Oled lemmiklooma otsingul ja ei tea, kas võtta endale koju, kass, koer, küülik, mõni roomaja või hoopis tuhkur? Tuhkur kui lemmikloom on tegelikult väga hea valik. Teda on oluliselt lihtsam pidada kui koera või kassi. Paraku on igal loomaliigil ka omad head ja vead. Üks on kindel, et tuhkur vajab palju tähelepanu, tegelemist, mängimist hoolt ja armastust nagu iga teinegi elusolend, aga…

smugin

Tuhkur ei sobi

  • inimesele, kellel pole oma elus kunagi ühtegi lemmiklooma olnud. Seega tuhkur kui lemmikloom, ei ole elu esimeseks lemmikloomaks võibolla kõige parem valik. Loomake toob endaga kaasa palju üllatusi ning nii mõnedki neist võivad olla esmakordse lemmikuomanikule vägagi ootamatud ning loomakogemusteta inimesel võib tuhkru pidamine osutuda keeruliseks. Eriti veel siis, kui kardetakse verd, loomaga mängimist, sest ta võib naksata, küünistada – see on tema loomus.
  • Kui sa oled inimene, kes vajab, et iga asi majapidamises on täpselt oma koha peal ega mitte kuskil mujal. Fakt on see, et tuhkruga sul see ei õnnestu, sest tema võtab seda, mis talle parasjagu huvi pakub ning tassib selle minema.
  • Kui sa ei ole valmis tegema oma elukorralduse juures muudatusi, muutma oma elurütmi ja kodus asju ümber tõstma nii, et need ei ohustaks tuhkru elu. Näiteks meil tuli peale Smuksi koju tulekut juba kolmandal päeval köögis põrand üles võtta, sest ta leidis üles sellise avause, kust mahtus põranda alla koos värske lihaga…
  • Hoolimata sellest, et tuhkur magab ööpäevas väga palju, kuni 18 tundi, siis vajab ta oma ärkveloleku ajal väga palju tähelepanu. Kui sa ei ole valmis talle seda andma, siis ei ole tuhkur sinule õige loom. Kui tuhkruga mitte tegeleda, siis muutub ta metsikuks, sest ära unusta, et tegemist on ikkagi kodustatud kiskjaga. Et hoida teda mõnusa, armsa, mängulusti täis vahva tegelasena, pead sa iga päev temale ka palju tähelepanu pöörama.

Tuhkur ei ole loom, keda endale võtta hetkeemotsioonide najal, tegelikult ei tohi endale kunagi ühtegi looma võtta hetkeemotsiooni tõttu, sest tekkis tahtmine. See ei ole kindlasti põhjus!

Sa pead arvestama sellega:

  • et tuhkur “lõhnab” ja seda mitte alati  kõige meeldivamalt ning isased kõvasti rohkem kui emased, eriti aretusisased. Kastreeritud/ steriliseeritud isendid lõhnavad kordades vähem kui suguloomad. Tegelikult lõhnavad kõik loomad (olenemata liigist) neile iseloomulikult, ainult mõnikord on tuhkrul lõhn veidi intensiivsem kui mõnel teisel isendil, aga seda ei maksa karta. Õige hoolitsuse korral ei saa keegi arugi, et sul kodus tuhkur pesitseb
  • sul peab olema iga päev aega temaga mängida, tegeleda, pakkuda talle ajugümnastikat (lihtsaid käsklusi õpetada, panna teda tegema midagi mitmeid tunde ja nii, et see talle huvi pakub), hellitada, armastada jne
  • iga päev tahab tema puur või aedik puhastamist, kui ta elab sul öisel ajal ja kui sind ennast kodus ei ole puuris või selleks eraldi ettenähtud ruumis
  • iga päev juhtub tal ka siin-seal “õnnetusi”, mis vajavad lappi, et segadus ära koristada ja iga päev saad tema tagant midagi alati koristada, kui ta elab sul vabalt

Smugin ja lilled

  • lilled aknalaual – unusta ära, sest tuhkur armastab ronida ning talle kohe meeldib neid sealt ükshaaval alla lükata või neis kaevata, kui sinna ligi pääseb
  • lilled põrandal – põhimõtteliselt võid samuti ära unustada. Mõnikord õnnestub tuhkrule ka selgeks teha, et teatud pottidesse ronimine ja kraapimine on keelatud – meil Smuks näiteks põrandal olevaid lillepotte ei puutu, see sai talle selgeks tehtud. Vahest ikka üritab sinna kaevama minna, kui oleme lilli just kastnud
  • tuhkrukutsikas vajab järjepidevust ning kamaluga kannatust, sest ainult nii saavutad sa kõige parema tulemuse
  • tuhkur mängib hammastega

Kas tuhkur on häälekas või vaikne loom?

