Tuhkur talvel

Ma ei väsi ikka ja jälle ütlemast, et tuhkrud on ühed äärmiselt vahvad väikesed naljakad ja vallatud tegelased, kes on täis krutskeid ja iseloomu. Aga kuidas saab hakkama tuhkur talvel, on talv ja külm talle talutav või hoopis ohtlik?

 

Tuhkruid võib pidada aastaringi nii õues kui toas, iga tuhkruomanik leiab enda jaoks selle kõige sobivama variandi. Kuna looduses elavad tuhkrud aastaringi õues, siis ei pea kartma, et nad sellega hakkama ei saaks. Saavad küll, aga see ei tähenda seda, et kui tuhkur on sul terve aeg toas elanud, siis ta äkki keset talve õue viid – nii külmetad oma tuhkru ära, sest ta pole endale vajalikku paksu ja kohevat aluskarva selga kasvatanud. Seega, et sinu tuhkur talvel saaks õues elada, on oluline, et sa pakuksid talle ka ilmastikukindlat peavarju, kuhu ta vajadusel tuule, lume, vihma, lörtsi, pakase eest varjuda saab ja leiab endale sooja koha, kus saab ennast mõnusalt kerra tõmmata.

Kui sa aga pead oma tuhkrut sisetingimustes, on nende soojas hoidmine sama tähtis, aga sa pead veel mõtlema sellele, kuidas neid hoida eemal lahtise tule, kuuma radiaatori ja ahju/pliidi juurest, et nad end kogemata ära ei kõrvetaks.

Õuetuhkrud

 

Tuhkur talvel

Kui sa ei ole varem näinud, kuidas tuhkrud värskelt sadanud lumes möllata armastavad, siis soovitan sul seda teha. See on väga lõbus vaatepilt. Nad kaevuvad lume sisse, hüppavad, möllavad, rullivad end lumes ja tunnevad end seal imehästi. Probleem on tihti selles, et nad unustavadki end sinna lumme mängima. Kui nad ei ole külmaga harjunud, siis võivad nad külmetuda ja haigeks jääda.

Seega kui tahad, et sinu tuhkrud elaksid aastaringi õues, tuleb sul sellega algust teha juba soojematele kevadkuudel või siis varasügisel, kui ilmad veel soojad on. Seda selleks, et nad saaksid õigeks ajaks endale õige kasuka selga kasvatada. Loomad tunnevad väga hästi, milliseks ilmad kujunevad ja kasvatavad endale vastavalt sellele ka kasuka. Kui talv käes, ei hakka sinu pisikesel karvapallil õues külm – ta on end selleks juba ette valmistanud. Lisaks koguvad nad talveks endale korraliku rasvakihi naha alla, mis neid soojas hoiab. Talvekuudel ei tohi õuetuhkru toitu kuidagi piirata ja see peab olema väga mitmekülgne ning valgurikas!

Tegelikult tuleb öelda seda, et tuhkrud taluvad külma kordades paremini kui kuuma nagu paljud teisedki loomad. Sellest hoolimata tasub neil talvel ikkagi pidevalt silm peal hoida, eriti siis, kui kraadiklaasinäit hakkab kiirelt langema. Kuigi nad ei haigestu õues nohusse, võivad nad ikkagi jääda grippi. Seevastu gripp ja nohu on mõlemad haigused, mis on zoonootilised haigused – siinkohal siis tuhkrule nakkavad. Kui sa ise oled nohune, köhane, gripis, siis ära oma tuhkruid näpi. Kui pead seda tegema, siis kasuta selleks vajadusel maski ja desinfitseeri käsi ja käsitle tuhkruid sel ajal võimalikult vähe. Las teised terved pereliikmed tegelevad nendega!

