Kui plaanid oma tuhkru(te)ga näitusele minna, siis enne tähtsat päeva võiks/peaks kindlasti ära tegema alljärgnevad protseduurid. Mõned küll oluliselt varem kui teised, aga siiski on need kõik vajalikud, sest vastasel korral võib sinu tuhkru näitusehinne sulle maksma minna päris mitu punkti või koguni mõne auhinnalise koha.

On teatud asjad, mida saad oma tuhkru parema tulemuse saavutamiseks teha ja need on kõik seotud inimfaktoriga. Kõik, mis on geneetiline, traumast tingitud vms, siis seda sa paraku muuta ei saa ja sealt läheb nagunii punkte maha. Milleks aga kaotada punkte seal, kui sul on võimalus need alles jätta ja seetõttu ka näitusel parem tulemus saavutada.

Foto: Merily Viira
Fotol Käpik ja Gaia ning foto autor: Merily Viira

Pea meeles, et kohtunik ei hinda näitusel ainult looma värvust ja seda, kuidas looma presenteeritakse, vaid kogu “kompotti”. Ehk, kuidas looma eest on terve tema elu hoolt kantud. On ta terve ning vitaalse välimusega, karv tuhm või läigib, on ta paks, kõhn või heas vormis, on ta uimane või erk, millises seisukorras on tema hambad, igemed, küüned, käpad, padjandid jne, jne.

Enne näitust võiks teha ka mingit taustauuringut kohtuniku osas, millised on tema eelistused. Sest teadaolevalt on igal kohtunikul oma eelistus, kas värvuse või muu tuhkru välimiku osas. Kuulsin näiteks ühelt staažikalt kasvatajalt, et inglismaa kohtunikele meeldivad jällegi tuhkrutel pikemad naturaalsed küüned, mitte lõigatud. Selline väikene taustauuring annab sulle aimu, mida kohtunik loomadelt ootab.

Oluliselt varem enne näitust

  • Foto: Krunchycroc Deviant Art
    Foto: Krunchycroc Deviant Art

    Hea lihastoonus – selleks, et sinu tuhkrult ei võetaks näitusel lihastoonuse puudulikkuse pärast punkte maha nagu meil seda ühe tuhkruga tehti, siis on tark iga päev pakkuda oma tuhkrule võimalikult palju liikumisvõimalust nii väljas kui toas. Selleks sobivad pikad jalutuskäigud, ronimised, jooksmised, hüppamised, kui loomale meeldib ujuda, siis ujumine, kaevamised jne. Anna oma loomakesele võimalikult palju tegevust. Kui kevad-suvisel perioodil on loomakeste füüsis paremas olukorras kui sügis-talvisel ajal, sest kevad-suvisel ajal on nad aktiivsemad, tegutsevad rohkem, siis sügis-talvisel perioodil kipuvad nad suurema osa päevast maha magama ning võimalikult vähe ennast liigutama. Tänu sellele pidevalt magamisele väheneb ka nende lihasmass. Lisaks jälgi, et sinu tuhkrud saavad võimalikult täisväärtuslikku toitu, mis hoiab nad üldises heas vormis ning konditsioonis. Tuhkur ei tohi olla rasvane, vaid peab olema sale, nõtke, liikuv ja äärmiselt painduv.

