täpselt, mida see tähendab. Kui aga pole, siis püüan sulle seda siin lühidalt selgitada. Kui piima on nii palju ja pisikesed ei suuda seda üleliigset kohe ära tarbida, siis tekib piimapais, mis paisutab piimanäärmed üles ning blokeerivad piima väljavoolu nisadest ja kui selles vallas kohe kiirelt midagi ette ei võeta, surevad kutsikad nälga – vaatamata sellele, et emal on piima tegelikult 10 pesakonna toitmiseks… Piimanäärmed paistetavad üles ning on kivikõvad ja nii põrguvalusad, et tegelikult ei taha sa neid üldse puutuda lasta ja mammad kipuvad sellisel puhul oma kutsikaid ka vältima. Õnneks Freya selline pole ja ta püüdis kõigest väest neid toita, aga tulutult. Siinkohal tuleb näärmed lahti masseerida – jah, see võib päädida väga sõjaka ja vastu hakkava tuhkrumammaga, kellele see tegevus üldse ei meeldi. Sul on sellisel juhul siin kaks valikut – kas teed selle protsessi läbi, vaatamata sellele, millised sõjahaavad sa emase käest saada võid või lased loodusel minna oma rada… ning pärast võitled veel ema elu eest piimanäärme põletikku ravides.

Ja see on ka põhjus, miks me kutsikaid kaalume kohe peale sündi ning igal järgneval päeval, et olla kursis nende söömisega ja kui vaja, siis kohe ka vastavalt tegutseda. Tavaline on see, et järgmisel päeval peale sündi kutsikate kaal langeb veidi, aga see on normaalne ning seda tuleb jälgida, et kaalukaotus ei oleks drastiline. Kui aga kaal langeb ka hiljem, tuleb kohe midagi väga kiiresti ette võtta. Kui meie tuvastame kaalulanguse, siis kaalun sel päeval kutsikaid mitmel korral ning võtan appi erinevad meetmed, kuidas kutsikad kõik kenasti söönud saaksid.

Nii ka sel korral ja nii tuvastasime Freyal ka piimapaisu – ja sealt siis algas meie ühine võitlus ja ajaga võidujooks kutsikate elu päästmise ja Freya heaolu nimel. Kui kutsikad sündisid esmaspäeval, siis teisipäeva pärastlõunast algas meil tõsine olelusvõitlus ning hilisõhtuks olime kaotanud ühe ilusa tumeda sokilise kutsika, kes andis vaatamata meie meeletutele jõupingutustele ja sundsöötmistele lihtsalt alla. Kaalusin ja üritasime kutsikaid Freyaga sundtoita neid iga tunni tagant ja kaalugraafik oli nagu üks igavene ja pikk jojo – kord üles kord alla ja siis jälle üles ning uuesti alla. See oli nii närvesööv protsess. Lasin Freyal vabalt ringi joosta, kui ta seda tahtis, et anda talle võimalikult palju liikumisvõimalust. Pesa koos kutsikatega hoidsin enda juures diivanil. Freya käis siis hädal, söömas, kiirel ringil, toitis kutsikaid ja magas mul aegajalt lihtsalt süles. Ta otsis lähedust ja abi ning oli vabatahtlikult nõus sundtoitmistega ning minu assisteerimisega. Meil käis korralik tiimitöö.

Kui aga jõudsime sinnani, et Freyal tuleb tisse soojas vees leotada, et seda piimapaisu veidi masseerimisega leevendada, siis võitles Freya väga mehiselt vastu ja sain talt paaril korral hammustagi, küüntest ei räägi üldse. Vannitamiseks panin siis kätte keevitaja kindad, et käsi säästa. Lõpuks andis ka Freya alla, sest sai aru, et sellest vannitamisest ja masseerimisest on talle endale kasu ja tal hakkab parem – pole enam nii valulik kogu see protsess. Muidugi ei meeldinud talle see tegevus mitte üks raas, aga saime hakkama. Kokkuvõttes vannitasin seda selle perioodi jooksul kahel korral ja paaril korral kasutasin sooje niiskeid rätikuid, sest peale vannitamist värises Freya meil ikka päris korralikult, et saada end kuivaks ning sooja. Aga masseerimine meeldis talle kõige enam. Mina masseerisin Freyat ja sellel ajal kaalus vanem piiga kutsikaid. Kutsikad kaalutud ja masseerimise käigus veidi piimavoolu avatud, panin Freya kutsikate juurde ja alustasime järjekordse sundtoitmisega. Ja selles tempos ja tegevuses möödus mul teisipäeva öö, terve kolmapäev, pool kolmapäevasest ööst vastu neljapäeva ja siis olime lõpuks lõplikult selle piimapaisu välja masseerinud ning Freya piimatootlikkuse taastanud ning kutsikad hakkasid rõõmsalt ja jõudsalt juurde võtma. Viimaks saab kergemalt hingata.

