Tuhkur ja liha käivad omavahel kokku täpselt samamoodi nagu sukk ja saabas – nad on lahutamatud. Liha on tuhkrule ainuõige looduse poolt paika pandud toit.
Tuhkur ja liha
Kui tuhkur ja liha käivad alati paaris, siis liha valikul peab väga jälgima, et loomale antav liha ei sisaldaks talle kahjulikke parasiite ega mikroorganisme! Näiteks ei tohi oma kodutuhkrule pakkuda kassi poolt kinni püütud hiiri, rotte linde jms. Hiiri, rotte ja linde võid oma tuhkrule küll anda, kui need tulevad kasvatusest, kus hoitakse loomad tervetena ja nad ei ohusta sinu tuhkru tervist. Ka võid neid lemmikloomapoodidest külmutatud kujul soetada või lepid tuttava kasvatajaga kokku, kes sind nendega teatud aja tagant varustab. Kuigi liha on peamine osa tuhkru looduslikust toidust, siis kiskjad ei söö ainult saagi lihaskude, vaid ka muud, nagu maks, neerud, süda, seedeelundid, kõhred, krõmpskondid, aju, luuüdi. Tasakaalustamata lihadieediga võid teha oma loomale karuteene ning võid endalegi teadmata põhjustada talle raskeid tervisehädasid ning isegi surma.
Mitmekesine lihavalik

Et sinu tuhkur oleks igati terve ja elujõuline, siis kasuta tema menüüs võimalikult palju erinevate loomade liha, seedeelundeid, subprodukte, konte jms. Mida rohkem erinevate loomade, lindude liha talle pakud, seda tõenäolisem on, et sinu loom saab kätte talle kõik vajaliku. Erinevate loomalihadega toitmine tagab sinu loomale täiuslikuma tasakaalu vajaminevate toitainete vahel.
Väikeloomad ja linnud
Väikeloomade ja -lindude kondid nagu küülik, jänes, kana, part, vutt, kalkun, hani jms, on tuhkrule terves ulatuses söödavad. Osad tuhkrud närivad läbi isegi kalkuni kaela ja ribid, kuid kalkuni koivaluu on paljudele liiga tiheda koostisega. Mõned vanemad ja suuremad isendid nagu paariaastased isasloomad võivad nende luudega ka hakkama saada, aga ei pruugi.
Suured loomad

Seevastu suurte loomade kondid nagu veis, siga, lammas ja ka suuremad metsloomad, on tuhkru jaoks liiga suured ja tiheda koostisega. Kuigi lihaga ja luuüdiga koos on need jällegi väga toitainerikkad. Sellisel puhul võiks suuremad sääreluud proovida kirvega pikku pooleks lüüa ning teravad luutükid ära korjata, et tuhkur endale haiget ei teeks. Alles siis anda talle need kondipoolikud järada – nii saab ta kenasti eriti toitainerikka luuüdi luu seest kenasti kätte.
Tuhkrud vajavad oma menüüs rikkalikult ka aminohappeid, selleks sobib suurepäraselt südamelihased, mis on parimad tauriiniallikad. On äärmiselt kasulik tuhkru silmadele ja ajule ning sealt saavad tuhkrud kätte ka vajamineva aminohappe.
Pea meeles, et oma tuhkru toitmisel ei tohi jääda ühe loomaliigi liha juurde, eriti sealiha. Sealiha on rammus ning võib tekitada tuhkrul seedeprobleeme, kui seda anda korraga palju. Ja ühe loomaligi liha kasutades, jääb toit monotoonseks ning vajaminevad vitamiinid ning mineraalid on vajaka, mis maksab hiljem kurjalt kätte sinu tuhkru tervisele. Rõhutan veelkord, et mitmekülgsus on siin võtmesõna!
Lihaskude
Pakuvad tuhkrule suures koguses vajalikke proteiine ja rasvu.
- Hakklihaks – kana, lammas/kits, veis/härg, siga, kalkun, jaanalind, part, hani ja küülik/jänes
- Tükid – veis/härg, lammas/kits, siga ja kana, part, kalkun, jaanalind, hani ja küülik/jänes
- Süda – veis/härg, lammas/kits, kana, kalkun, hani, küülik/jänes
- Keel – on suurepärane lihasliha, mida võiksid samuti oma tuhkrule pakkuda. Sobivad kõikide loomade keeled, mida vähegi kätte saad.