Üldjuhul on tuhkur vaikne loom, aga ta teeb ka vahest häält. Tema häälitsused on mitmekülgsed: mõnikord kiljub valjult, teinekord sisiseb vaikselt või kugiseb. Need tema hääled on hästi omapärased ja armsad, samas mõne jaoks võib sisisemine või kriiskamine olla ehmatav.  Ta kriiskab ja sisiseb siis, kui saab haiget või on millegi pärast hirmunud/paanikas. Kugiseb ja kudrutab, kui on rõõmus ja täis mängulusti.

Vabas looduses ärkavad tuhkrud reeglina mõneks üksikuks tunniks päikesetõusu ja -loojangu ajal.  Ärkveloleku ajal peetakse jahti, süüakse ning mängitakse. Ka kodutuhkru režiim on vabas looduses elava tuhkru omale üsna sarnane, kui teda ise ei torgita.

Smugin

Jah, raske on teda mitte näppida, kui ta magab, sest ta on seal ju nii nunnu oma veidras asendis. Tuhkur käib sõna otseses mõttes kokku nagu taskunuga. Ta on äärmiselt painduv loom ja võib magada sellistes imepoosides, mille peale ise ei tulegi (taguots on kiiges ja pea ripub vastu põrandat, kõige selle juures on tuhkur veel selili…) Või keerab ennast nii kerra, et ei saa aru, kust algab pea ja lõppeb saba, sest kõik on ühtlaseks massiks kokku sulanud. Kokkuvõttes võib öelda, et tuhkrud on “selgrootud” loomakesed.

Tuhkrute päevakava

Tuhkrut võiks soovitatavalt pidada sarnaselt kassile, kellel on vaba päevakava. Päevasel ajal võiks tuhkrul võimaldada võimalikult palju vabalt liikuda ning öö võiks olla see aeg, mil tuhkur puuris magab, et kindlustada hommikuks terve ja ühestükis elamine. On ka neid, kes peavad tuhkruid lahtiselt ööpäevaringselt. Kõik sõltubki omaniku soovist ning kasvatusest ning vastavalt sellele saavutatakse ka loomaga kompromiss vastavalt tema käitumisele ja iseloomule..

Muidugi ei tähenda vabalt olemine seda, et ta sul 12 tundi järjest ringi jookseb, kus sa sellega. Loomake ise vaatab kaua ta mängida  ning ringi toimetada tahab. Lõpuks väsib ta ikka ära ning siis otsitakse endale mõnus vaikne ning varjuline nurgake,  kuhu pugeda ja kerra tõmmata ning õndsat und põõnata, jättes pererahva paanitsema, ja tuhkrut otsima. Magada võivad tuhkrud väga pikalt, tunde järjest. Olen oma tuhkru leidnud keskküttekatla akumulatsioonipaagi tagant, läpaka kotist, sahtlist, pesusahtlist, diivani seest jne… See on ulme, kuhu nad kõik end peita võivad.

Kellelt tuhkur võtta?

Kui oled kindel, et just tuhkur on see loom, keda sa endale koju soovid tuua, siis ei ole muud, kui otsida välja tuhkrute kasvatajad ja uuri neilt tuhkrute pidamise kohta võimalikult palju informatsiooni, mis sind tulevikus aidata võiksid. Kaalu kindlasti ka meid, kellelt tuhkur endale koju tuua. Käi kasvatajatel külas ja vaata, kuidas nende tuhkrud ja kutsikad elavad.  Kindlasti soovitan muretseda looma tuhkrukennelitest lemmikloomapoodide asemel või neti/ajalehekuulutustele, sest kasvatusest saad alati terve  närvikavaga isendi. Kasvatajad ei müü reeglina oma kutsikaid lemmikloomapoodidesse, aga on ka erandeid. Reeglina satuvad sinna “puppy milleritest” pärit kutsikad. Jah, lemmikloomapoest saad omale tuhkru odavamalt kui kasvatusest, aga sellel on ka oma kindel põhjus. Ostes oma tuhkur lemmikloomapoodidest või ajalehe- või suvalise internetikuulutuse peale, võid endale saada tuhkru, kelle närvikava võib olla väga tuksis vähese tegelemise tõttu või on loomake otsast otsani parasiite täis ning kehvas seisus. Tean, kui kahju on neid seal lemmikloomapoodides vaadata, aga fakt on see, kui sealt ühtegi looma ei soetata, siis neid sinna ka ei viida! Kui pole nõudlust, pole ka turgu. Seega nokk kinni, saba lahti valik ja sina oled see, kes otsustab!

Miks eelistada meid teistele?

