Tuhkrute seedeprobleemid
Tuhkrute seedeprobleemid on väga levinud nähtus, olenemata sellest, et nad hea tervisega väikesed vallatud tegelased ja seni, kuni nende eest hästi hoolt kantakse ning kõiki nende vajadusi kaetakse – võivad nad tervetena püsida terve oma elu ilma, et kordagi haigeks jääks.
Samas on tuhkrute seedeprobleemid üsna levinud nähtus ja see on midagi, millest peaks iga tuhkruomanik ka teadlik olema. Vajadusel suutma neid õigel ajal tuvastada, et loomakese elu oma teadmatuse tõttu liiga lühikeseks ei jääks.
Kuigi jah, nii mitmedki seedetrakti haigused ja probleemid ilmnevad tuhkrutel nagu välk selgest taevast ning igasuguse näilise põhjuseta. Aga mõningaid neist võimalik tuvastada ja paljudel juhtudel ka ennetada. See on ka põhjus, miks iga tuhkruomanik peaks mõistma erinevaid tuhkrute seedeprobleeme, kuidas neid ennetada, et tuhkur ei kannataks. Alljärgnevalt toon välja 6 tuhkrutel esinevat seedetrakti probleemi. Millest tulevad ning kuidas neid ennetada.
Tuhkrute seedeprobleemid – Võõrkeha
Kui oled endale tuhkru juba võtnud või teinud korralikku eeltööd lemmiku võtmiseks, siis tead, et need pisikesed tegelased armastavad väga närida. Tihtilugu nad ei vali, mida närivad. Ma pean tunnistama, et meil on selles osas tuhkrutega väga vedanud, nad ei kipu igasuguseid võõrkehasid närima. Nad ei armasta meil erinevaid mänguasju, ega ka nahktooteid, riideesemeid või jalanõusid, mida ma tean, et paljudel omanikel tuhkrud teevad. Mõni omanik on lausa hädas sellega, et tuhkur kipub kodus kõiki neid esemeid, mis on tehtud puhtast nahast (olgu need siis kotid, jalanõud, rihmad vms), suurest rõõmust närima ja need tuleb alati tuhkru eest kõrgele ära panna. Muidugi, kui kodus on väikelapsed, kes jätavad oma pisikesi lelusid (legoklotsid, juuksekaunistused, nukkudele mõeldud ehted vms pudi-padi jne) mööda elamist laiali. Ei pane voolimisvahendeid nagu plastiliin, playdough jne kenasti ära, siis just need võivad tuhkrule saatuslikuks saada. Lutid on tuhkrutele väga põnevad, aga samas eluohtlikud vidinad, mida närida.
Kui tuhkrutele ei ole muretsetud talle sobivaid närimiseks mõeldud tugevaid mänguasju, siis leiab ta endale nagunii midagi, mida närida. Enamik neist tema leitud asjadest, ei ole ühel või teisel põhjusel selleks üldse sobivad. Nimelt, kui tuhkur juhtub närima midagi sellist, mis ei ole talle sobiv, näiteks lutt ja närib sealt tüki lahti ning selle alla neelab, on soolte ummistused väga kiired tulema. Sama lugu playdough´ga – ainus probleem on konkreetse voolimistaignaga veel see, et see kipub soolestikus ka kõvastuma, siis on juba suurem probleem.
Karvapallid
Mõned tuhkrud on väga altid ka seedetrakti kogunevatele karvapallidele (trihhobesoaar), mis on tingitud tihedast ja hoolikast enesepesust. Eriti levinud on just need tuhkrute seedeprobleemid karvavahetuse perioodil, sest siis on loomal karv lahti. Et seda vältida on karvavahetuse ajal kasulik oma tuhkruid harjata – paha ei tee ka vahepealne harjamine. Selleks, et aidata tal lahtisest karvast kiiremini ja valutult lahti saada. Kui nad end puhastavad, siis jääb selline lahtine karv neile keelele ning paratamatult neelatakse seda pidevalt alla. Ajapikku koguneb makku paras ports karvu, mis moodustavad sellise karvase pallikese ning see ei liigu seedetraktis edasi. Makku sattunud karvad ei seedu ning jäävad makku või soolestikku pidama ning tekitab loomakesele tõsiseid vaegusi.