Kondid

Pea meeles ka seda, et kondid/luud, mida oma tuhkrule pakud, peavad alati olema toored. Kuumtöödeldud luud kaotavad oma toitained ning muutuvad haprateks, põhjustades sinu loomale lämbumisohtu või seedetrakti vigastamist. Luud on teravad ja need võivad kinni jääda kurku või soolde ja sellega palju kurja teha.
Samas vajab sinu tuhkur oma toidus konte, sest sealt saab ta kätte vajaliku kaltsiumi ja mineraalid, lisaks hoiavad kondid tuhkru hambad korras, hambakivi vabad ja tervetena ning seedesüsteemi korralikult töötavana.
Milliseid konte oma tuhkrule pakkuda?
- tiivad – kana, kalkun, part
- kaelad – kana, kalkun, part, küülik/jänes, lammas/kits
- sabad – siga, veis/härg, lammas/kits
- ribid – noorsiga, lammas/kits, vasikas, kana, kalkun, part, küülik/jänes
- teisteks võimalusteks on veel pakkuda oma tuhkrule kanajalgu, väiksemate loomade/lindude lihast puhastatud rümpasid nagu küülik/jänes, vutt, kana; lisaks kanakoibi, vasika rinnakorvi pehmeid luid, sea jalgu. Põhimõtteliselt sobivad kõikvõimalikud lihaga kondid, mis on lõigatud/raiutud parajaks, vastavalt tuhkru suurusele.
Munad ja koored

Soovitav on pakkuda oma tuhkrule kord nädalas värsket ning kvaliteetset vutimuna või mõne suurema kodulinnu rebu, sest munad on väga rikkad biotiini ja tiamiini poolest. Kui kardad, et sinu tuhkur võib haigestuda salmonelloosi, siis see hirm on põhjendamatu, sest see haigus neile ohtu ei põhjusta. Ka on tuhkrutele väga vajalik kaltsium. Kaltsiumit saab tuhkur munakoortest, kuna ta aga ei viitsi väga munakoori närida, siis on need eelnevalt tark purustada ning koorepurus “paneerida” tuhkrule liha, maks, süda, pugu vms.
Kala
Ka töötlemata ja värske kala võiks olla sinu tuhkru menüüs, aga seda harvem, näiteks kord kuus või kord kahe-kolme nädala tagant. Tuhkrud on siinkohal väga hea maitsega, nad eelistavad räimele kvaliteetsemat kala nagu tursk, lest, sardiin, lõhe, forell. Ka võid pakkuda värskeid krevette ja austreid. Sellisel viisil on sinu tuhkru toitumine kenasti tasakaalustatud. Kalaluudest saab tuhkur samuti kätte vajalikku kaltsiumi ja ka fosfori.
Kiudained

Ümber ega üle ei saa ka kiudainete vajalikkusest, samas kipuvad mõned inimesed need menüüst välja jätma ja asendavad kiudained hoopis kontide/luudega, sest tuhkrule looduslikku vajaminevat kiudu on raske saada. Looduslikud kiudained tuhkrule on loomanahk, karvad, suled ja kõikvõimalikud maosisud – see on just see, mida vabas looduses olevad tuhkrud tarbivad. Kindlasti ei tohi tuhkrutele pakkuda ei sibulat ega küüslauku, need on neile mürgised ja võivad lõppeda surmaga. Kuid üldiselt ikkagi köögi- ja puuviljad tuhkrute looduslikku menüüsse ei kuulu ja neid neile mitte pakkuda!
Õlid
Lisaks erinevatele lihadele, kiudainetele, kontidele jms võib tuhkrutele anda lisaks ka erinevaid õlisid. Selleks ei ole vaja muud, kui lisada iga päev oma tuhkru toidule veidi õli. Parimaks õliks loetakse ikkagi lõheõli, mida oma tuhkrule anda, aga selle puudumisel võib vahest pakkuda ka kookosrasva– artiklis allpool on juttu ka kookosrasva kasulikkusest ja kasutusaladest lemmikloomadele, (meie tuhkrud armastavad küll kookosrasva, eriti neitsirasva, milles on alles nii lõhna- kui maitseomadused – annan seda neile siis, kui lõheõli on otsa saanud ja pole uut jõudnud veel muretseda. Õlid hoiavad sinu tuhkru karva kenasti läikiva, pehme ning tervena. Samas vaidlevad paljud tuhkruomanikud veel selle üle, kas kookosrasva võib neile anda või mitte, sest tegemist on taimse rasvaallikaga.
