Kodutuhkruid varitsevad ohud võivad olla täiesti ootamatud, eriti veel turvalises koduses keskkonnas, ning sa ei pruugi selle peale isegi mitte tulla. Seepärast olen siia kokku kogunud erinevad hädaohud, mis sinu pisikest võivad ootamatult varitseda ja lõppeda sinu lemmikule surmaga. Hoiatan ette, et toon siin välja palju erinevaid näiteid elust enesest, mida erinevad tuhkruomanikud, üle maailma, on üle elanud. Mõned neist on lõppenud loomakese surmaga ja mõned on suutnud oma pisikesed kõige halvemast veel viimasel hetkel päästa. Võta endale aega, et see postitus mõttega läbi lugeda, sest paljude ohtude peale ei pruugi ise tullagi.

Siseruumid

Smuks vaiba all peidus, aastal 2015
  • Kiiktoolid – kiiktoolid on küll hästi mõnusad ja mugavad ning ka ühed meie lemmikud, aga kui sul on tuhkur, kes on nn vabapidamisel, siis võid kiiktooliga kogemata oma pisikesest üle kiikuda. Paremal juhul murda mõne käpa või saba, aga halvemal juhul ta tappa. On väga palju juhtumeid, kus tuhkrud on just kiiktooli jalgade alla jäänud ja seda eriti siis, kui pere pisimad liikmed nendega hoogsalt kiiguvad või tuhkrute eest peitu jooksevad… Kui meil kiiktool veel oli, siis alati, kui tuhkrud ringi jooksid, jälgisime väga, kes kus on ning kiiktoolile olid jalgadele alla pandus stopperid, et kogemata loomakesele liiga ei teeks. Mingi hetk tõstsime kiiktooli ka nende tuppa, et oleks koht, kus istuda, kui nendega koos olla, aga kuna nad otsustasid kiiktooli laiali lammutada, sai see hiljem ka sealt välja.
  • Kaltsuvaibad või nahad – kaltsuvaibad  või suuremad nahad on tänapäeval kodudes ühed kõige levinumad põrandakattematerjalid üldse ja ka tuhkrutele nad väga meeldivad. Nimelt on nende alla nii mõnus peitu pugeda ja seal mängida. Tihti ei pane kodused ka ise tähele, et keegi on vaibavoltide vahele end magama peitnud ja nii on õnnetused kiired tulema, tuhkrule astutakse lihtsalt peale. Jah, ma ei ütle, et pidevalt on sul kodus vaibad sassis, aga olgem ausad, kui sul on kodus lapsed või teised lemmikloomad, siis paratamatult ei ole sul vaibad 24/7 sirged. Ikka on kuskil mõni volt siin, seal sees ja seda kasutavad tuhkrud kohe ära. Tekitades ka ise pidevalt endale neid mõnusaid peidikuid. See ei tähenda seda, et pead oma vaibad välja vahetama, ei, sa pead olema lihtsalt teadlik neist ohtudest, mis võib sellega kaasneda. Ka meil on kodus ainult kaltsuvaibad ja tean täpselt, et meie pisikesed tahavad end nende alla peita ja seal on ju nii põnev mängida – üks jookseb ühest otsast sisse, teine ajab taga, jne… Tuleb olla lihtsalt kordades tähelepanelikum, enne kui astud, veendu, et vaiba all kedagi pole. Ka tähendab see seda, kui tuhkrud jooksevad parasjagu vabalt ringi, siis lapsed toas ei müra ja ringi ei jookse selleks, et vältida õnnetusi. Nüüd on nad oma toas ja sealgi kaltsuvaibad maas ja neile meeldib väga nende alla pugeda ning mängida. 
  • Elektrijuhtmed –  elektrijuhtmed on igas elamises olemas ja praeguses tehnikaühiskonnas, kus pea igas kodus on arvuti, televiisor, kõlarid, makid jne, siis on ka neid juhtmeid mõnes kohas rohkem kui teises. Mõned tuhkrud, küll juhtub seda harva, aga siiski võib juhtuda, kipuvad elektrijuhtmeid närima ja kui seda tehakse, võib loom saada surmava elektrilöögi, millele võib järgneda veel rida erinevaid õnnetusi. Et seda kõike juba eos ära hoida, on soovitav elektrijuhtmed isoleerida ning panna nad kas spetsiaalse dekoratiivse kaablikarbikuga põrandale või seinale. Meil õnneks tuhkrud juhtmeid ei näri ja olgem ausad, meil on mõnes kohas päris omajagu juhtmeid koos ja kui tuhkrud ringi jooksid, siis sai neil alati ka silma peal hoitud. Nüüd on nad oma toas ja seal juhtmeid pole.

