Smuks + Viktor

Smuksi ja Viktori paaritus oli äärmiselt edukas ning värsked papa ja mamma on uhked vanemad 12 vahvale ning tegusale tuhkrukutsikale.

Juveelipesa tuhkrukutsikad on sündinud

Juveelipesa tuhkrukutsikad sündisid 18. aprilli varahommikul ja esimene kutsikas nägi ilmavalgust kell 04:24 ning viimane kutsikas kell 05:34. Seega kogu poegimisprotsess kestis Smuksil kokku veidi üle tunni. Kui poegimine läks Smuksil kenasti ja ladusalt, siis paar päeva enne poegimist muutus ta meil väga rahutuks. Tegin telefoniga kiire foto vastsündinud kutsikatest. Vanimad neist on tunni ja noorimad mõne  minuti vanused.

Vastsündinud kutsikad

Eelnenud rahutud päevad

Muidu nii rahulik ning kõikide meie pere teiste neljajalgsetega hästi läbisaav piiga muutus väga kaitsvaks. Kui enne oli Smuks nõus kõigi teiste meie tuhkrutega mööda elamist vabalt ringi jooksma, siis umbes kaks päeva enne poegimist otsustas ta, et nüüd ei, aitab, ei taha ta ühtegi teist neljajalgset enda kõrvale. Mis omakorda tähendas seda, et kui Smuks jooksis mööda elamist ringi, pidid teised tuhkrud kinni olema. Kui umbes nädal enne poegimist hakkasid Käpikul ja Smuksil tekkima omavahelised lahkhelid, siis sai neid kordamööda teistega koos jooksma lahti lastud. Kõigi teiste tuhkrutega saadi kenasti läbi, ainult kaks “paksukest” ei tahtnud kuidagi teineteisega läbi saada, eks tuntakse teises ohtu oma kutsikatele.  Paar päeva enne poegimist otsustas Smuks, et ei taha nüüdsest hetkest enam kellegiga koos ringi joosta ja on nõus olema ainult üksinda – eks siis seda talle ka võimaldasime.

Kui arvata, et lõpptiine mamma võiks rohkem magada ning olla rahulik, siis Smuks oli selle täielik vastand, eriti paaril viimasel päeval. Eile õhtul muutus aga Smuks veel eriti rahutuks ning esmalt ründas oma poegimispuurist välja – konkreetselt pressis end ribide vahelt läbi, mille tulemusena pidimegi puuri vahetama. Nagu sellest veel vähe, arvas Smuks, et nüüd on Goofy (meie 11. a saav koer) silmad ning mokad veel eriti ohtlikud ning just neid kehapiirkondi tuleb iga hinna eest rünnata. Olime eile ikka täitsa hädas – ülejäänud osa koerast ei tundunud Smuksile üldse ohtlik olevat, aga just tema silmad ja mokad… Samas on sellel ju tätsa oma loogika olemas, silmadega ju näeb ning suuga on võimalik haiget teha, aga siis tekib küsimus, miks ta Goofy kuulmismeelt ei rünnanud, see ju ka jahi pidamisel oluline.  Istusin siis eile koera kõrval maas ja kaitsesin oma pihkudega tema silmnägemist ning mokki Smuksi välkuvate hammaste eest. Smuks lausa otsis neid, et siis häälekalt neisse kinni hüpata, kui võimaluse leiab. Jooksis teine ümber koera ja muudkui püüdis pihkude alt silmi ja mokki kätte saada.