Õlide andmisel ole ettevaatlik, neid on kerge üledoseerida, pigem anna vähem kui rohkem, sest üleliigse õli väljutab tuhkur oksendades ja see ei ole meeldiv – usu mind! Oleme selle juba ise omal nahal läbi teinud, kui sai tuhkrule antud tursamaksa õli. Oojaa, kuidas talle see maitses, maitses kohe nii väga, et peale oma doosi söömist, läks ja pistis kassi oma ka pintslisse… Paar tundi hiljem oksendas nagu pöörane oma teki sees, ise samal ajal seal ringi keerates ja uut kohta otsides. (Kujutad ette, milline ta siis välja nägi?) Seda kõike mõningase vahega ja siis magas ning öösel oksendas veel korra. Samal päeva ja järgmisel, mil oksendas, ei söönud ta mitte midagi, jõi ainult vett. Peale sellist okserallit sai tuhkur ka “mõnusa” pesu osaliseks, et seda okselehka kasukast eemaldada.
Toortoidule üleminek

Kui tahad, et ka sinu tuhkur oleks toortoitlane, siis alusta lihale üleminekut järk-järgult. Tuhkrud, kes on titest peale ja pikalt olnud ainult kuivtoidul, ei kipu liha alguses väga armastama – neile on see võõras ja söödamatu kraam. Ole lihtsalt kannatlik, küll ta pikapeale nõustub ja siis ei taha ta krõbinatest midagi kuulda.
Harjutamiseks sobib see, kui teed tuhkrule nn lihapäevi, mil temale tavapärased krõbinad oled eest ära korjanud ning muud talle sellel päeval süüa ei paku. Sellise meetodi juures läheb tuhkrul oma tavapäraseks söögiajaks kõht tühjaks ja kui tal pole muud võtta, siis hakkab ka liha sööma. Muidugi esineb harvem ka neid isendeid, kes enne nälgivad kui liha suu sisse võtavad. Alustada tuleks nii, et lõikad tuhkrule valitud liha pisikesteks suupärasteks tükkideks, et ta ei pea hakkama ise sealt midagi rebima. Nii on tal mugavam lihaga harjuda. Täpselt samamoodi hakkida neerud, magu, pugu, maks, jms. Mida rohkem tood, tuhkru koju tulekust peale tema menüüsse erinevaid lihasid, seda lihtsam on edaspidi ja hiljem ei teki probleeme mõne toiduainega pirtsutamisel.
Kui sinu tuhkur on liha, luude, seedeelundite jms juba sina peal, siis võid anda talle ka suuremaid tükke, mida peab rebima ja pikemalt nätsutama. Suuremad lihatükid ja kondid on vajalikud selleks, et hoida sinu tuhkru hambad tervete ja hambakivist puhtana.
Ideaalse päevamenüü proportsionaalsus
Ideaalis peaks sinu tuhkru päevamenüü proportsionaalselt sisaldama:
- 75% lihaskude
- 10% söödavaid luid/konte
- 10% elundkondi
- 5% kiudaineid
Nädala menüü planeerimine
Tuhkrule nädala menüüd planeerides, pead arvestama järgnevaga, et sinu tuhkru menüü peab koosnema kindlasti:
- 7-9 toidukorda söödavatest/luudest, millel on küljes ka liha
- 3-4 toidukorda lihaskudedest, millest üks toidukord on ainult südamed!
- 2 toidukorda organitest, millest ühes on sees kindlasti 50% südant (50% südant+25% teisi organeid + 25% maksa) ja teises on (50% maksa + 50% muid organeid)
Elundid
Päevamenüüst võiks sinu tuhkru menüü koosneda 50% elunditest nagu maks ja pool mõnda teist organit nagu neer, põrn, süda, pugu. Paljudele tuhkrutele ei maitse elundite liha, teistele seevastu väga (meie tuhkrud jällegi armastavad neid), seevastu kala võin ma ise süüa, seda ei armastata kohe üldse.