  • Vaktsineerimine (koerte katk+parvo) – Ära unusta oma looma vaktsineerimast ning hoia alati silm peal vaktsineerimistähtajal, et sa seda ei ületaks. Kui juhtub nii, et näitus toimub kahe vaktsineerimise vahel ja oled oma looma unustanud õigeaegselt vaktsineerida, siis tänu sellele sa näitusele loomaga ei pääse! See on kohustuslik kõikidel näitustel nii Eestis kui välismaal. Reeglina kasutatakse selleks tuhkrutel Nobivac Puppy vaktsiini. Jällegi vaktsineerimine peab olema tehtud vähemalt 30 päeva enne näitust, aga ei tohi olla vanem kui aasta. Pea meeles, et passis peab olema märge KEHTIVast vaktsineerimisest.
  • Vaktsineerimine  (marutaud) – Kui tahad oma loomaga käia ka välismaal näitustel, siis tuleb kindlasti enne näitust ära teha ka marutaudivastane vaktsineerimine, vastava info leiad alati selle riigi näitusereeglitest, kuhu näitusele lähed. Paljud riigid nõuavad, et vaktsineerimine oleks tehtud kindlasti iga-aastaselt või siis vähemalt 30 päeva enne näitust. Seega uuri kindlasti reegleid, enne kui oma tuhkrud välisriigi näitusele registreerid. Eestis ei ole hetkel enam kohustuslik loomi iga aasta marutaudi vastu vaktsineerida, küll on see kohustus iga kahe aasta tagant. Seda tänu sellele, et meil viiakse läbi üsna korralikku metsloomade vaktsineerimist ja marutaudi haigestunud loomi pole pikka aega esinenud. Looma passis peab olema märge KEHTIVast vaktsineerimisest marutaudi vastu. Esimesel aastal vaktsineeritakse tuhkur 2x, edasi juba kahe aasta pärast. Eestis vaktsineeritakse reeglina marutaudi vastu meil Rabisin  vaktsiiniga.
    Samas tänu sellele üliagarale metsloomade vaktsineerimisele, on meie metsad küll marutaudist puhtad, aga pilgeni täis kärntõvega loomi, mis hakkab ka külge kõikidele koduloomadele. Kui oled oma tuhkruga metsas jalutamas või piirkonnas, kus on suur tõenäosus, et seal elavad/pesitsevad rebased, kährikud jms loomad, kellel on kärntõbi, siis suure tõenäosusega võib selle saada ka sinu tuhkur, kui ta puutub kokku nakatunud allikaga. Mis aga nõuab sinult kiiret reageerimist ravile Advocate täpilahusega. Kui keegi sinu loomadest on kärntõvega kokku puutunud ja sul on kodus rohkem loomi kui üks, siis tuleb profülaktiline ravi teha KÕIGILE, et keegi sellesse ootamatult ei  haigestuks!
  • Foto: Leticia Materi
    Foto: Leticia Materi

    Kui sinu tuhkrul esineb hambakivi, siis on tark see eemaldada umbes 2-3 nädalat varem, mitte vahetult enne näitust. Kui seda teha vahetult enne näitust, siis tuhkru igemed ei parane näituse ajaks ära. Seevastu kuu ajaga jõuavad igemed kenasti hammaste ümber tagasi tõmmata ning hambakivi eemaldamisest tekkinud põletikuline protsess igemetes taandub tänu antibiootikumitele, mida peale hambakivi eemaldamist arst välja kirjutab ja igemed ei näi/ole näituse ajal punased.  Kui hambakivi eemaldada vahetult enne näitust, siis on igemed punased ning tänu sellele võib tuhkur kaotada näitusel päris palju punkte. Reeglina toortoidul olevatel tuhkrutel hambakivi ei esine, sest kondid, mida nad igapäevaselt närivad, hoiavad hambad puhtad. Küll on see tavaline nähtus kuivtoidul olevatel tuhkrutel ning nemad kipuvad tihti hambakivi eemaldamist vajama. Sellegipoolest võiks oma tuhkru hammaste ja igemete seisukorda regulaarselt jälgida, olenemata sellest, millega omi tuhkruid toidad. Kuna minu tuhkrud on kõik toortoidul, siis neil hambakiviga probleeme pole, õnneks!

Vahetult enne näitust

Nüüd on siin igaühe enda otsustada, kas ta teeb teatud protseduurid ära nädal või paar päeva enne näitust või vahetult päev enne näitust.