Kui otsustad meie kasuks, siis pakume sulle eluaegset igakülgset tuge ja abi oma pisikese pereliikme kasvatamisel. Meie, kui kasvataja, töö terve pesakonna sünniks on olnud pikk ning kestab edasi ka peale kutsikate sündi. Oleme teinud kindlaks paaritatavate loomade sugupuud, valinud vanemaid väga hoolega ning välistanud kõik võimalikud haigused:  Samuti külastame kõigi oma loomadega regulaarselt loomaarsti enne ja pärast paaritamist. Kõik meie loomad on terved, tugevad, hea närvikavaga, sõbralikud, seltsivad, hästi toidetud jne.

Pea meeles seda, et meie ei anna ühtegi kutsikat lemmikloomapoodidesse müüki! Kõigi meie tuhkrute ja kutsikate eest on hinge ja südamega hoolt kantud, neile on pakutud parimat toitu, nad on kõik terved, tragid, vitaalsed, mängulised, sotsialiseeritud, vaktsineeritud, kiibistatud, parasiitidest vabad ning saavad kaasa lemmiklooma passi ja meilt lahkudes saavad endaga kaasa pisikese pakikese, mis sisaldab veel ühte-koma teist + igakülgne eluaegne kasvatusalane abi. Usu, see on seda ekstra raha väärt. Võta meiega julgelt ühendust!

Tuhkur ja teised lemmikloomad

Üldiselt saavad tuhkrud väga kenasti hakkama ka teiste neljajalgsete koduloomadega. Aga suuresti oleneb see ikkagi loomast ja sellest, kes enne majapidamises olemas oli. Olgu selleks siis mõni neljajalgne lemmik nagu kass või koer või hoopis tuhkur.

jalutamine

Meil oli kodus ees ootamas juba 9 aastane koer (iiri setter) kui ka kaheaastane kass. Koer oli sõna otseses mõttes “sillas”, kui tuhkru koju tõin. Tahtis teda nuusutada ja temaga kohe mängima hakata. Seevastu kass oli pea kuu aega tuhkru suhtes äärmiselt umbusklik, käis teda ainult läbi puuri kaugelt nuusutamas.

Tuhkru jaoks olid mõlemad tegelased väga huvitavad, tema leidis, et koera käppasid on ääretult lahe närida ja vaadata, kuidas koer sellele reageerib. Kassi püüdis ta lihtsalt jahtida, sest kass põgenes tema eest nagu tuli oleks takus.

Ega tänasel päevalgi kass tuhkrust väga ei pea, pigem põgeneb, ainus erand on innaajal, mil laseb endaga tuhkrul mängida ja mängib siis meelsasti ise ka temaga.

Roomajate, küülikute ja närilistega väga tuhkruid kokku panna ei soovita – sest emmal-kummal juhul, osutub üks teisele saakloomaks. Muidugi on erandeid, aga siin pead siis ise oma loomadega katsetama ja vaatama, kuidas asjad kujunema hakkavad. Kui näiteks tuhkrukutsikas pole kunagi elus roti-, hiire- ega ka küülikuliha söönud, siis võib asi kenasti toimida. Sellisel juhul võiksid loomade omavahelised kokku laskmised toimuda järelevalve all.

Tuhkur ja tuhkur

Kuna tuhkrud on hästi sotsiaalsed loomad ja nad armastavad seltsi, siis mitme tuhkru koospidamine ei ole enamik ajast probleem. Aegajalt ja olenevalt isenditest võib võimuvõitluse maha pidamist ilmneda, aga kui omavaheline hierarhia on taaskord paika pandud, peaks kõik jälle korras olema.

Foto: PC Wallart
Foto: PC Wallart

Muidugi ei taha aretustuhkrud näiteks poegade ajal teiste tuhkrutega väga lävida, nad kaitsevad oma poegi ja seda elu hinnaga. Sama kehtib ka kahe aretusisase kooselu kohta, kui lähedal on mõni indlev emane, siis isased võivad võidelda emase tähelepanu ning paaritusõiguse eest surmani.

Seevastu kõik lõigatud isendid, olgu need emased või isased, saavad omavahel reeglina väga hästi läbi ning magavad ühes suures rõõmsas ja soojas hunnikus, üksteise kaisus ning teineteise eest hoolitsedes. Reeglina on sama pilt ka aretusloomadega, kuni esimese innaajani.

Lisalugemist

  • Kui tuhkur tuleb koju” – Oled otsustanud, et võtad ikkagi tuhkru ja oled tema koju tulekuks valmis
  • Pidamine” – Millised on tuhkrute erinevad pidamisviisid
  • Tuhkur hammustab” – mida teha, kui sinu tuhkur kipub hammustama ja kuidas sellest kombest lahti saada
  • Müügipoliitika” – mida meie oluliseks peame