Näib, et igaveseks küsimuseks jäävad ikkagi tuhkrute krõbinad. Millised on need kõige õigemad, mida tuhkrutele anda. Kaubanduses on erinevate krõbinate ampluaa nii kirev ja lai. Tihti seisab omanik  on väga raske valiku ees, et sellest virrvarrist õiged tuhkrute krõbinad välja valida.  Tuhkrute pidamise populaarsus on jätkuvalt tõusuteel, siis vastavalt sellele uueneb ka pidevalt toitumisalane informatsioon. Sellega koos tõuseb tuhkruomanike ja -kasvatajate teadlikus toitumise tähtsusest.

Foto: Stacy Lynn Baum
Foto: Stacy Lynn Baum

Tuhkrute krõbinad

Kui satud foorumis lugema mitme aasta tagust informatsiooni, et tuhkruid tuleb just konkreetse kuivtoiduga toita, siis täna ei pruugi see enam õige olla. Kõik käib ajaga kaasas, nii ka loomade maailmas ja tänapäeval võib olla õige tuhkru kuivtoidu leidmine paras peavalu.

Kuna tuhkrutel on väga kiire ainevahetus, siis just tänu sellele vajab ta maksimaalset energiarikast ja kergesti omastavat täisväärtuslikku toitu, et lühikese aja jooksul toidust kõik vajalik kätte saada, enne kui see tal seedesüsteemist läbi käib.

Foto: Pets 4 Homes
Foto: Pets 4 Homes

Just tänu tuhkru kiirele ainevahetusele pead sa kõik odavad kassi-, tuhkrutoidud ära jätma, mida on vabalt saadaval kõikides supermarketites või lemmikloomapoodides. Probleem on selles, et neis toitudes ei ole tuhkrutele vajalikke toitaineid, koostisosad ei ole kvaliteetsed ning proteiini on liiga vähe või on tegemist hoopis vale proteiiniallikaga.

Tänaseks peaksid sa juba teadma, et tuhkrud on 100% kiskjad ehk lihatoidulised. Seega ka tema menüü peaks ideaalis koosnema ainult lihast, kontidest, nahast, munadest, kalast, karvadest, sulgedest jms, mis tuhkrule vajalik. Lisaks pead arvestama ka sellega, et kuivtoit ei ole tuhkrule loomulik toit ning see ei ole nii või naa talle kõige täisväärtuslikum valik võrreldes toortoitumisega. Kui sa oled aga valinud oma loomale kuivtoidu, siis peaksid kindlasti järgnevat arvesse võtma.

Loe pakendit

Kõik kuivtoidud, mida sa oma tuhkrule valid, esmalt loe pakendilt, kui suur on sealses toidus lihasaaduse protsentuaalsus. Lihasaaduse protsent peab tuhkru kuivtoidus olema kõige kõrgem, ehk siis minimaalselt 80% vähemalt, selliseid toite on aga väga raske leida. Lisaks ei tohi tuhkrute krõbinad sisaldada grammigi teravilja!

Kui vanasti oli asi palju lihtsam, sest toiduvalik oli väiksem ning jälgiti ainult pakendil olevaid protsente nagu:

  • rasv oleks vähemalt 20%
  • proteiin vähemalt 30%
  • toorkiud alla 3%

Nüüd on asi palju keerulisem. Pead igat toidupakki lugema, mida krõbinad sisaldavad, kui palju mida ja millised on proteiiniallikad jms. Fakt on aga see, et Eestis leiduvatest krõbinatest, ka kliinikute omad, ei ole tuhkrutele alati 100% täisväärtuslikud! Mis peamine probleem, on liha sisalduse vähesus ja teraviljade sisaldus. Ka kõikides “kvaliteetsetes toitudes”, mida müüakse kliinikutes, on lihasisaldus 20-30% ringis, aga seda on tuhkrule ilmselgelt liiga vähe. Ülejäänud 70-80% on talle ebavajalikud täiteained, mis tekitavad küll täiskõhu tunde, aga ei anna loomale mitte midagi vajalikku ja võivad põhjustada tuhkru rasvumist ning tervel hulgal erinevaid terviseprobleeme ning muutuseid organismis.

Pea meeles seda, et täisväärtuslik toit on sinu tuhkru pikaealisuse üks kõige olulisem faktor! Lisaks täisväärtuslikule toidule on tuhkrutele oluline puhas ja kvaliteetne vesi, liikumine jms, aga peamine on toit. Et sinu tuhkur elaks pikalt ning täisväärtuslikku elu, on sinul, kui tema omanikul, kohustus talle tagada kõige täisväärtuslikum toit üldse, mida talle pakkuda saad.

Kuivtoidu valikud

Kuivtoidu pakilt koostist lugedes võiks esimestel kohtadel olla erinevad lihad, muna jne, kui palju mida toidus sisaldab.

