Nagu sa juba tead, siis tuhkrud on oma loomult väga mängulised ja pole midagi enamat, mida nad väga hindavad, kui see, kuidas nende omanikud nendega mängivad ja suhtlevad. Alljärgnevalt pakun sulle välja erinevad mängud tuhkrutega, mida oma tõhkudega mängida võiksid, et neil igav ei hakkaks.

Smuksi-tited-5n5p-Kapsu-tited-1k6p-090616

Mängud tuhkrutega

Sa võid oma tuhkrutele muretseda terve hulga erinevaid interaktiivseid mänguasju ja ikkagi on neil ainult üks lemmikmänguasi, mis neile kõige enam meeldib ning selleks mänguasjaks oled SINA. Meie kodused tuhkrud näiteks ei taha oma mänguasjadega üldse mängida. Võime neid mänguasju ju kõristada, veeretada ja tuhkruid nendega “õrritada”, aga tulutult. Ainus, mida tuhkrud selle peale teevad on see, et rabavad mänguasjast kinni ning viivad voodi alla peitu ja tulevad joostes minu juurde tagasi – nii mängi nüüd… Kui selle mänguasja uuesti voodi alt välja tirin, pole nemad sellest enam huvitatud.

Eriti oluline oled sa oma tuhkru jaoks veel siis, kui ta on sul kodus ainukene tuhkur. Kui tuhkruid on rohkem, siis mängivad nad hästi palju ka omavahel. Sellisel juhul pole sul vaja palju lustimisvõimalusi neile luua, sest nad loovad üheskoos teineteisega selliseid mänge, mis hoiab nende ajutöö pidevas tegevuses ning neil pole koos igav. Kui sul on aga üks tuhkur, siis pead talle igavuse peletamiseks pakkuma hästi palju erinevaid viise mängimiseks. Kui tuhkrul on igav, hakkab ta endale ise tegevust otsima ning need tegevused ei pruugi sulle üldse meeldida…

Parimad mängud, mida oma tuhkruga mängida saad, on just seda tüüpi, mis soodustavad nende loomulikku käitumist ning instinkte. Tuhkrud on justkui väikesed lapsed, sest neile meeldib väga mängida “peitust” või kaevata kuskil ning otsida “aardeid”. Kuid meeles tuleb pidada ka seda, et tuhkrud armastavad mängida üsna karmilt. Neile meeldivad mängud, mis sisaldavad nö “köievedu”, sest nagu tead, siis tuhkrud armastavad mängida peamiselt hammastega ning küüntega krabada.

Peidikud

Lisaks on tuhkrutel oma lemmikkohad, millele nad lihtsalt ei suuda vastu panna ning tassivad sinna mänguasju või muid “pätsatud” asju nagu võtmed, TV-pult, telefon, jalanõud, toidujäägid jms, kui neil on õnnestunud neile hambad taha ajada. Näiteks on meil kodus tuhkrutel paar sellist lemmikut kohta, kuhu nad kõik oma “pätsatud” esemed veavad. Nendeks meeliskohtadeks on kujunenud  kas telekakapi-, kummuti- või diivanialune või siis lausa diivani sisene, aga sinna veetakse peamiselt liha.

Omaniku  jaoks on väga tähtis nende peidikute üles leidmine, sest aegajalt armastavad nad oma peidikuid vahetada ja see hoiab sind, kui omanikku tegevuses… Näiteks selle diivanisisese peidiku avastasime siis, kui ühel hetkel hakkas toas äkki raipe järgi haisema. Me ei saanud aru, kust see hais tuleb ja hakkasime otsima. Kunagi varasemalt, kui tuhkruid veel polnud, on põranda alla hiir või rott ära surnud ja siis otsisime samuti nagu segased, kus ja mis see haiseb. Mis puudutab diivanit, siis diivanil istudes tundus hais kõige tugevam ning siis raputasime seda veidi ja korraga hakkas diivanist ühte koma teist välja pudenema. Kohe oli pilt selge – tuhkrutel uus peidik. Nüüd on teada, kui kuskil midagi haisema hakkab, siis on aeg jälle diivanit raputada.