  • Foto: Pixshark
    Foto: Pixshark

    Pesemine – paljud soovitavad oma tuhkrud enne näitust pesta, mina isiklikult selleks vajadust ei näe, kui tuhkur on muidu puhas ning ei haise. Kui ta on tõesti must ning haiseb, siis ilmselgelt on viisakas kohtuniku suhtes, oma loom eelnevalt ära pesta. Jällegi on siin kaksipidi arvamusi, ühed, kes ütlevad, et loom tuleks pesta lemmikloomadele mõeldud šampooniga ning teised, kes ütlevad, et looma võiks pesta ainult veega. Mina jään ka viimaste hulka, ei leia, et looma pesemine šampooniga oleks vajalik, kui ta ei ole äärmiselt must/ püherdanud kuskil raibetes või sõna otseses mõttes üleni essuga koos. Sellisel juhul, kui lähed pesemise peale välja, siis ka siin on kaksipidi arvamusi, ühed arvavad, et pesta tuleks eelmisel õhtul vahetult enne näitust, seevastu teised, et pesta võiks mitu päeva varem, seda just karvakuivuse vältimiseks. Mis aga karva kuivaks ja hapraks teeb, on tihe vahendiga pesemine, sest erinevad šampoonid tõmbavad karvast vajaliku rasu välja ning muudavad selle hapraks, kuivaks ning tuhmiks. Mida rohkem tuhkrut pesed, seda rohkem tõmbad õlisid tema karvastikust ja nahast välja ning tema oma rasunäärmed peavad sellevõrra rohkem tööd tegema ning ka tuhkrule iseloomulik lõhn on siis tugevam… Karvadele annab kenasti niiskust tagasi anda, hõõru hästi pisikene tükike kookosrasva oma käte vahel lahti nii, et käed tunduvad kergelt niisked, aga mitte rasvased ning silita nende kätega õrnalt üle niiske vastpestud ja kuivatatud tuhkru. Selline teguviis annab kasukale tagasi tema pehmuse, niiskuse ning läike ja pole ka kahjulik tuhkrule.

  • Valge tuhkru puhastamine – Päris ilusat ja sügavvalget tuhkrut näeb harva, samas oli üks selline lumivalge tuhkur talvisel näitusel täiesti olemas ja ka Gaia on loomult rohkem selline valgemapoolsem kui elevandiluukarva. Reeglina on nad pigem kergelt elevandiluukarva, kollakad või siis mõned lausa oranžid/roosakad. Paraku saab valge tuhkru valgeks tagasi ainult siis, kui tegemist on füüsilise määrdumisega. Kui karv on muutunud kollaseks, oranžiks või lausa roosakaks tänu toitumusele, siis seda karvadest välja pesta ei saa, see toon on sügaval karvanääpsus sees, ning kaob ära peale karvavahetust ja ka ainult siis, kui muuta looma toitumist. Mis aga puutub määrdunud valge tuhkru puhastamisse, siis siin kasutavad osad näiteks lemmikloomapoes müüdavat Hery sarja “valgendavat” koertele mõeldud šampooni, millest ma ei tea mitte muhvigi, sest ma oma loomi šampooniga ei pese. Küll aga selle šampooni kasutajad kiidavad seda taevani. Seega, kui sinu tuhkur on kollane, tee proovi, äkki saad valgemaks, väidetavalt pidi seda tegema.
  • Küünte lõikamine – kui su tuhkur saab piisavalt väljas joosta, ringi tuuseldada, kraapida jne, siis tema küüned on tegelikult juba niigi piisavalt nuditud. Aga, kui sa arvad, et kohtunik on sinuga samal arvamusel, siis arva uuesti. Saime omad vitsad just sellega, sest enne näitust lõikasin piigadel ära küll esimeste käppade küüned – need olid veidi pikemapoolsed, aga tagumised jätsin lõikamata, need olid minu meelest täiesti normaalsed. Lõigates ära esimesed küüned, siis need jäid visuaalselt pikemad kui tagumised, siiski märkis kohtunik hindamislehele, et tagumised küüned on liiga pikad…? Ja sealt läks punkt maha. Ilmselt seda lihtsalt seetõttu, et näha ei olnud lõikamise märke. Kui küüsi lõikad, siis tee seda 2-3 päeva enne näitust. Kui lõikad vahetult enne, siis jäävad küünte ääred liiga teravad ning loom võib kohtunikku kraapida, mis jällegi ei pruugi mõnele väga meeldida (olgem ausad, ega ise ka ei tahaks igalt teiselt loomalt kraabitud saada). Paar päeva varem lõigatud küüned jõuavad selle ajaga nurki maha “lihvida” ja ümarduda ning ei ole nii teravad.
  • Foto: Brown Ferrets
    Foto: Brown Ferrets