Uksed, aknad, rõdud

Foto: Ferrets in the North
  • Rõdud – paljudes majades on olemas rõdud ja suviti jäetakse ikka rõduuks lahti, et värske õhk saaks elamisse sisse pääseda ning nii mõnus on minna ja istuda rõdule ning vaadata hommikuti päikesetõusu või õhtul loojangut jne. Samas ei tohi ära unustada, et sinuga elab veel üks pisikene tegelane, kes pääseb igale poole. Tuhkruid ei tohi kindlasti järelevalveta rõdule lasta, eriti veel siis, kui tegemist on avatud mitte kinni ehitatud rõduga! Kui sul on avatud rõdu, siis soovitame reelingud kinni katta seestpoolt näiteks pleksiklaasiga. Unustada ei tohi ka seda, et tuhkrud ronivad edukalt mööda kõikvõimalikke sirme ja ka mööda puitu. Põhimõtteliselt ronivad nad mööda kõikvõimalikke pindasid, kuhu vähegi küüned taha jäävad. Paljud tuhkrud, kes on rõdule pääsenud, on leidnud oma õnnetu lõpu, sest on sealt lihtsalt alla kukkunud. Meil läks ükskord väga õnneks, nimelt oli mul vaja panna Heimdall ja Loki ükskord nende puuriga rõdule, et saaksin rahulikult koristada. Ühel hetkel oli naabrinaine ukse taga ja ütles, et Heimdall on korruste vahelisel katusel… Mul pidi süda seisma jääma, sest me elame teisel korrusel ning mingi valemiga oli ta puurist välja saanud ning roninud rõdu reelingule, sealt edasi saanud mingil moel, õnneks edukalt, esimese ja teise korruse vahelisele välisuksepealsele katusele, kust ma ta siis kätte sain. Ma ei julge mõeldagi, mis kõik oleks võinud juhtuda. Hea, et pääsesime ehmatusega, aga alati nii hästi ei lähe.
  • Aknad – tänapäeval on enamikel inimestel erinevad pakettaknad ning neid on võimalik avada mitmel erineval moel, aga tihti ei mõelda selle peale, et kui oled akna kaldenurga all avanud, et ka sealt pääsevad tuhkrud välja või võivad sinna koguni kinni jääda ja seeläbi surra. Meediast on küll ja küll läbi käinud see, et nii palju kasse on akna vahele kinni jäänud ja seeläbi hukka saanud. Seega, kui sinu tuhkrud on 24/7 vabapidamisel, siis hoia kas aknad ainult tuulutuse peal või tee lahtikäivatele akendele turvavõrestik, et tuhkrud sealt läbi ei pääseks ega kinni jääks. Lingil oleval fotol on küll kasside kaitseks mõeldud turvavõre, see aga tuhkrutele ei sobi, aga idee annab küll, mida oma lemmikute kaitseks teha saaksid.
  • Uksed – kuna tuhkrud on äärmiselt uudishimulikud, siis tahavad nad igal võimalikul juhul ka uksest välja saada või ukse vahele piiluma tulla, mida head ja huvitavat siin pakutakse. Seega iga kord, kui ukse avad ja suled, tee seda ettevaatlikult, et sinu “naasklist” tuhkur kuhugi vahele ei jääks. Kui uks selja taga lihtsalt kinni lüüa või lasta sel ise sulguda, võib juhtuda, et tuhkur jääb ukse vahele ning võib sellisel viisil saada raskeid kehavigastusi või isegi surra. Meie pätid on nii uudishimulikud, et kui ust paotad, siis juba jooksevad karjas, sest teavad, et nüüd läheb põnevaks. Iga kord, kui nende tuppa lähen, mida ma teen päevas kümneid ja kümneid kordi, jooksevad nad mulle karjaga vastu ja ronivad kohe mööda sääri üles või siis üritavad ukse vahelt teistesse tubadesse leekima saada… .