Unetu öö

41 päeva tiine Smuks

Kuna kõik märgid viitasid sellele, et Smuks tuleb raudselt öösel poegima, siis otsustasin öö veeta koos temaga ühes toas, kindlustamaks seda, et ta endale kogemata haiget ei tee, kui otsustab end jälle teise puuri võrede vahelt läbi pressida. Ta oli ikka õhtul nii närviline ja üritas mitmeid kordi puurist välja pääseda. Nähes, kui rahutu ta oli, lasin ta veelkorra pikemale ringile, et ta maha rahuneks. Muidugi hakkas ta kohe otsima enda jaoks sobivaid kohti poegimiseks, sest ilmselt minu poolt pakutud puur ning pesa pole just see, mida tema otsib. Täiesti arusaadav ja mõistetav, palju parem oleks ju poegida mulle näiteks riiete kappi pesu vahele… 😀

Päeval nirises Smuksi tissidest juba piima, olid teised pilgeni pungil ning valmis oma kutsikaid toitma. Vulvast ajas ta juba paar päeva sellist läbipaistvat lima välja, mis oli esimeseks märgiks sellest, et poegimine pole enam kaugel.

Salamisi lootsin, et Smuks poegib ära ikka rohkem õhtupoole ööd mitte vastu hommikut. Olin temaga siis üleval kuni kella kolmeni öösel ja siis mõtlesin veidikeseks pikali visata. Ega palju magada ei saanud, sest Smuks jooksis rahutult mööda puuri ringi, kraapis siit ja sealt, sättis pesa endale mugavamaks jne. Eks need tuhud ole parajad rahuliku une segajad küll. Et neilt tähelepanu ära saada, tuleb tegeleda ju kõige muuga. Kes on oma elus korra sünnitanud, teab täpselt, millest räägin…

Esimese kutsika sünd

Umbes kella 04:20 paiku hakkas Smuks oma puuris hirmsasti ringi tuuseldama ja kraapima ning selle peale ärkasin ka üles ning kell 4:24 kuulsin esimest piiksu,  mille peale mul suu kõrvuni kerkis. Nii hea ja õnnis tunne oli, sest teadsin, et Smuksi ja kutsikatega on nüüd kõik hästi. Mõned minutid hiljem lisandusid sellele üksikule piiksumisele veel paar piiksumist. Kuna peale piiksumise kraapis Smuks ka puuri põhja, läksin vaatama, et kõik ikka korras oleks. Oligi, ainult et Smuks oli esimesed kolm kutsikat poeginud puuri põhjale. Leidsin, et hetkel pole vajadust sekkuda, lihtsalt jälgin ja lasin neil seal rahulikult olla. Smuks lakkus hoolega kutsikaid ning siis otsustas, et nüüd on aeg nad vedada pehmesse ja sooja pessa. Edasi läks juba lepasereega, lakuti kutsikad puhtaks, pressiti uus pisikene ilmakodanik üsast välja, lakuti puhtaks, söödi platsenta ära jne. Vahepeal, kui tekkis kutsikate vahele pikem paus, sai Smuks mahti ka ennast pesta ning kohendada ja kutsikaid paremini ringi tõsta. Mul oli au seda kõike tunnikese jagu ka pealt näha. Et mitte mammat väga häirida, tegin ühe pisikese videoklipi sellest, kui kutsikad sündinud olid ja ta ennast juba lõõgastatuna tundma hakkas.

Olin juba unustanud, kui pisikesed nad ikka sündides on ja see nende vastsündinu lõhn – võeh, isegi Smuksil läks vist süda paaril korral pahaks, sest pead raputas ta tõsiselt kohe päris mitmel korral, kui neid puhastas ja platsentat sõi. Saan täitsa aru, miks peale poegimist ei taha mitmed tuhkrud enam värsket liha süüa. Kui aus olla, siis endalgi läks süda kergelt pahaks selle “aroomi” peale, mis vastsündinud kutsikatel küljes on.  Eks nüüd nädala pärast on vast pilt selgem, kas ja kui palju meil selles pesas üldse sooblikarva kutsikaid on või on kõik hoopis šokolaadid.