Kui tuhkur tundub sulle letargiline, uimane ning paistab, et tal on kõhuvalu, aga sellega ei kaasne oksendamist või kõhulahtisust, siis tuleb sul kaaluda võimalust, et tuhkur on endale midagi sisse söönud, mida ta sööma ei oleks pidanud. Selleks tuleb sul kiiresti minna loomaarstile, vajadusel teha röntgen ja arst otsustab parima valiku kasuks, kuidas sellest võõrkehast vabaneda. Mõnikord võib võõrkehast vabanemine vajada isegi operatsiooni. Kui aga tegemist on lihtsama variandiga, siis saab sellest lahti ka lahtistavate pastade ning õlidega.
Gastriit ehk maolimaskestapõleik
Gastriit on tingitud bakteriaalse infektsiooni poolt, mis päädib haavandite ning soolte haigusega. Kui sinu tuhkur kipub põhjuseta oksendama ja tal esineb kõhulahtisus, siis tuleb mõelda sellele, et tegemist võib olla gastriidiga. Kindluse mõttes sea kiirelt sammud oma loomaarsti juurde, kus ta tuvastab, mis sinu tuhkrul siis tegelikult viga on. Kui arst tuvastab, et tegu on ikkagi gastriidiga, siis õnneks on selle ravi üsna lihtne. Tuhkrule määratakse õige ravi, mis üsna kiiresti lõpetab tuhkru vaevad ja loomake on varsti jälle rõõmsameelne, õnnelik ja terve.
Tuhkrute seedeprobleemid – Parasiitnakkus
Tuhkrutel ei ole küll erinevad seedesüsteemi parasiitnakkused väga levinud, aga neid võib siiski esineda. Nagu tead, on tuhkrud oma loomult lihasööjad kiskjad ning kui neid toita toortoiduga: erinevad lihad, siseorganid, munad, kala jne, võib neil esineda ka lihast saadud parasiite nagu koktsidioos, Giardia. Samas võib neid parasiite saada ka räpastest elutingimustest ning seisnud veest. See tähendab, et tuhkru voodipesu, puuri, liivakaste jne, tuleb tihti puhastada, pesta, desinfitseerida ka joogivett tuleb igapäevaselt vahetada. Nagu juba eelnevalt sai mainitud, siis pole siseparasiidid tuhkrutel nii väga levinud, aga neid esineb ning parasiitnakkused levivad loomalt loomale ja ka loomalt inimesele ning vastupidi. Kui sul on kodus veel teisigi lemmikloomi nagu kass või koer, kellel esineb siseparasiite oluliselt tihemini, siis ka nemad võivad olla parasiitide edasikandjaks sinu tuhkrutele. Kui sul on plaanis teha parasiiditõrjet, siis ära tee seda ainult ühele oma lemmikule, vaid kõigile korraga! Ideaalselt sobib selleks koertele-kassidele mõeldud täpplahus Advocate ja Stronghold.
Kui sinu tuhkur ei võta kaalus kuidagi juurde, vaatamata sellele, et ta sööb palju. Sulle tundub pigem, et ta võtab kaalust alla, siis see on ka üheks märgiks, et tegu võib olla siseparasiitidega. Kindlasti võta ühendust loomaarstiga, kes õige diagnoosi paneb. Kuid kui sinu loomake tunneb end loiult, tal võib esineda kõhulahtisust, iiveldust, on sul vaja kiiresti pöörduda loomaarsti poole, kes tuvastab tõelise põhjuse.
Parasiiditõrjet võiks ja peaks oma tuhkrutele mõned korrad aastas kindlasti tegema. Kui sa seda ei tee ja loomakesel on siseparasiidid ja neid on sinna ajaga kogunenud juba nii palju, et loom hakkab kaalu kaotama, võib juba hilja olla. Nimelt, kui siis teha tõrjet, võid oma loomakese sellega hoopis teise ilma saata. Miks? Kuna parasiiditõrje tõttu hakkavad ussid organismi koheselt eritama mürki. Kui mürki on kogunenud organismi liiga palju, siis ei suuda loom selle mürgiga toime tulla ja võib surra. Olen näinud mitmeid kasse ja ka koeri, kes on suure hulga siseparasiitide tõttu surnud, sest tõrje tehti liiga hilja.