Kodumasinad ja majapidamisruumid

Foto: Marika Pajula
  • Nõudepesumasin – ka nõudepesumasin on väga paljudes majapidamistes olemas ning usu või mitte, see on üks tuhkrute lemmikuim koht, kuhu ronida. Tihti ronivad nad masinasse just siis, kui masinasse paigutatakse musti nõusid, nad tahavad ju ka abis olla ja nõudele eelpesu teha… Aga seda ei pea ilmselt enam mainima, et tuhkrutele ei ole töödeldud inimtoit sobiv toiduallikas, isegi mitte siis, kui ta üritab masinas nõudele eelpesu teha… Tegelik probleem on selles, et tihti ei panda isegi mitte tähele, et tuhkur on masinasse lipsanud ning masin pannakse kinni või isegi tööle, mille tulemusena pole kurb õnnetus enam kaugel. Nõudepesumasinaid on erinevaid ja mõnele on võimalik isegi ehispaneeli alla pääseda ja kui tuhkur on leidnud mingi, talle huvipakkuva ava, siis üritab ta sinna ka kõigest hingest sisse saada. Kui tal pea läbi mahub, siis läheb reeglina ka ülejäänud kere järgi, aga on juhuseid, kus tuhkur mõistab, et edasi ei mahu ja üritab tagasi tulla, aga pea on kinni jäänud ja tuhkur ei saa ei edasi, ei tagasi. Kui ta aga sellisel moel kinni jääb, võib ta endal kaela kahekorra keerata, sest satub paanikasse ja üritab end kõigest hingest sealt välja saada. Seega, tuleb sul oma nõudepesumasin alati üle vaadata, kui masinat sulged ja ka vaadata masina ehispaneel üle, kas ja mil viisil võib tuhkur sinna saada ka siis, kui masina uks kinni on. Kui ta võiks mingil moel sinna ikkagi pääseda, tuleb sul selleks midagi ette võtta. Ka meie tegelased ronisid pidevalt nõudepesumasinasse, kui nõusid masinasse panin või välja võtsin, aga niipea, kui nad masinasse ronisid, võtsin nad ära ja viisin köögist minema. Kodumasinad pole koht nende jaoks!
  • Elektri-/gaasipliidid ja -ahjud – jällegi on elektri- või gaasipliidid ja -ahjud enamikes  majapidamistes täitsa olemas. Meeles tuleb pidada seda, et kõik avaused pliidi ja ahju ümber tuleb tuhkrukindlaks teha, et ta kuhugi sisse ei pääse, kuhu ta minema ei pea. Nimelt võib tuhkur end kogemata kas eelpõletiga ära põletada või kogemata surmava elektrilöögi saada, kui läheb sinna, kuhu minema ei peaks. Kui meil oli veel vana, nõukogudeaegne elektripliit, siis üritasid nad selle alla saada. Et nad pliidi alla ei pääseks ja elektrilööki, seal olevast juhtmest ei saaks, sai pliidialused avad kividega kinni pandud.
  • Külmkapid – ilmselt pole olemas enam majapidamist, kus poleks mingisugust külmikut. Paljudel külmikutel on taga ava, kust tuhkrud sisse pääsevad ning võivad sealt elektrilöögi saada. Selleks, et seda ära hoida, tuleb sul oma külmik üle vaadata sellise pilguga, et sinu tuhkur ei mahuks mitte mingi valemiga ei külmiku alla, vahele ega selle taha! Täna, kui tuhkrutel oma tuba on, on meil seal toas ka sügavkülmik. Aga oleme selle selliselt turvanud, et tuhkrud ei pääse ei külmiku alla, taha ega vahele. Küll kipuvad nad vahest külmikualust kaitsevõre ära kiskuma, siis tuleb see koheselt tagasi panna. Õnneks, ei saa nad külmiku alt kuhugi minna, mis neile kahju võiks teha, aga mulle ei meeldi, kui nad sinna liha peidavad, seega hoian alati kaitsevõre ees.