Juveelipesa nimi ja selle sünd

Vastsündinud Juveelipesa – kõik koos

Kuna olen seda meelt, et igal pesakonnal võiks olla mingisugune ühine näitaja, siis olen selleks näitajaks valinud pesakonna nimetähe asemel hoopis temaatika. Smuksi esimene pesakond oli Inglipesa, siis seekordseks pesa temaatikaks on juveelid. Mis tähendab seda, et meil on sündinud Juveelipesa, millised kallis- ja vääriskivid selles pesakonnas on, saad teada juba veidi hiljem, kui oleme kõigile kutsikatele ka nimed andnud. Olin juba varasemalt välja mõelnud erinevad nimetemaatikad ja kui minult küsiti, millise temaatikaga tuleb Smuksi pesakond, ei osanud ma vastata. Ütlesin, et kutsikad peavad enne ära sündima ja siis tean, millise temaatika alla nad kuuluvad. 😀

Smuksi tiinuskaal

37 päeva tiine

Nüüd ma tean, kuhu Smuksil see 462 g juurde tuli. Kui pesas sündis kokku 13 kutsikat, kellest 12 on rõõmsad ja tegusad, siis oli kellele seda kaalu üle kanda. Kahjuks üks pisike kutsikas sündis surnuna, oli teistest oluliselt pisem ja emaüsas juba paar päeva surnud. Eks loodus teeb oma valiku. Esialgselt tuvastasin 8 isast ning 4 emast kutsikat. Kutsikad kaalusid kokku 108,93 g, mis teeb keskmiseks kutsika kaaluks 9,0775 g (+ surnud kutsikas 5,93 g). Pole üldse paha ja kui võrrelda möödunud aasta keskmist sünnikaalu, milleks tuli 8,708 g.  Kui võrrelda veel möödunud aasta minimaalse ning maksimaalse kaalu vahet, siis eelmise aasta pesakond oli sünnikaalult veidi ühtlasem, sest minimaalse ja maksimaalse kaalu vahe oli 2,8 g, siis see aasta on see suurem – tervelt 4,12 grammi. Elame ja näeme, kas kõik ka elama jäävad – kardan kõige enam selle kõige pisema poisi pärast, esimesed päevad on kõige kriitilisemad, kui need kenasti üle elatakse ja kaalus juurde võetakse, siis võiks kõik kenasti ka laabuda. Lasen nüüd Smuksil paar päeva rahulikult olla ning kutsikatega korralikult kohaneda ja maha rahuneda. Kui eelmine aasta oli plikasid rohkem, siis sellel aastal on meil poisse jällegi poole rohkem kui plikasid.

Emased

Vastsündinud emased

Emased kaaluvad kokku 35,75 g, mis teeb keskmiseks emase kutsika kaaluks ümardatult 8,94 g

 • 8,56 g
 • 8,79 g
 • 10,52 g
 • 7,88 g

Isased

Vastsündinud isased

Isased kutsikad kaaluvad kokku 73,18 g, mis teeb keskmiseks isase kutsika kaaluks ümardatult 9,15 grammi.

 • 10,18 g
 • 10,09 g
 • 8,39 g
 • 8,05 g
 • 6,70 g
 • 10,82 g
 • 9,60 g
 • 9,35 g

Nüüd laseme kutsikatel kenasti emme juures olla, kõhud korralikult täis parkida ning üksteisega kohaneda. Kui tunned, et tahad samuti sellest pesakonnast endale pereliiget, võta meiega julgelt ühendust, sest veel on mõned kutsikad selle täitsa OMA pere otsingul.