Mängud tuhkrutega ja nende mängulisuse mõistmine

Üks võimalik viis tuhkrute aediku sisustamiseks. Foto tehtud ühel tuhkrunäitusel.

 

  • See, kui tuhkrud peitust mängivad, siis imiteerivad nad sellega oma jahioskusi ning sellega seotud käitumist.
  • Tuhkrutele meeldib avastada uusi kohti, sest see on nende jaoks suurepärane võimalus rahuldada oma uudishimu, mis neid ümbritsevas maailmas toimub. Seega, kui sa ei luba oma tuhkrut näiteks teatud ruumidesse nagu magamistuba, WC, vannituba vms ruum, siis ta tahab sinna alati tingimata sisse saada, sest see on tema jaoks põnev ning huvitav koht, mida avastada. Kõik teised kohad on tal juba ju läbi tuulatud. Või kui tõstad kodus mööblit ringi, siis pakud tuhkrutele samuti uut avastamisrõõmu – see tähendab neile jällegi seda, et kõik kohad ja nurgad on nende jaoks taas uued ning neil tuleb ka endale uued peidukohad leida.
  • See, et tuhkur kaevab või end rullib, roomab, on nende viis imiteerida nende loomulikku instinkti uru või tunneli kaevamist ning tegemist on ühe nende lemmiktegevusega. Selleks võid pakkuda oma tuhkrutele näiteks kaevamiseks sellist kõrgemat riisi-/mulla-/oa-/pallikasti, kus ta kaevata saab ja pakkuda talle erinevaid torusid, milles ringi roomata. Meil on kasutuses näiteks suured, pikad ning tühjad paberirullide sisemused – paraku isased tuhkrud neisse ei mahu, küll aga emased ja neile meeldib sinna isaste eest varjuda… Isastele on sobilikud sellised lemmikloomapoes müüdavad spetsiaalsed painduvad ning pikenevad tunnelid või soeta analoogne toru odavamalt ehituspoest, selleks sobivad ideaalselt sellised painduvad ning pikenevad ventilatsioonitorud.
Foto: Bauhof
Foto: Bauhof
  • Lisaks meeldib tuhkrutele nn köievedu ja pidada ka teeseldud võitlust, mõlema mänguviisiga saavad tuhkrud välja näidata oma jahiinstinkte ning võitlusoskusi.

Mängud tuhkrutega ja lõbusate mänguplatside loomine

Foto: Pinterest
Üks hästi vahva lahendus, kuidas tuhkrud puurist elamisse lasta ja selleks peavad nad veidi vaeva nägema. Foto: Pinterest

Selleks, et luua oma tuhkrule lõbusad ning huvitavad mänguväljakud, vajad sa veidi planeerimist ja ka head kujutlusvõimet. Kuigi nende mänguväljakute loomine ei pea olema üldse kulukas, sest palju esemeid, mida nende mänguplatsi loomisel ära kasutada saad, leiad tihti niigi oma elamisest või teiseringi poodidest. Samas võid sa ka internetis ringi tuulata ning vaadata, kuidas teised on oma tuhkrule erinevaid mänguplatse loonud ning ammutada neist ideesid enda platsi loomiseks.

Foto: Jess Searle‎
  • Tuhkrutele meeldivad kõikvõimalikud labürindid ning nende valmistamine on väga lihtne ja ei vaja suuri väljaminekuid – lihtsalt muretse hunnik erinevad kaste, tee neisse augud ning ühenda erinevate torudega ning ole selle juures loominguline. Selline vahva labürint annab sinu tuhkrule mitmeteks tundideks tegevust, kuhu end peita ja kust joosta. Kindlasti paku tuhkrule võimalust sellest labürindist erinevatest kohtadest ka välja ning sisse saada, nii on neil lõbusam. Mõnes kohas võib isegi väike pallimeri või riisikast vahel olla, kus mõnusalt kaevata saab. Mis viibki meid järgmise punktini.
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
  • Nagu sa tead, siis tuhkrud armastavad kaevata ja “snorgeldada”  ja et nad seda kõike ei teeks sul kodus seal, kus nad seda tegema ei pea nt. lillepotis, koera joogikausis, toidukausis… Paku talle võimalust kuskil kõrgete äärtega kastis kaevata end riisi, mulla, ubade, pinksipallide vms sisse. Lisaks võid pakkuda talle ka võimalust ujumiseks, sulistamiseks ning snorgeldamiseks, selleks võid talle tema mänguplatsile tuua näiteks suure kausi või vanni veega, kus sees ta ise mõnusalt mängida, ujuda ja snorgeldada saab. Paljudele tuhkrutele meeldivad väga just sellised veemängud. Minu omad armastavad väga selliseid veemänge just suvisel ajal, eriti Gaia, talvisel ajal nad veest eriti ei hooli.