Kui sinu tuhkur on selline, kes elundeid väga ei armasta, siis on tark need kavalalt ära segada muu toiduga, et ta hakkaks seda ikkagi sööma. Esialgu peaks seda eriti pädevalt segama ära teise toidu hulka, et tuhkur hakkaks sööma. Siseelundid ning kala on väga toitainerikkad ning neid ei ole võimalik tuhkru menüüs millegi muu vastu ringi vahetada. Kui sinu tuhkur ei ole varem toortoitu söönud, siis üleminekuperioodil võib selline toitumine tekitada neile kerget või raskekujulist kõhulahtisust ja/või haisvat väljaheidet. Kui loom on juba toortoitumisega harjunud, reeglina asi muutub ajapikku paremaks, aga väljaheide on võrreldes krõbinate peal olnud loomaga ikkagi pehmem ning ka “aromaatsem”.
- maks – väga tähtis just tuhkru tervise seisukohast võttes. Maksast saab tuhkur kätte talle vajaminevad raua ning A-vitamiini. Maksad, mis sobivad sinu tuhkrule on: veis/härg, lammas/kits, siga, kana, kalkun, part, hani, küülik/jänes
- neerud – seevastu neere vajab sinu tuhkur oma dieedis üsna minimaalselt. Sobivad neerud on: veis/härg, lammas/kits, siga ja küülik/jänes
- ajud – samuti head tauriiniallikad ja anda võiks veise/härja, lamba/kitse, sea ja jänese/küüliku ajusid.
- kopsud – kui sul vähegi õnnestub neid kätte saada, siis kopsud on suurepärased B-vitamiini allikad. Pakkuda võiksid veise/härja, lamba/kitse, kana, kalkuni, pardi, küüliku/jänese kopse
- sobivad ka teised organid nagu põrn, aga tuhkrud ei kipu neid väga sööma, sest ka looduses ei söö nad väga meelsasti oma saaklooma seedetrakti.
Nagu eelnevalt juba öeldud, siis organeid võib tuhkrule tema päevasest söödaratsioonist pakkuda 10% ulatuses ja sellest võib olla ainult kord nädalas pakkuda tuhkrule maksa, mis moodustab tuhkru kehakaalust 5% , sest liigne maks sinu tuhkru dieedis võib põhjustada tal A-vitamiini toksikoosi (mürgistuse)! Lisaks liigne maks põhjustab tuhkrul tumeda, tõrva meenutava ning haisva väljaheite.
Erinevad toortoitumise tüübid
Toortoitumise viise on erinevaid ning igaüks leiab endale selle sobiva variandi. Aga oma tuhkrule isiklikku menüüd koostades, järgi toidu proportsionaalsust, et ta saaksid kõik vajaliku kenasti kätte.
- püreestatud ja jahvatatud toit
- saakloomad
- kombineeritud toortoit (järgides toitude proportsioone)

Kui tahtmist, siis võid kõiki neid meetodeid omavahel kombineerida. Püreestatud ja jahvatatud toit on levinud eriti kutsikate puhul, kui nad hakkavad esimesi kordi toorest saama. Nii on neid lihtsam toita ja toorega harjutada, aga… see ei ole soovitav pikemas perspektiivis. Miks? Püreestatud ja jahvatatud toit on tuhkrule liigagi mugav, ta ei pea toidu manustamiseks vaeva nägema, lihtsalt limpsi ja valmis. Selline toitmine ei ole aga kasulik tuhkru hammastele, sest kui tuhkur ei näri midagi, siis ei puhasta ta ka oma hambaid ning need on altid hambakivile, mis tekitavad loomale vaevusi.
Lisaks, kui sööta pikka aega tuhkrut ainult püreestatud või jahvatatud toiduga, siis keeldub ta hiljem tükke üldse söömast, sest see pole talle mugav ja toortoiduga söötmist tuleb uuesti harjutama hakata.
Selline püreestatud “titetoit” on sobilik ainult pisikestele, alles toorest sööma õppivatele, tuhkrukutsikatele ning vanadele veteranidele, kes on mingil põhjusel oma hambad kaotanud. Sama kehtib ka ju inimeste maailmas.