Kui vähegi võimalik, siis vali täisväärtuslik kõrge lihasisaldusega kassitoit, milles puudub teravili. Paraku ei ole võimalik saada sellist kuivtoitu, milles poleks sees ei  juur- ega puuvilju. Kui sa valid kõrge lihasisaldusega toidu, siis väikene kogus köögivilju ei tee tuhkrutele nii suurt kahju kui teraviljad.
Meie kaubandusvõrgus saadaolevatest toitudest on tuhkrule sobilikud järgmiste firmade toidud ja valikut neil on, mõnel rohkem mõnel vähem:

Mainitud kuivtoitudes on lihasisaldus alates 60%, mõnes isegi lausa üle 80%, mis on neile kõige parem valik. Mida  kõrgem on lihasisaldus ja mida vähem muud “sodi”, seda parem toit tuhkrule. Kindlasti peab kuivtoit olema teraviljavaba! See on aga kordades parem valik kui ükskõik milline teine tuhkrutoit ja teeb silmad ette ka enamustele loomakliinikutes müüdavatele “kvaliteetsetele ja levinud kassitoitudele”.

Rasvunud tuhkur

Kui oled hädas oma tuhkru normaalkaalus hoidmisega ning ta kipub sul olema pigem selline pontsakam ja loium kui krapsakas ja sale, siis  tasub sul katsetada erineva rasvasisaldusega toitudega ning vähendada toiduportsjoneid. Täiskasvanud tuhkrul ei pea toit pidevalt ees olema. Teda saab vägagi edukalt toita piiratud toidukordadega. Milline on aga sinu loomale see õige kogus? Seda ei saa niimoodi öelda, sest iga looma individuaalne toidukogus on erinev ja see “loksub paika”, kui oma looma jälgida. Kuivtoiduga kehtib tegelikult selline lihtne reegel:

  • kui järgmiseks toidukorraks on kõik krõbinad otsas, siis oli liiga vähe
  • kui aga jääb palju järgi, siis sai toitu liiga palju
  • kui aga järgi jäävad mõned üksikud krõbinad, siis on just täpne kogus

Ära paku oma tuhkrule rämpsu!

Mis ei tähenda seda, et sa peaksid prügist midagi välja korjama või oma looma oma toidujääkidega toitma. Ei, aga kui keegi arvab, et inimtoidu jäägid sobivad tuhkru toitmiseks, siis arva uuesti. Seda teha ei tohi!

Kui sul on juba koju ostetud mingisugune kuivtoit ja/või oled saanud näituselt kingituseks, siis seda ei pea ära viskama. Sega see lihtsalt läbi uue täisväärtusliku toiduga ning kõik saab kenasti ära kasutatud. Kui sul on aga anda need toidud kellelegi teisele kasutamiseks, kes tuhkruid ei pea, siis miks mitte.

Ka kõikvõimalikud piimatooted ei ole mõeldud tuhkrute toiduks! Piimavalk põhjustab tuhkrutel kõhulahtisust, millega viiakse organismist välja palju vedelikku ja pikemas perspektiivis võib tuhkrul tekkida vedelikupuudus.

Kõik lihad, mis sisaldavad soola nagu sink, peekon jms lihasaadused, unusta ära, neid oma tuhkrule anda ei tohi, sest kõrge soolasisaldus tekitab tuhkrul põie- ja neeruprobleeme.

Maiustused

Tuhkrut ei pea maiustustega nuumama, mis tähendab seda, et oma põhitoidu saab ta ikkagi siis, kui tal on selleks ette nähtud söögiaeg ja ei rahuldata tema soove siit-sealt näkside pakkumisega!

Ka Nutri Plusi andmisega tuleb piiri pidada. Nutrit võib lisada aegajalt tuhkru toidule, et ta saaks sealt vajalikud vitamiinid ning mineraalid kätte. Või anda mõnikord harva maiusena, mis ei tähenda seda, et Nutri on tuhkrul igapäevane maius! Nutrit kasutatakse peamiselt tuhkrule ebameeldivate tegevuste tegemiseks nagu kõrvade puhastamine, küünte lõikus jne.

Kui tahad oma tuhkrut premeerida, siis tee seda eelkõige lihamaiustega, mille valik kaubanduses on päris lai. Maiusteks sobivad näiteks kassidele ja koertele mõeldud vinnutatud/kuivatatud lihad, siseorganid, nahad, kanajalad, erinevad kõrid, kopsud, lihaviilud/ribad. Sinu tuhkur on selliste maiuste eest sulle väga tänulik. Ka võid premeerida oma tuhkrut erinevate õlidega nagu kala-, lõheõli, mida oled eelnevalt seganud näiteks veel munarebuga.

Suhkrud ja magusad

Tuhkru organism ei ole loodud suhkrute seedimiseks ning liigne suhkrute ja süsivesikute tarbimine soodustab tuhkrutel põhilise haiguse, insulinoomi ehk kõhunäärmekasvaja, teket. Kui sa tahad, et sinu tuhkur elaks kaua ning täisväärtuslikku elu, siis hoiad magusad ning süsivesikuterikkad toidud (teravili) temast eemal.

Lisalugemist toitmisest