Ühel hetkel teisipäeva õhtuks, kui aus olla, olin vahepeal juba lootuse täielikult kaotanud, sest kutsikad võtsid mitu kaalumist järjest alla ning üks kutsikatest ei võtnud enam kuidagi nisa suhu … Nutsin mis kole ja olin juba ammu palunud appi kõik võimalikud taevased olendid ja inglid, aga ei midagi – asi järjest halvenes. Ühel hetkel olin siis leppinud vältimatuga ja palusin viimases lootuses appi jumalannad Freya, sest kutsikate ema nimigi ju Freya, Artemise, kes on jahi- ja loomade jumalanna ning minu enda nimigi on pandud tema Rooma järelkäija järgi, Gaia – Maaema ning Hadese, sest pesakonna kutsikate isa nimigi ju Hades. Uskuge või mitte, aga pärast seda hakkasid asjad paranema ning kutsikad vaikselt juurde võtma ning Freya piimapais tasapisi, aga kindlalt taanduma. Ning sealt sai mulle selgeks, milliseks kujuneb selle pesakonna temaatika. Sealt ka “Jumalused”.

Pesakonnas on:

kolm emast kutsikat, kelle nimedeks saavad:

Emased / Jills

 

 • Hecate – kreeka mütoloogia kohaselt nõiduse ja ristteede jumalanna ja kuna pesakonna päästmisel seisin ristteel ning pöördusin abi saamiseks ka nõikakunsti poole, siis on igati kohane, et üks kutsikatest saab endale väärilise nime. Peale selle on ka Freya tuntud nõiakunsti jumalannana; – Kaasomandisse
 • Aphrodite – kreeka mütoloogia kohaselt Olümposel valitsev ilu jumalanna; – Mari-Liis M.
 • Eir – on norra mütoloogia kohaselt tervenduse jumalanna ja kuna peale erinevate jumaluste appi kutsumist muutus kõik paremuse poole ning kutsikad hakkasid kaalus juurde võtma ning ka emmel taandus piimapais, siis leian et on igati kohane anda ühele kutsikale just see nimi. – Helena A.

neli isast kutsikat, kelle nimedeks saavad:

Isaed / Hobs

 

 • Ares – kreeka mütoloogia kohaselt Olümposel valitsev sõjajumal – ja kuna meil oli pesakonna päästmisel käsil omamoodi sõda, sest nii kutsikad kui meie ise siin, võitlesime tõsiselt nende elu eest; – Margit P.
 • Thanatos – kreeka mütoloogia kohaselt on tegu surma jumalaga ja kuna kutsikate isa on Hades, siis ühe kutsika nimi võiks olla ikkagi seotud lähedalt ka isaga; – Triin I.
 • Asgard – norra mütoloogia kohaselt on tegu jumalate kodukohaga ja kuna jumalanna Freya on ise sealt pärit, on igati kohane panna ühele kutsikale ka see nimi; – Riikka P.
 • Thor – norra mütoloogia kohaselt on tegemist äikese jumala ja Freya pojaga. – Sirli K.

Kui soovid saada kutsikat sellest või mõnest meie teisest selle aasta pesakonnast, siis võta aga julgest meiega ühendust.

Chosing the litters’ theme and fighting for the life

Few nights before the cubs were born, I saw in my dreams that there will be 8 cubs and what will be possible theme of the litter. Before that I was sure that I will name the litter “Kings and Queens” but when they were born then I realized that it does not suit at all. Why. First, cubs’ mother is named after Goddess Freya. Freya is a goddess of fertility, but also known as goddess of war, love, beauty, witchcraft and even sex and death. And father of the cubs is named after ruler of the Hell and death, Hades. So, theme “Kings and Queens” do not sound right at all. Then there were left few more options on the table. But the real theme turned out when we had poured lot of sweat, tears, prayed a lot, had sleepless nights and so on and gave so much out to save this litter then it finally was clear what the theme of this litter will be. Freya herself was born 3 years ago in the litter named “Gods and Goddesses“.