Tuhkrute seedeprobleemid – Probleemid hammastega
Nagu paljud vanemad loomad, eriti kuivtoidul olevad, võivad kannatada mitmete erinevate hammaste ning igemetega seotud probleemide käes nagu igemepõletik, hambakivi, hammaste lagunemine, hambakatt jne. Kahjuks ei ole selle eest kaitstud ka toortoidul olevad tuhkrud, kuid peamiselt haigestuvad erinevatesse hammaste ja igemetega seotud probleemidesse just vanemad tuhkrud – ealised iseärasused. Aga seda on võimalik peatada ja ennetada, kui anda neile närida konte, mis närimisel töötavad hammaste puhastajatena, justkui peseksid tuhkrud hambaid, et hoida hambaid tervete ja tugevatena.
Kui näed, et sinu tuhkrul hakkab tekkima hambakivi või on probleeme hammastega – loom ei taha süüa, sest miskit teeb talle justkui valu, mine loomaarstile ja ära sellega viivita! Arst vaatab hambad üle, eemaldab kivi ning vajadusel ka parandab või eemaldab haiged hambad. See aga aitab sul hoida loom tervena ning ennetada ka võimalikke seedetrakti probleeme.
Eosinofiilne gastroenteriit
Eosinofiilne gastroenteriit on tuhkrutel harva esinev, täpselt teadmata põhjuse ja tekkemehhanismiga, ägenemiste ning remissioonidega kulgev krooniline haigus, mis võib päädida äärmuslike seedehäirete, oksendamise, kõhulahtisuse ja dehüdratsiooniga.
Arvatakse, et paljudel inimestel ning ka loomadel on see haigus tihti seotud erinevate toiduallergiate või toidutundlikkusega. Kui suudetakse konkreetne toiduaine tuvastada, siis võib probleemist ka vabaneda, aga tuhkrutel on see tuvastamine kahjuks osutunud ebaefektiivseks ning ei ole täpselt aru saadud, millest neil see on tingitud.
Haigusele on iseloomulik raske kõhulahtisus, milles leidub lima ja isegi verd. Sellisel juhul on otsekohene meditsiiniline sekkumine kiiremas korras vajalik, sest selline seisund on tuhkrutele eluohtlik.
Tuhkrute seedeprobleemid – Kõhulahtisus ja viirusnakkused
Tuhkrud on väga vastuvõtlikud erinevatele viirusnakkustele, mis kõik võivad viia ägeda kõhulahtisuse ja kiire vitaalsuse kaoni. Koerte katk on üks neist, mis algab ägedalt ning lõppeb surmaga, kuid õnneks on seda võimalik ennetada õigeaegsete vaktsineerimistega.
Muud viirused nagu rotaviirus ja koronaviirus võivad samuti tuhkrutel tekitada ägedat kõhulahtisust justnagu tegu oleks ärritunud soole sündroomiga. Samas kõhulahtisusel võib olla mitmeid erinevaid põhjuseid.
Kui tuhkrul tekib kõhulahtisus, on väga oluline kohe kindlaks selle põhjus või viirus, mis võib selle eest vastutav olla. Iga tuhkruomanik tunneb oma looma käitumist kõige paremini. Kui aga kõhulahtisusega looma käitumine muutub, loom on loid, tuleb kohe pöörduda loomaarsti poole, kes teeb kindlaks kõhulahtisuse põhjuse. Selleks võid kodust kaasa võtta värske roojaproovi, mida arst uurida saab. Samas ta võib loomalt võtta ka vereproovi ja soolestiku biopsia, et saaks põhjuse tuvastada. Kõik oleneb konkreetsest olukorrast, milliseid analüüse ja ravi selleks kasutatakse.