Foto: Nobinx
Väliaedik ja jooksuaed

Välitingimustes elavatel tuhkrutel peab olema peale jooksuaia veel selline soe varjualune, kuhu ilmastikutingimuste eest varju ja sooja minna. See varjualune peab olema soe, hubane, kuiv, tuuletõmbuseta, kus ta magada saab või kuhu soovi korral varjuda. Sa pead kandma hoolt selle eest, et nende kempsuala oleks alati puhas ja kuiv – ei külmuks. Tuhkrud on puhtust armastavad loomad ja oma territooriumil valivad nad reeglina nurgakese või paar, kus oma häda tegemas käivad. Jälgi, kuhu sinu tuhkrud aedikus hädale tahavad käima hakata ja tee sinna siis nende vetsunurk. Minu unistuseks on oma tuhkrutele teha samuti välimajake koos suure jooksuaiaga. Kuna elan hetkel veel korteris, siis pole seda praegu mul võimalik teha. Küll aga majja kolides, saab neil olema oma suur väliaedik koos mõnusa majakesega. Kui see olemas, siis on hea omada ka rohkem aretusisaseid…

Väliaediku ja nende elanike kontroll

Tihti tuleb vahetada oma tuhkrute voodipesu, kiikesid, sest õuetuhkrutel kipuvad need kiiresti määrduma ja vettima. Eriti oluline on see talvekuudel, et veenduda kuivas ja soojas magamiskohas. Ideaalis tuleks seda teha kord päevas või vähemalt ülepäeviti. Kui sa ei ole läinud lihtsama vastupanu teed, kus kuhjad talle pesakasti hunnik heina, mida aegajalt vahetada. Hein hoiab ideaalselt sooja, on õhuline ning sinna on mõnus peitu pugeda. Sellest hoolimata tuleb liivakaste puhastada endiselt vastavalt vajadusele, mis võib tähendada ka seda, et teed seda mitu korda päevas. Ainus põhjus, miks väljas elav tuhkur võiks haisema hakata, on see, et nende elamistingimused pole piisavalt puhtad! Niiske elukeskkond külmal perioodil mõjutab oluliselt ka nende üldist tervist.

Veenõud peavad olema puhtad ning igapäevaselt täidetud värske ja puhta veega. Kõik vanaks läinud toidud tuleb ära korjata ning asendada uuega, sest roiskuma hakanud toit on suurepäraseks kasvulavaks erinevatele bakteritele ja seentele. Talvel kipub toit pigem jäätuma kui roiskuma. Ega tuhkur külma ilmaga jäätunud toitu süüa ei taha. Ega sa ise ka ju -25 C õues väga jäätist sööma kipu… Kui sinu tuhkur jätab pidevalt toitu järgi, siis oled kas toiduga üle pingutanud või on loom haige, veendu kumma versiooniga tegu on ja reageeri vastavalt sellele.

Kui aga tuhkur on end kuskil vigastanud ning talle on tekkinud mõni lahtine haav, pole vahet kui pisikene ja tema elamistingimused pole puhtad, siis tekib seal kiiresti põletik, millest võivad tuleneda veel teisedki tervisehädad.

Aedikust välja

Kui tahad tuhkrutega aedikust välja lumme möllama minna, võid neil seda täiesti vabalt lasta teha. Las möllavad oma 10-15 minutit täiesti rahulikult, aga ise ole kogu aeg juures, sest vastasel korral võid sa nad lumme ära kaotada.  Seda muidugi juhul, kui lased tuhkrutel ilma rihmata joosta. Tean mitmeid tuhkruomanikke, kes käivad oma tuhkrutega metsas jooksmas  ja lasevad neil seal ilma rihmata urgudes kolistada. Ma ei tea, mina ei julge seda teha. Kui aga ala on sulle endale 100% tuttav ja tead, et tuhkur ei saa kuhugi kaduda, siis miks mitte.