    Kõrvade puhastamine – ka see on äärmiselt oluline, ka siis, kui sinu tuhkru kõrvad ON visuaalselt SINULE puhtad, ei pruugi nad seda olla kohtunikule. Ka siit läks punkte maha. Ma küll ei saa aru, miks kohtunikule tundusid tuhkru kõrvad mustad, kui nad seda polnud. Pärast kodus vatitikuga kõrvu uudistades jäid tikud puhtaks… Kas siis peegeldasid tumedamad karvad roosa kõrvapõhja taustal nii nagu need oleksid mustad, võta sa nüüd kinni. Polnud ma tänaseni ühelgi oma tuhkru kõrvu puhastanud, sest nad ON VISUAALSELT puhtad. Seega, et päris kindel olla, kas sinu tuhkru kõrvad on näitusel puhtad, käi need enne näitust kindlasti üle näiteks spetsiaalse kõrvapuhastuslahusega  Epiotic. Tilguta mõned tilgad lahust vatitikule ning puhasta kergelt (ära suru tikku tugevalt ega sügavale kõrva). Vaheta tikk peale igat ringi, mida kõrvas teed, uue tiku vastu. Nii saavad tuhkru kõrvad kenasti puhtaks. Tuhkur võib sulle selle protsessi käigus mõnusalt vastu hakata, sest talle reeglina selline protseduur ei meeldi. Kui aga teed seda kannatlikult ja looma sundimata, pakud näiteks protseduuri käigus isegi Nutri Plus geeli või pastat, siis lasevad nad selle protseduuri kenasti läbi viia. Kõrvade puhastamine on hea ette võtta ka eelmisel õhtul, aga kindlasti kontrolli kõrvu ka näituse hommikul, et need kindlasti puhtad oleksid, sest looma transportimise käigus kodust näitusele, eriti kui nad on mitmekesi ühes transportpuuris, võivad sinna sattuda näiteks kastis olev liivakasti tolm, mis jätab ka visuaalselt mustade kõrvade mulje.

  • Isasloomade suguelundite puhastamine – kohtuniku suhtes on viisakas puhastada ära vahetult enne näitust ka oma isasloomade suguelundid. Selleks sobib ideaalselt Klorhexidin, saadaval reeglina loomaarstide käest. Tartust saab seda vahendit kindlasti R-kliinikust.
  • Parasiiditõrje –  kuna enne igat vaktsineerimist on tark teha oma tuhkrule parasiiditõrje kas Advocate või Stronghold täpilahusega, siis see tuleb teha ka enne näitust. Tõrje aga ei tohi olla tehtud hiljem kui 30 päeva tagasi, seega enne näitust soovitan parasiiditõrje nii 7-10 päeva varem ära teha. Kuigi öeldakse, et tõrje võib teha ka päev enne näitust, siis mina ise eelistan teha seda veidi varem. Ahjaa, kindlasti tuleb see tõrje lasta teha loomaarstil, sest tema peab sinu looma passi tegema sellekohase märke. Kui sa seda ise teed ning passis puudub arsti märge, ei pääse sa jällegi näitusele sisse.

Mida kaasa võtta?