  • Eest laetavad pesumasinad – eks igas peres ole olemas pesumasin, erilist ohtu aga kujutavad endast just eest laetavad pesumasinad, sest nende uks on reeglina alati pesupesemie vahepealesel ajal lahti, et masin õhku saaks, ega haisema läheks. Seda aga kipuvad ära kasutama ka teised koduloomad, eriti kassid ja tuhkrud. Tean päris mitut inimest, kes on oma tuhkrust sellisel kurval viisil lahti saanud. Masinas oli must pesu, tuhkur läks pesu vahele magama, visati pulber peale ning masin tööle. Avastati siis, kui oli juba hilja… Seega, pead sa väga ettevaatlik olema, just eest laetavate masinatega, pealt laetavatesse tuhkrud väga tihti ei roni, aga ega seegi välistatud ole, kui tal on platvorm, millelt otse masinasse pääseda. Üks hea viis selle vältimiseks on vannitoa/pesuruumi uks alati kinni hoida, et loomake ei pääseks sinna, kuhu ta minema ei pea.  Lisaks veendu, et tuhkur ei saa kuidagi masina alla, taha ega vahele ega pääse ligi voolikutele, mida on augustada… Meil oli omal ajal kass, Nati, kes käis pesumasinasse magamas, tuhkrud seda õnneks ei tee. Iga kord, kui pesu pesin, kontrollisin masina eelnevalt üle ja veendusin, et loomakesed on kõik seal, kus olema peavad. Eks igal perel ole pesu pesemiseks omad traditsioonid. Kes peseb iga päev, kes nädalavahetuseti. Kes lapib pesu otse korvist masinasse, kes laotab pesuhunnikud vannituppa masinate kaupa laiali. Kui pesu hunnikutesse panna, ka siis võib juhtuda, et tuhkrud pesu sisse magama lähevad ja tuleb olla äärmiselt ettevaatlik, et pesu ühe sülega masinasse ei visataks, mõni tuhkur võib pesu vahel olla ja sel moel oma kurva otsa leida. Et olla kindel, et ühtegi tuhkrut kuskil masinas või pesu sees peidus pole, vaata enne masina sulgemist ja pesema panemist oma loomad üle, et nad on kõik seal, kus olema peavad.
  • Pesukuivatid ja ventilatsioonišahtid – paljudes majapidamistes on ka pesukuivatid. Siin kehtib tegelikult suures osas sama jutt, mis pesumasina puhul, aga tuleb jälgida ka seda, et tuhkur ei pääseks ka masina taha, alla, ega vahele ning loomulikult kuivatisse sisse. Ka on osad masinad ühendatud ventilatsioonišahtiga, seega tuleb olla väga kindel, et sinu tuhkur ei pääseks kuidagi sinna šahti sisse. Vastasel korral võib ta kaduma minna, kuhugi kinni jääda ja õnnetult oma otsa leida. Veelgi parem on see, kui sinu tuhkrud ei pääsekski neisse ruumidesse, kus on sul suuremad majapidamismasinad, olgu siis selleks köök, vannituba või pesuruum.
  • Pesukorvid – pesukorvid on samuti ühed tuhkrute lemmikud kohad magamiseks. Ja nagu ennist pesumasina juures kirjutasin, ära viska kunagi sülega pesu masinasse, vaid ikka ükshaaval, nii väldid, et mõni tuhkur kogemata masinasse satuks. Kui ei taha, et tuhkrud pesu sees magamas käivad, hoia pesukorvil kaas peal ning korvi seal, kus tuhkrud sellele ligi ei pääse.