Nagu juba eelnevalt mainisin, siis tuhkrud lihtsalt jumaldavad lumes kaevamist ja möllamist. Kui nad ei ole harjunud seda igapäevaselt tegema, siis võivad nad kergelt külmetuda ja haigestuda, sest karv ja nahk saab märjaks. Kui sinu tuhkur hakkab õues olles värisema, on aeg temaga tagasi koju minna. Sa pead oma tuhkrut piisavalt hästi tundma, et teha vahet “vaprusevärinatel” ja külmavärinatel. Meie omadel on alati õue minekul “vaprusevärinad”, aga mingil hetkel õues olles need lihtsalt kaovad. Kui loom uuesti värisema hakkab, on aeg temaga koju minna. Üldiselt annavad nad oma külmatundest ka ise teada, tulles sinu juurde ja üritades mööda sääri üles ronida, et sa ta sülle võtaksid ning põue pistaksid.

Märgid sellest, et sinu tuhkrul on külm:
  • Kaitsmata kehaosad muutuvad väga punaseks  – näiteks nina, käpapadjandid, kõrvad ja isegi saba. See on märgiks, et on aeg koju minna ja tuhkrud sooja viia.
  • Kaitsmata kehaosad muutuvad valgeks, märk sellest, et on tekkinud nende kehaosade tuimus ja verevarustus on häiritud – nina, kõrvad, käpapadjandid jne. Oled olnud õues liiga kaua ja tuhkur võib vajada loomaarsti abi, et ta õigesti üles soojendada.

Kui sa arvad, et sinu tuhkur on saanud külmanäpistuse, siis vajavad nad kindlasti loomaarsti tähelepanu. Sa pead oma tuhkrud väga ettevaatlikult ja aeglaselt üles soojendada. Kui soojendad neid liiga kiiresti, siis teed neile rohkem kahju kui kasu. Mõtle sellele kaasnevale valule, kui oled ise käed või varbad ära külmetanud ja neid liiga kiiresti soojendama hakanud. Kunagi ei tohi külmunud käsi või jalgu pista kuuma vee alla! Alati tuleb soojendada neid eelnevalt külma veega, siis veidi soojema ja veel soojema jne veega. Nii ei teki kehal šokki ega ka veresoonte lõhkemist, mis võib kiire soojendamise puhul juhtuda.

Talvekuudel pead olema valvas ka erinevate toksiinide levimise pärast ja seda just siis, kui lumi sulama hakkab. On väga palju asju, mida inimesed talvel kasutavad ja lihtsalt minema viskavad, sest lumi ju varjab selle sodi ära…. Need lumme mattunud asjad võivad olla aga tuhkrutele äärmiselt mürgised ja surmavad nagu:

  • antifriis
  • jõulupuu vesi – paljud kasutavad oma jõulupuu pikemaks säilitamiseks erinevaid säilitusvahendeid ja kemikaale
  • erinevad ruumi lõhnastajad – eriti veel vedelal kujul

Kõik oleneb sellest, kus elad ja mida ise oma kodus kasutad, aga kui käid oma tuhkrutega väljas jalutamas või jooksmas, siis on need küll asjad, millest oma tuhkur kindlasti eemal hoida. Loomulikult ei pea ilmselt mainima ka seda, et peaksid oma tuhkrud ka  prügikastidest eemal hoidma.

Toatuhkrud

 

Väga vahva on tuhkur talvel peale lumesadu õue viia, sest ta armastab hirmsasti lumes möllamist. Kuid ära unusta, et väga oluline on hoida oma tuhkur kontrolli hoidmiseks hoida ka rihma otsas. Kui sa aga kardad oma tuhkrut õue viia või tead, et talle seal ei meeldi, võid alati lume ka tuppa tuua. Selleks ei ole ju vaja teha muud, kui täita kauss või vann lahtise ja koheva lumega ning tuua see tuhkrule tuppa mängimiseks.