  • Pass(id) – kindlasti ära unusta koju oma loomade passe, sest ilma nendeta sa näitusele looma(de)ga sisse ei pääse. Passis on kirjas kõik vajalikud vaktsineerimised ning parasiiditõrjed ja see on ka peamine põhjus, miks ilma passita sind loomaga näitusele ei lubata ja sinu ütlusest, et kõik on tehtud, jääb siin vajaka. Ohutus ennekõike!
  • Transportpuur – puur, millega transporditakse sinu loom näitusel kohtunike lauale! Kui osaled näitusel mitme loomaga, siis võta kaasa mitu puuri, sest võib juhtuda, et kõik sinu loomad kutsutakse korraga tagasi parimate valikule ning siis peavad nad olema eraldi puurides.
  • Aedik või puur koos sisustusega – on soovituslik näitusele kaasa võtta, kus sinu loom saab terve pika näitusepäeva aega veeta. Ja loomulikult ära unusta sisustust, mis teeb sinu looma(de) elu näitusel mugavamaks. Sinna kuuluvad: pesa/kiik, mänguasjad, tekk/fliis, mis iganes on sinu looma lemmikuteks.
  • Toit ja toidunõu – ära unusta oma tuhkrutele näitusele kaasa võtmast toitu ega toidunõud. Pole vahet, kas sinu tuhkur on kuivtoidul või toortoidul, süüa tahab ta näitusel ikka.  Vahe on ainult selles, millisel kujul sa tuhkrutele oma toidu kaasa võtad ning millisel aastaajal toimub näitus. Suvel on näiteks üsna keeruline toortoitu niisama kaasa pakkida, selleks peab siis kaasa vedama ka jahutuskasti, et toit suvise kuumuse ajal riknema ei läheks. Siinkohal ära unusta ka ennast ja teisi pereliikmeid, kes näitusele kaasa tulevad! Kuigi ilmselt siin vaidlevad mõned mulle vastu, et näitusel ei peaks loomale toitu pakkuma, kõht võib korrast ära minna. Mõneti on siin isegi tõepõhi taga, stressist võib loomal tõesti kõhu lahti lüüa, seega otsusta ise, kas annad oma loomale näitusel midagi süüa või annad siis, kui koju tagasi jõuate. Nagu sinu tuhkrud, tahad ka sina päeva jooksul midagi hamba alla saada. Seega paki endale ja kaasreisijatele kaasa midagi söögipoolist, et päev otsa nälga kannatama ei peaks. Muidugi on hindamise ajal tunnine lõunapaus, aga ega selle tunniga väga võõras kohas midagi kiirelt hamba alla ei leia, lihtsam on see kaasa pakkida. Aga soovi korral võib alati näitusele tellida ka pizzat, hiina toitu vms.
  • Vesi ja jooginõu – täpselt sama kehtib ka vee ning jooginõu kohta. Paki alati pudeliga puhas vesi kodust kaasa, sest näitusel saadaval olev vesi ei pruugi sinu tuhkrutele sobida (on harjunud teise vee  maitsega) Näiteks mina ei suuda juua Tallinna kraanivett – täiesti jubeda maitsega ja ei paku seda ka oma tuhkrutele, (suure tõenäosusega nad seda ei jooks ka), sest  meie veel puudub selline spetsiifiline kõrvalmaitse. Lisaks ära unusta veenõud, olgu selleks joogipudel või kausike, kust sinu tuhkrud on harjunud jooma. Jällegi paki joogipoolis kaasa nii endale kui ka oma kaasreisijatele, eriti kui on tegemist kuuma suvepäevaga, mil keha vajab ohtralt vedelikku.
  • Liivakast ja liiv – ära unusta näitusele kaasa võtmast liivakasti ja vajadusel ekstra liiva/graanulitega.
  • Paberrätikud ja niisked salvrätikud – tuhkrutega on juba nii, et aegajalt juhtub nendega alati midagi ning “õnnetused” juhtuvad just siis transportpuuri tulema, kui loom läheb kohtuniku ette. Kui midagi sellist peaks juhtuma, siis on hea hoida käepärast just selliseid hädavahendeid, millega saad kiirelt puuri ja vajadusel ka looma puhtaks teha. Kui peaks juhtuma, et sinu loom määrib näitusel oma karva essuga kokku, siis siin aitavad kiirelt hädast välja just niisked salvrätikud. Soovitan vaadata võimalikult neutraalseid ja lõhnavabu rätikuid või teha need ise. Mina eelistan enda tehtud salvkasid.
  • Vatitikud ja Epiotic – nii igaks seitsmeks juhuks on soovitav näitusele kaasa võtta ka vatitikud ja kõrvapuhastuslahus, sest võibolla kodust näitusele transportimise käigus on saanud sinu tuhrku(te) kõrvad imekombel mustaks, siis on sul vähemalt võimalik need kohapeal puhtaks teha.
  • Desovahend – selleks sobib nii Gutasept, kui ka kõikvõimalikud muud käte desinfitseeritavad vahendid. Selleks sea sammud apteeki või tee kiirelt midagi ise. Mina eelistan omatehtut vahendit. Tahad ka, retsepti leiad lehe lõpust!
  • Päevavari – kui näitus toimub suvisel ajal vabas õhus, siis on soovitav kindlasti pakkida näitusele kaasa mingisugune päevavari. Olgu selleks siis telk või muu vari, mille saad loomade kohale päikese- või vihmavarjuks tõmmata ja soovitavalt võiks vari olla piisavalt suur, et ka ise koos kaaslastega sinna alla ära mahuks nii päikese või vihma eest varjule.
  • Tekk, pleed vms – kui näitus toimub suvel ja väljas, siis võiks sul kaasas olla näiteks tekike, kuhu saad soovi korral koos tuhkrutega pikali visata. Kui aga talvel ja sisetingimustes, siis kunagi ei tea, millises ruumis näitus toimub ja sul võib niisama ruumis istudes jahe hakata. Sellistel puhkudel on ääretult tore midagi peale visata, et sooja hoida – talvisel näitusel tundsin sellest hirmsasti puudust.
  • Esmaabivahendid – on soovitav kaasa võtta nii igaks juhuks, olgu selleks siis haavapuhastusvahend, plaaster/side vms, eriti siis, kui võtad näitusele kaasa väikesed lapsed. Õnnetusi ikka juhtub, kas kukub keegi kuskil midagi katki, või saab kogemata kellegi käest hammustada – välistada ei saa midagi.
  • Silt/logo – kui sul on oma kennel ja oled teinud sellele logo vms, siis võiksid need kuskil ka nähtaval, näiteks puuride-aedikute peal või kuskil lähedal. Tore oleks erinevaid kenneleid kokku viia nägudega nende taga. Pean ka ise endale ühe tegema…
  • Sõber/pereliige – tore oleks ka see, kui saad näitusele tulla sõbra või mõne pereliikmega, sest ega üksi pole lõbus näiteks pikka maad sõita või siis kohal passida ning siis on sul vähemalt keegi, kes su tuhkruid vaatab, kui pead kempsu minema või tahad lihtsalt näitusel ringi uudistada ja kasvõi pilte teha, filmida või müügilette uudistada.