Lingid Juveelipesa kasvamisest / Links to Jewels posts

Esimene nädal / first week
Teine nädal / second week
 • 8 päevased kutsikad – 26.04.2017, pildid ja videod / photos and video
 • 9päevased – 27.04.2017 – pidlid ja videod / photos and video
 • 10 päevased – 28.04.2017 – pildid ja videod / photos and video
 • 11 päevased – 29.04.2017 – pildid ja videod / photos and video
 • 12 päevased – 30.04.2017 – pidlid ja videod / photos and video
 • 13 päevased – 01.05.2017 – pildid kõigist kutsikatest eraldi, nimed ja video / photos of each kit, names and video
 • 2 nädalased – 02.05.2017 – pildid ja video / photos and video
Kolmas nädal / Third week
 • 15 päevased – 03.05.2017 – pildid ja video / photos and video
 • 16 päevased – 04.05.2017 – pildid ja video / photos and video
 • 17 päevased – 05.05.2017 – pildid ja videod / photos and video
 • 18 päevased – 06.05.2017 – pildid kõigist kutsikatest eraldi ja video / photos of each kit  and video
 • 19 päevased – 07.05.2017 – pildid ja video / photos and video
 • 20 päevased – 08.05 – pildid ja video / photos and video
 • 3 nädalased  – 09.05 – pildid ja video / photos and video
Neljas nädal / Forth week
 • 22 päevased – 10.05 – pildid ja video / photos and video
 • 23 päevased – 11.05 – pildid ja video / photos and video
 • 24 päevased – 12.05 – pildid ja video / photos and video
 • 25 päevased – 13.05 – pildid kõigist kutsikatest eraldi ja video / photos of each kit and video
 • 26 päevased – 14.05 – pildid ja video / photos and video
 • 27 päevased – 15.05 – pildid, kaalud ja video / photos and video
 • 28 päevased – 16.05 – pildid ja video / photos and video
Viies nädal / The fift week
 • 29 päevased – 17.05 – pildid kõigist eraldi, kaalud ja video / photos of individual kit, weights and video
 • kuu vanused – 18.05 – pildid kõigist kutsikatest eraldi, kaalud ja video / photos of individual kit, weights and video
 • 31 päevased – 19.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja video / photos of each kit and video
 • 32 päevased – 20.05 – pildid kõigist kutsikatest eraldi, kaalud ja video (silmad avanevad) / photos of individual kit, weights and video (one seer)
 • 33 päevased – 21.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja videod / photos of each kit and videos
 • 34 päevased – 22.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja video / photos of each kit and video
 • 35 päevased – 23.05 – pildid kõigist kutsikatest eraldi, kaalud ja videod / photos of individual kit, weights and videos
Kuues nädal / The sixth week
 • 36 päevased – 24.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja videod / photos of each kit and videos
 • kuu ja nädalased – 25.05 – pildid kõigist eraldi, kaalud ja video / photos of individual kit, weights and video
 • 38 päevased – 26.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja videod / photos of each kit and videos
 • 39 päevased – 27.05 – pildid kõigist eraldi, kaalud ja video / photos of individual kit, weights and video
 • 40 päevased – 28.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja videod / photos of each kit and videos
 • 41 päevased – 29.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja videod / photos of each kit and videos
 • 42 päevased – 30.05 – pildid kõigist eraldi, kaalud ja video / photos of individual kit, weights and video
Seitmes nädal / The seventh week
 • 43 päevased – 31.05 – pildid igast kutsikast eraldi ja video / photos of each kit and video
 • pooleteise kuused – 01.06 – pildid igast kutsikast eraldi ja video / photos of each kit and video
 • 45 päevased – 02.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 46 päevased – 03.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 47 päevased – 04.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 48 päevased – 05.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 49 päevased – 06.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
Kaheksas nädal / The eight week
 • 50 päevased – 07.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 51 päevased – 08.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 52 päevased – 09.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 53 päevased – 10.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 54 päevased – 11.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 55 päevased – 12.06 – pildid igast kutsikast eraldi / photos of each kit
 • 56 päevased – 13.06 – pildid igast kutsikast eraldi – viimane postitus / photos of each kit – final post

Juveelpesa võõrutamiseni

Juveelipesa võõrutamiseni, mil oma pereliikme koju viia saad, täpselt alljärgnev arv päevi…