Toatuhkrutele ei ole talvekuudel peamiseks probleemiks mitte külm, sest enamasti on ju elamised kas keskkütte või ahiküttega, vaid pigem see, et ruumid on liiga soojad! Nagu juba lehe algusest lugesid, siis tuhkrud tulevad külmaga paremini toime kui kuumaga ja kui sinu kodus on lahtiseid tulekoldeid, siis nende kütmise ajal pead sa hoidma tuhkrud kinni või neil silm peal, et nad end ära ei põletaks. Kui viid soojast toast tuhkru õue, siis pead arvestama ka sellega, et sinu tuhkur ei ole endale talveks vajalikku paksu aluskarva selga kasvatanud, muidu hakkaks tal toas kole palav ja kuna aluskarv puudub, siis võib ta õues kiiresti külmetuda ning haigeks jääda.

Paraku ei ole üksnes lahtised tulekolded tuhkrutele suureks ohuks, vaid ka teised nagu ahjuuks, pliit, õli- või elektriradiaatorid. Tuhkrud on oma loomult väga uudishimulikud tegelased ja lähevad kõike ja kõiki asju alati uudistama ning kui eelnimetatud esemed on liiga tulised, võivad nad end ära põletada. Heal juhul kõrvetab ta ainult vurrud ära, aga halvemal juhul võib saada ise väga tõsiseid põletushaavu.

Zoonootilised haigused

Zoonootilised haigused on toatuhkrutel levinum probleem kui õuetuhkrutel. Näiteks gripp, köha, nohu, külmetushaigused, mis antakse inimeselt edasi tuhkrule. Kui keegi peres on parasjagu haige, tuleb haige inimene tuhkrutest eraldada, et hoida tuhkrute haigestumise riski võimalikult madalal. Vastasel korral võivad tuhkrud nakatuda ja väga raskelt haigeks jääda. Tuhkrud on külmetus- ja viirushaigustele äärmiselt vastuvõtlikud. Samuti võivad tuhkrud nakatada oma peremeest juhul, kui tuhkur on enne ise haigestunud grippi või külmetushaigusesse.

Kui tuhkur on haigestunud, hoia tal silm peal ning vajadusele mine loomaarstile, kes talle vajadusel ravi määrab. Kergemad külmetushaigused põevad tuhkrud kenasti kodus ilma ravitagi läbi. Gripi korral võivad nad ravi vajada, et ei tekiks kopsupõletikku, millesse võivad koguni surra. Eriti vastuvõtlikud on haigustele just vanemad tuhkrud ja kutsikad. Seega, kui oled haige, ära näpi tuhkruid ja palu sellel ajal nendega tegeleda pere tervetel liikmetel. Kui aga oled üksi ja kedagi teist sel ajal võtta pole?  Siis kasuta endal suu ja nina kaitseks maski ning desinfitseeri oma käed, kui pead tuhkrutega tegelema, puuri koristama või neid toitma. Ilmselt ei pea sulle meelde tuletama ka head isiklikku hügieeni.

Kui oled ikkagi oma tuhkrud kogemata nakatanud ja tal on nohu või tekkinud köha, siis hoia kodus salveid, see aitab väga hästi. Aja vesi väikeses potis keema, lisa veidi salvelehti ning tee sellest kange tee ja lase tuhkrutel seda teeauru hingata (nii nagu ise lapsepõlves hingasid rätik üle pea). Nad võivad alguses küll vastu hakata, aga kui sa pakud neile hingamise ajal multivitamiini või Nutrit, on nad nõus seda tegema. Piisab täiesti kui teed seda auru neile paar korda päevas, minut paar korraga. Sinu tuhkur paraneb kiiresti ja hingamisteed lähevad kenasti lahti ja tal on kergem olla. Muide soovitan sul endal ka köha, nohu, gripi ajal seda auru teha ning siis ka tee ära juua. Lisaks võid ka kodu haiguste perioodil salveisuitsuga puhastada, salveil on antibakteriaalsed ja puhastavad omadused.  Soovitan soojalt.