Peakski olema kõik

Nüüd peakski kõik olema. Kui midagi veel meenub, lisan jooksvalt listi juurde. Kui ka sinul, kui staažikal näitustel osalejal, on ideid, mida oma tuhkruga enne näitust veel teha võiks, siis anna kindlasti teada, lisan juurde, et ka teised alustajad saaksid teadmisi juurde ja nende esimene näitus ei päädiks juba teiste “ämbrite” läbi kolistamisega. Mina leian, et me kõik võiksime õppida teiste “ämbritest” ning neid ennetada. Miks peavad kõik juba ammuilma läbi kolistatud ämbrid ka ise läbi kolistama.

Kodukootud desovahend

desovahend

  • 5-10 tilka lavendli eeterlikku õli (EÕ)
  • 30 tilka teepuu EÕ
  • 1 sl nõiapuu ekstrakti või vähemalt 40% viina
  • 226 g puhast aloe vera geeli
  • 1/4 tl E-vitamiini õli

Valmistamine

Tilguta E-vitamiin ja EÕd klaasist pumpudelisse või purki, sulge kaanega ning loksuta need omavahel läbi. Lisa nõiapuu ekstrakt või alkohol ning loksuta uuesti korralikult läbi. Nüüd lisa segule aaloe vera  geel, sega hoolega läbi ja enne igat kasutuskorda loksuta pudelit korralikult, et kõik koostisosad saaksid korralikult seguneda. Doseeri pumbaga 1-2 pumbatäit kätele, hõõru saadud segu kätesse või desinfitseeri sellega kohtunikult tagasi saadud transportpuuri käepidet ja ust. Loomadele ning inimestele ohutu! Kui sulle ei meeldi lavendli lõhn, siis kasuta lavendli EÕ asemel mõnda teist desinfitseerivat EÕd, näiteks salvei, sandel, rosmariin.

Mis mulle selle desovahendi juures hirmsasti meeldib, on see, et see ei tee käsi kuivaks nagu kaubanduses olevad desovahendid, mis kuivatavad naha ära. Sellega jäävad käed ning nahk hästi pehmeks ja siidiseks. Nagu näed, siis kodukootud desovahend on oma välimuselt selline piimjas geel ning töötab suurepäraselt.