Järjekordne tuhkrunäitus – Estonian Winter Ferret 2017
|28. jaanuaril toimus Tallinnas Pet City´s tuhkrute talvenäitus, kuhu olid kohtunikeks palutud Riikka Piispa Soomest Nightshade´s tuhkrukennelist ning Christina Steensbro Taanist Noccalula tuhkrukennelist. Tegemist oli meile nii eduka kui ka veidi üllatusliku näitusega. Miks? Reeglina on paljud tuhkrunäitused oma tulemuste poolest üsna etteaimatavad ja ega ka seegi neist väga palju ei erinenud. Kui arvad, et see tundub nii ainult minule, siis eksid, ka väga paljud soomlased ning nii mõnedki eeslasedki on teatud mustrit juba pikka aega tähele pannud. Minu teada ei ole eetiline kohtunikuna osaleda näitusel, kus on sinu enda kasvandikud, isegi siis, kui sa oled üks mitmest kohtunikust, sest näituse võitja välja selgitamisel peavad kõik kohtunikud olema üksmeelel ja selle näituse võitis ühe kohtuniku enda kasvandik. See on selline veidi kahe teraga mõõk ja puhas eetika küsimus. Kuna olen siin aru saanud, et paljud tuhkrukasvatajad ja ka kohtunikud teavad täpselt seda, kelle looma nad hindavad ning mis on selle looma tagamaa, siis see tekitab inimestes palju küsimusi. Võin öelda seda, et ise tunnen ära enda loomad ning mõned kasvandikud, aga mitte kõiki ja teiste tuhkrute osas ei tee ma üldse mingit vahet, sest pole nendega nii pikalt ja palju kokku puutunud, et neil vahet teha. Seekordse näituse ainsaks erinevuseks olid mõned üksikud muudatused, aga kui arvad või loodad, et hakkan siin midagi lähemalt lahkama, siis eksid. Siinkohal tuleks ilmselt mõelda rohkem sellele, kust ning milliseid kohtunikke näitustele tellida. Olen selle paari aastaga tähele pannud, et väliskohtunikud, kes siinseid loomi ja inimesi omavahel kokku ei vii, nende tulemused on alati kardinaalselt erinevad neist tulemustest, kus kohtunikud inimese ja looma omavahel kokku viivad…
Nüüd siis minu emotsioonide ja näituse üldise kirjelduse juurde. Näituse-eelne nädal ning enne seda olid mulle väga pingelised – ühelt poolt kemplen ühe aretusloa saamise üle, mis varasemalt on teistele kasvatajatele alati lubatud olnud, aga meile kehtestatakse mingeid erireegleid ja spetsiaalset aretuskomisjoni ja praegused komisjoniliikmed ei kõlbavat, jne … Aga, kui üks kord aeg sealmaal ja vastus käes, siis võibolla kirjutan sellest kõigest siin ka pikemalt – eks elu näitab, kuidas asjasd kujunema hakkavad. Lisaks on meil kodus kass, kes nädal varem indlema hakkas, ning tänu sellele “hädale” ei lasknud mul kuidagi nädal aega öösiti magada. Kui jooksukas üle läks, oleks nagu ju magada saanud, aga siis jäi mul poeg haigeks, kelle juurest tõin tema tuhkrud omale koju ja nemad otsustasid siis ise öösel laamendada… magada ikka ei saanud. No ja näituse-eelne päev on kujunenud mul juba standardiks – viimased ettevalmistused loomadega, asjade ja auto pakkimine ning päev on veninud kuidagi jälle hästi pikaks. Kui viimaks voodisse kukkusin ja mõtlesin, et nüüd tuleb hea uni, siis just vahetult enne seda, kui magama jääma hakkasin, tundsin kuidas huulele hakkab ohatis tulema – on teine mul stressirohke ning magamata perioodi järgne ja enne näituseid, ebameeldiv, aga see-eest täiesti tavaline nähtus.
Näituse hommikul oli meil koos vanema tütrega äratus kell 4:45, et jõuaks hommikused vajalikud toimetused ära teha, loomad autosse panna ning sõit näitusele võis alata. Jõudsime Pet City parklasse veidi peale kella üheksat ja tuli seni oodata, kui osalejad kell 9:30 sisse lasti, et loomaarst saaks tuhkrute passid üle kontrollida, et kõik vajalikud vaktsineerimised tehtud oleksid ja vajadusel ka loomad üle kaeda. Saime osalemisnumbrid ning näitusekataloogi. Panime aediku üles, loomad sisse ning siis tuli kiirelt tegutseda, sest Artemis oli kataloogis kirja pandud esimese hinnatava tuhkruna, osalusnumbriga 1.1. Kiirelt tuli tal kõrvad veel üle puhastada, käpad, sabaalune, karv ka üle käia ning puhastada ning valmis – transportpuurist tuleb ikka saepuru ja muud tolmu, mis karvadele pidama jääb ning see tuleb enne hindamist eemaldada. Esimene pooltund oli meil väga kiire, et kõik õigeks ajaks valmis saaks. Kui kõik valmis, sain juba veidi rahulikumalt hingata ning üldist näitusemelu jälgida ning mõned klõpsud teha. Pean siinkohal taaskord tunnistama, kui Urmi pilte vaatasin (need leiad postituse lõpust galerii alt), et fotoaparaat tuleb niipea kui võimalik välja vahetada… Loodan väga, kui enne ei jõua, siis vast enne kutsikate sündi saab uue muretseda. Sest piltide kvaliteet jätab ikka väga soovida – oleks justkui telefoniga pildistanud 🙂 See selleks.