Saaklooma menüü
Kui sul on vähegi võimalik toita oma tuhkrut nn saakloomamenüüga, siis lase käia, sest see on tegelikult tuhkrule ja ka omanikule kõige parem variant. Nii saab loom kõik talle vajalikud toitained, vitamiinid ja mineraalid kätte, ilma suurt vaeva nägemata.

Samas ei pruugi saaklooma menüü kõikidele tuhkrutele sobida ja see tahab harjutamist saada nagu toortoidule üleminek. Esialgu ei taha kodutuhkrud, kui nad ei ole varem saanud ja nendega harjunud, süüa hiiri, rotte, tibusid, küülikupoegj jms eriti isukalt, mõni ei võta võibolla neid esialgu suu sissegi. Kõik oleneb tuhkrust. Mis aga selle vastu aitab, on see, et hoiad oma tuhkrut päeva või paar, jällegi oleneb isendist, ilma talle traditsioonilise toiduta. Kui nälg ikka korralikult näpistama hakkab, küll ta saakloomad ka ära sööb ja mõne aja möödudes leiab, et need on tegelikult väga maitsvad, huvitavad ja põnevad söömiseks ja ka mängimiseks… Külmutatud rotte/hiiri ja tibusid saab erinevatest lemmikloomakauplustest.
Erinevate toitude seedimine
Nagu sa ilmselt tead, siis erinevad toidud võtavad erinevalt aega, mil nad kenasti seeditud saavad. Mõned lähevad läbi seedekulgla kiiremini kui teised.
Tuhkur seedib krõbinaid umbes 2-3 tundi, siis liha seevastu 2-3x kauem – see on ka põhjus, miks toorega toites võib liha tuhkrule ette anda ainult kord päevas, aga kuivtoitu 2x päevas. Ideaalis tuleks toita tuhkrut nii nagu looduses, hommikul vara ja/või õhtul hilja, mil nad on aktiivsed.
Kui on aeg toitmiseks ja toidad oma tuhkrut lihaga, siis liha hoiad ees 20 minutit ja kui ta selle aja jooksul liha ära ei söö, siis võtad selle eest. Liha ei jäeta talle päevaks ette vedelema. Kui toidad oma tuhkrut hommikul ja /või õhtul, siis järgmine aeg, mil talle süüa pakud ongi järgmisel toidukorral. Kui tuhkur jääb mõni päev söömata, tähendab see seda, et tal polnud kõht tühi ja see on täiesti ok, va juhul, kui loom on haige. Seda ei tasu küll karta, et tuhkur söömata jääb. Vahest tulevad sellised paastupäevad talle ainult kasuks. Tuhkur on küll pikaldase taipamisega, aga ta ei ole rumal ja seda hirmu ka ei ole, et end surnuks näljutaks.
Päevase portsjoni suurus
Kui suur peaks olema tuhkru päevane toidukogus? See oleneb loomast, aga ideaalis peaks see olema ca 10% looma kehamassist. Mis teeb keskmisel emase isendi puhul ca 80-120 g toitu ning isaste puhul 150-240 g toitu päevas.
Jällegi ei tähenda see seda, kui tuhkur on paksuks toidetud ja kaalub üle tavalise normi, siis annad talle ka vastavalt tema kaalule – see ei aita kaasa looma normaalkaalu saamisele. Ülekaalus loomad tuleb tagasi tuua tema normkaalu, sest ülekaalulisus on looma tervisele eluohtlik. Oma tuhkru kaalu alandamiseks võta vajadusel ühendust oma loomaarstiga. Reeglina toortoidul olevad tuhkrud naljalt paksuks ei lähe, see on pigem kuivtoidul olevate tuhkrute probleem.
Kõige lihtsam moodus on osta turult või tuttavalt farmerilt mõned lihad, rapped või subproduktid ja pakendada need vastavalt päeva kaupa väikestesse plastkarpidesse ning sügavkülmutada. Nii saad näiteks terve kuu toidutagavara sügavkülma varuda ja sealt on neid siis hiljem mugav vastavalt vajadusele üles sulatada ning tuhkrule pakkuda.