Muud ohud

Foto: Aquarium Design Ideas
  • Akvaarium – akvaariume pole küll paljudel, aga kui on, tuleb jälgida seda, et akvaariumil oleks peak kate, et tuhkur ei saaks kogemata sinna sisse hüpata või akvaariumi äärel balansseerides kalu püüda ja jällegi kogemata sisse kukkuda ning uppuda. Tuhkrud küll ujuvad, aga kui ta ei pääse mingi valemiga akvaariumist enam välja, siis ühel hetkel saab jõud otsa ja ta upub.
  • Kempsupott – tundub täiesti kummaline, eks? kui teil on kemps ja vannituba ühes ning vannitoa uks lahti ja tuhkur pääseb vannituppa, siis peab väga hoolas olema, et kempsupotil kaas peal oleks. On küll juhtumeid olnud, kus tuhkur on kempsupotti hüpanud ja sinna uppunud, sest ei saanud potist välja.
  • Taimed – väga paljudes kodudes on erinevaid taimi ja lilli kasvamas, aga mõned neist on tuhkrutele mürgised. Tuhkrud on oma loomult väga uudishimulikud ja neile meeldib lillepotte mullast tühjaks kraapida, aga vahest ka juurikaid närida. Kui aga taim, mis potist sai välja kaevatud, on mürgine, võib see loomakesele kurvalt lõppeda. Suur hulk toataimi on tuhkrutele mürgised ja seetõttu oleks tark need tuhkrute huviorbiidist eemale panna.

Nimekiri tuhkrutele mürgistest taimedest

Smuks lillepotte uudistamas – aasta 2015

Väike nimekiri neist taimedest, mis on teadaolevalt tuhkrutele mürgised ja mis tuleb kindlasti tuhkrute huviorbiidist eemal hoida. Mõningaid kasvatatakse ka toas, aga paljud on looduses, kui oma tuhkruga õues käid, siis tead, millistest taimedest eemale hoida. Toon siinkohal välja liigist ühe taime, aga selle taime liigikaaslased tasuks ka oma tuhkrust eemal hoida.

  • Käoking  (Aconitum)
  • Ratsuritäht (Amaryllis)
  • Iileks (Ilex opaca)
  • Must maavits (Solanum americanum)
  • Inglitrompet (Brugmansia)
  • Asalea (Rhododendron)
  • Streliitsia (Strelitzia reginae)
  • Pääsusilm (Primula farinosa)
  • Lobeelia (Lobelia)
  • Tulikas (Ranunculus)
  • Krookus (Crocus)
  • Krüsanteem (Chrysanthemum)
  • Nartsiss (Narcissus)
  • Daalia (Dahlia)
  • Sõrmkübar (Digitalis)
  • Hortensia (Hydrangea)
  • Võhumõõk aka iiris (Iris)
  • Kalanhoe (Kalanchoe)
  • Liilia (Lilium)
  • Lupiin (Lupinus)
  • Puuvõõrik (Viscum album)
  • Oleander (Nerium oleander)
  • Sibul (Allium cepa)
  • Küüslauk (Allium sativum)
  • Tulp (Tulipa)
  • Filodendron (Philodendron)
  • Sago palm (Cycas revoluta)
  • Sõrmlehik (Schefflera)
  • Jugapuu (Taxus baccata)
  • Diffenbahhia (Dieffenbachia)

Eks neid ohte ja taimi ole veelgi, aga eks ma katsun neid jooksvalt uuendada, kui midagi meenub ja alati oled teretulnud jagama ka oma kogemusi, selleks võid kas avalikult postitust kommenteerida või võtad minuga julgelt ühendust.