Postitust tehes ootan huviga näituse üldtulemusi, aga praegu, kui oma loomade tulemuslehti võrdlen, tundub mulle, et Riikka hindab rangemalt kui Christina, aga see selgub täpsemalt siis, kui üldtulemused avaldatud. Jah, ja mul oligi õigus: Riikka hindas loomi rangemalt kui Christina. Riikka poolt näitusel välja antud kõrgeim punktisumma oli 88 punkti ja madalaim 71,5 punkti. Kokku hindas Riika näitusel 47 tuhkrut ja tema klassidest puudusid 8 tuhkrut. Riikka näitusel välja antud keskmine punktisumma oli ümardatult 79,67 punkti. Seevastu Christina poolt näitusel välja jagatud kõrgeim punktisumma oli 91,5 punkti, mida anti välja ühel korral, samuti 91 punkti ühel korral ning Artemise 90,5 p, oli näituse kolmas kõige kõrgem Christina poolt välja jagatud punktisumma, mida ta andis ka ainult ühel korral. Seevastu Christina madalaim punktisumma, mida ta näitusel välja jagas oli 78 punkti ning ta hindas näitusel kokku 44 tuhkrut ning tema klassidest puudusid 12 tuhkrut. Christina poolt jagatud keskmiseks punktisummaks tuli ümardatult 84,30 punkti.
Meie tuhkruid hindas peamiselt Christina, va Heimdalli, keda hindas Riikka. Samas Riikka hindas ka Inglipesa kutsikate klasse, kus osalesid nii Metatron, Sheperd kui ka Duma. Teada oli see, et Riikkale ei meeldi suuremat mõõtu tuhkrud ning seetõttu polnud Heimdallil ka sellel näitusel mingeid võimalusi, seevastu vallutas ta oma rahuliku ning sõbraliku olemisega väga paljude külastajate südamed, keda meile aediku ümber terve näituse jooksul üsna tihti kogunes. Kõik meie tuhkrud on sellised sõbralikud ning ei hammusta, va Gaia, kes võõrastega võib olla ettearvamatu, aga ta pidas end näitusel väga viisakalt üleval ning oli ka võõrastega väga sõbralik. Erilised meie musisõbrad on muidugi Artemis, Freya ning Käpik, teised on veidi tagasihoidlikumad. Kui meie teiste tuhkrute keeled sellised hästi pehmed, siis Artemisel on see paras raspel… 😀 Täitsa valus on, kui piiga tõsiselt musi tahab anda. Freya ja Artemis jagavad oma musisid alati ka kohtunike kätele, kui neid hinnatakse. Loodetavasti said kõik huvilised, kes meid näitusel külastasid, oma küsimustele ka vastused ja kui kellelgi on tekkinud rohkem küsimusi, siis võib meiega alati julgelt ühendust võtta, vastame meeleldi kõigile küsimustele.
Näitusele oli Soul Mirror´si kutsikaid registreeritud kokku koguni 11, aga kahjuks viis neist ei saanud erinevatel põhjustel tulla – elu teeb oma keerdkäike ning kõik ei lähe alati nii nagu plaanitud. Aga alati on olemas järgmine näitus, kus kokku saada. Oleks nii väga tahtnud näha Amyt, Vulcanit ja Michaeli. Nurielit nägin küll sel samal päeval, aga mitte näitusel, on teine palju muutunud ja tegemist ilusa emasega. Tulemata jäi veel Loki, kes hakkas tõbiseks jääma ning seetõttu ta ka näitusele ei tulnud, sama lugu oli ka Vulcaniga. Eks gripihooaeg mõjutab kõiki, nii inimesi kui tuhkruid, sest gripp, köha, nohu ja külmetushaigused on zooantroponoossed (inimeselt loomadele) ja antropozoonoossed (loomadelt inimesele) levivad haigused. Sellelt näituselt puudus üldse kokku 20 tuhkrut. Seevastu olid näitusele kohale tulnud Inglipesa kolm venda: Sheperd, Metatron ja Duma, kes sünnist saadik olid olnud oma pesa suurimad poisid, aga nüüd polegi nad nii suured, kui arvata võiksid – täitsa mõnusad ponksud poisid.
Näitusetulemustest
Nüüd veidi lähemalt näitusetulemustest. Panen siin kirja kohtunike üldise arvamuse koos lõpliku punktisummaga. Osalustulemused toon välja kataloogijärgsete klasside kaupa.