gaia-sulistamas2-031215

 

Mängud tuhkrutega – jaht on meelistegevus

Näiteks meeldib neile väga mängida “linnujahti” – selleks investeeri paar eurot pisikesse toki otsas olevasse sulgedega kaetud kassidele mõeldud mänguasja, mida sinu tuhkrud taga ajada saavad. Neile see väga meeldib, aga ära seda tuhkrute kätte unusta, sest vastasel korral ei jää sulgedest üldse midagi järele ja sul tuleb sammud uue mänguasja järgi seada. Lisaboonusena saavad tuhkrud seda mänguasja taga ajades üles näidata oma jahiinstinkti ja leidlikkust selle tabamisel.

Tuhkrutele meeldib hirmsasti ka kulli mängida. Nad jumaldavad tagaajamist, sest see on neil loomuses ja see omakorda tähendab seda, et neile meeldib sinuga kulli mängida. Muidugi ei kipu nemad sind mitte alati taga ajama, kull oled ikka sina ja neile meeldib väga sinu eest ära joosta. See on näiteks Käpiku üks meelismänge minuga. Tegemist on väga lõbusa mänguga, eriti siis, kui ta üritab põrandal end kiiresti ringi pöörata, et läheneda mulle selja tagant või mujalt.

Autojaht tuhkruga. Kui sul on kodus lapsi, siis võib suure tõenäosusega sul kodus olla mõni kaugjuhtimispuldiga auto. Ka need on tuhkrute ühed lemmikasjad, mida taga ajada. Arvesta sellega, kui autol on lahtikäivaid või eemaldatavaid osi, siis enne tuhkrutega mängimist, tuleb need kindlasti ära võtta. Vastasel korral võib sinu pisikene mänguline selle ise lahti krabada ning kogemata alla neelata ning siis on jama kui palju, sest selle tagajärjel võib tekkida soolte ummistus, mis võib viia loomakese surmani.

Köievedu

Rätikuga köievedu on samuti tuhkrute üks lemmiktegevusi, mida sinuga koos mängida. Sa võid rätikut näiteks kõigutada tuhkru pea kohal ning vaata, kuidas ta sellesse kinni hüppab ning enda poole vedama hakkab. Seda selleks, et see kiiresti kuhugi peitu vedada. Kui rätik või riidetükk on liiga lühike, siis tuleb sul oma käsi jälgida, sest vastasel korral võid leida tuhkru hambad oma käest. Usu, ta ei teinud seda meelega, lihtsalt energilise mänguhooga võib seda aegajalt juhtuda. Jällegi on see üks meelismänge nii Artemisel kui Smuksil ja Freyal.

Kokkuvõte

Nagu näed, siis pisikese kujutlusvõimega saad luua igasuguseid erinevaid interaktiivseid tegevusi oma tuhkru jaoks. Parim osa selle juures on see, et sa ei pea selleks kulutama tervet varandust, et soetada talle terve hulga erinevaid mänguasju, millega ta nagunii ei mängi. Kuigi võid seda teha, sest mõni tuhkur isegi mängib erinevate mänguasjadega. Kui mänguasju soetada, siis pigem selliseid, mis pakuvad tuhkrutele ajutegevust. Näiteks peab ta kuskilt august kätte saama mänguasja sees oleva tegelase või maiuse – maiusekongid on selleks väga head. Kõik sellised tegevused soodustavad nende loomulikku ja instinktiivset käitumist ning mänguaeg on neile ärkveloleku ajal väga oodatud ja lõbus tegevus. Mängimine rikastab nende elu ning tugevdab sidet sinuga.