You probably know that we weight our litters and cubs every day bases and lot of people wondering why we are doing this. This story will show you why. As you know that first 4-7 days are crucial for the litter and many breeders do not even announce before first week is over that they had litter. Because within that first week anything can happen. Normally it is that mom do not take care of their cubs, don’t have milk, have excess milk or mom had C-section, etc. There might be several reasons for that. Also, this is very normal that first day after the birth cubs may lose some of their birth weight and this is normal as long it will not be very much and do not continue to drop.

When cubs were born on Monday then Tuesday their weight was lower and I was slightly worried, so I decided to weigh them again in evening and see how things are going. And I saw that some still lose their weight and I realized that I have do act quick or we will lose some cubs. Then I found out that Freya have excess milk and that is a big problem and cubs can starve to death. Now you ask, how the excess milk can cause the problem, it should be opposite that lack of milk will cause the problem of starvation. Well, if you are a mom and have been breastfeeding your children then you may had experienced the excess milk problem as well and may know what this can do. If you don’t then let me explain it to you. If mom will have excess milk production then the milk glands will be swollen up and eventually block the milk flow to nipples and there will be no passing milk what so ever and this can be painful as hell. Your boobs will be rock hard, warm and, so sour that slightest touch will make you scream. This is terrible and needs to dealt asap otherwise you may get the mastitis and then you need to treat that or you may lose the mom and it also means that you will lose the milk and the cubs anyway. So, you need to act very fast and start dealing with this problem. And only thing you can do is doing it manually, massaging and soaking it out and as I mentioned it earlier, it is painful as hell. Even calmest mother will fight you back as they do not like it. You will get fight wounds, I did, even Freya who is most kind jill ever. Finally, when I was soaking her tits, I was wearing welding cloves to avoid the war wounds.

So, I started to massage and soaking her milk rack in the Tuesday evening but unfortunately it was already too late for one of the cubs who gave up his/her fight for life. I was devastated, it was beautiful dark mitt cub. So, now we were fighting and running against the clock for the lives for 7 remaining cubs. I did not slept that night as I was massaging, weighing and force feeding the cubs whole night in every hour and next day and half of the night of Thursday as well. Thursday morning, we were finally out of the woods and now I knew that everything will be fine.

But on Wednesday evening I was in point when I felt that we have lost this battle and we will lose this litter. I had done everything in my power and more to save them but still it was not enough. I was praying and calling every single Angel and heavenely help to save this litter but it was not working at all. I cried so much and almost gave up and then I decided that I will try one more thing and I was calling help for Goddess Freya, after who I gave Freya her name, Goddess Artemis, who is the wildlife and hunting Goddess and my own name is named after her Roman goddess, then called for Gaia – Mother Earth and then for Hades as this litter’s father is named after him… I do not if you believe me or not but after that everything started to change for better… Freya’s breast started to soften and her milk flow started to come back again and cubs started to gain weight, even this one who quitted eating before (last weighing and force feeding back) – just after that I realized that we may lose them all. Then I know what will be this litter’s theme name – “Deities” and what will be their names, you will find out soon enough.

In this litter we have:

3 päevane pesakond / 3 days old cubs

 

three jills who will get these names:

 • Hecate – according to Creek mythology, Hecate is a Goddess of Witchcraft and crossroads and as I was in real crossroad on saving these cubs I called for help through the witchcraft and as you know Freya is also known as a Goddess of witchcraft, so, this is a valid name – Looking co-home to Estonia, Latvia or Finland
 • Aphrodite – according to Creek mythology, Aphrodite is one of the 12 Deities who lives in Olympus and she is also a Goddess of beauty – Mari-Liis M.
 • Eir – according to Norse mythology, Eir is the Goddes of healing and as after calling different Deities to help, everything turned for better then Eir is perfect name as everyone got healed. – Helena A.

four hobs who will get these names:

 • Ares – according to Creek mythology was Ares one of the 12 Deities who lives in Olympus and he is also a God of war – and we did have our own war  in here as all of the cubs had to fight for their lives;- Margit P.
 • Thanatos – according to Creek mythology, Thanatos is the God of dead and as you know cubs’ father is Hades, then I thought that one of the cub will deserve to be connected to their father; – Triin I.
 • Asgard – according to Norse mythology, Asgard is the place where Norse Gods live and as Goddess Freya is from Asgard, I thought that this will be also a perfect name; – Riikka P.
 • Thor – according to Norse mythology, Thor is the God of thunder and also a son of Freya… – Sirli K.

If you wish to get a cub from this or some other litter, feel free to contact with us.

Aega võõrutamiseni / Days left for weaning