- Artemis – osales näitusel juunior emaste klassis, kus võtsid omavahel mõõtu mustad sooblid, sooblid ja albiino värvusega tuhkrud. Klassis osales 7 tuhkrut ning Artemis sai kohtunikult kokku 90,5 punkti ning saavutas oma klassis I koha. Kohtuniku meelest oli Artemis veidi liiga kerge (1,1 kg), aga tegemist on väga ilusa emasega, keda on hea käsitleda. Hindas kohtunik Christina Steensbro.
- Järgmises klassis, juunior emased, kus võtsid mõõtu šampanja ning šokolaadi värvusega tuhkrud, oleksid pidanud meil osalema nii Amy kui ka Nuriel. Kahjuks jäid nad seekord erinevatel põhjustel näitusele tulemata. Vast kohtume suvisel näitusel. Klassi hindas muidu kohtunik Christina Steensbro.
- Freya – osales juunior emaste klassis, kus võtsid mõõtu muud värvused ja märgistega isendid. Klassis osales 8 tuhkrut ja Freya sai kohtunikult kokku 85,5 punkti ning ta jäi oma klassis kolmandale kohale, mis seekord ei olnud auhinnaline. Kohtuniku meelest oli Freya liiga kerge (1,01 kg), aga tegemist on ilusa ja väga armsa emasega, keda on hea käsitleda. Hindas kohtunik Christina Steensbro.
- Heimdall – osales juunior isaste klassis, kus võtsid mõõtu sooblid, mustad sooblid ning märgistega isendid. Selles klassis pidid osalema ka Vulcan ning Loki, kes kahjuks jäid tõbise oleku tõttu koju. Klassi oli registreeritud 11 tuhkrut. Heimdall sai kohtunikult kokku 75,5 punkti, talle ei meeldinud Heimdalli profiil, ka tema aluskarv oli kohtuniku meelest musta soobli kohta liiga kuldne ning ka maski tahtis näha intensiivsemalt. Muus osas ei sõnagi Heimdalli üldise oleku kohta. Hindas kohtunik Riikka Piispa.
- Duma – osales juunior isaste klassis, kus võtsid omavahel mõõtu albiino, šokoladi ja šampandja värvusega isendid. Selles klassis osalesid veel Duma vennad Metatron ja Sheperd ning pidi osalema veel ka Michael, kes kahjuks ei saanud seekord näitusele tulla. Klassid pidi osalema 12 tuhkrut ja Duma sai kohtunikult kokku 79 punkti ja hetkel puudub meil Duma hindamisleht, et näha kohtuniku arvamust poisist. Hindas kohtunik Riikka Piispa.
- Sheperd – sai kohtunikult kokku 77 punkti ning kohtuniku meelest on Sheperdi pea liiga ümar ning ka mask võiks olla tumedam. Sheperdi üldise oleku kohta ei ühtegi sõna. Hindas kohtunik Riikka Piispa.
- Metatron – sai kohtunikult kokku 84,5 punkti ning saavutas oma klassis I koha. Kohtuniku meelest on Metatroni luustik üldiselt ilus, aga mis puudutab maski, siis see on tema väruvse kohta veidi liiga hele. Hindas kohtunik Riikka Piispa.
- Smuks – osales aretusemaste klassis, kus võtsid mõõtu omavahel 10 tuhkrut igast värvusest. Smuks sai kohtunikult kokku 85,5 punkti ning saavutas oma klassis III koha. Kohtuniku arvates on Smuks samuti veidi liiga kerge (1,01 kg), aga tal on ilusad silmad, kasukas on pehme ning teda on hea käsitleda. Hindas kohtunik Christina Steensbro.
- Gaia – osales samas, aretusemaste klassis, kus Smuksgi. Gaia sai kohtunikult kokku 79 punkti ja kohtuniku arvates on Gaial maskuliinne pea, aga teda on hea käsitleda. Hindas kohtunik Christina Steensbro.
- Käpik – osales samas aretusemaste klassis, kus Smuks ja Gaiagi. Kohtunikult sai Käpik kokku 78,5 punkti ja ta võitis parima sokilise tiitli. Kohtuniku meelest on Käpikul maskuliinne pea, tema karv on pehme ning teda on hea käsitleda. Hindas kohtunik Christina Steensbro.
Üldised tulemused leiab näituste lehelt “Talv 2017“. Egas midagi, nüüd siis väikese pildigalerii juurde. Nagu juba mainisin, siis pole kvaliteet suurem asi, aga parem ikka kui üldse mitte midagi…
Üldine melu / Overall being
Piltide vaatamiseks kliki esimesele fotole ning sealt edasi näed suuremalt juba ka kõiki teisi.
Väsinud loomad ja nende magamisasendid / Tired ferrets and their sleeping poses
Inglipesa poisid ja Smuks / Angel litter boys and their mom, Smuks
Auhinnalaud ja autasustamine / Awards
Jagan siin veel Urmi Uuspõllu imelisi fotosid näitusest. Check out also the amazing photos of the show, taken by Urmi Uuspõld.
Näituse üldtulemused leiad näituste lehelt “Talv 2017“