Järg tuhkrute terminoloogia eelmistele lehtedele, kust leiad jätkuvalt vahvaid ütlusi tuhkrute kohta.

  • Kaneel – tuhkur, kellel on oranžikad kattekarvad.

IMG_9511

  • Kannanaksaja – on tuhkur, kes tähelepanu saamiseks jookseb hammastega sulle kanda või säärde, soovides, et sa talle tähelepanu pööraksid; temaga mängiksid, sülle võtaksid või midagi maitsvat talle pakuksid. Esimesel korral teeb ta seda hellalt, aga kui sa tähelepanu ei pööra, siis see kutse ei ole enam nii hell, vaid kõvasti tugevama hammustuse näol. (Gaia on meil tõeline kannanaksaja ja peale seda tähelepanu pööramise vajadust, mina alati mängin temaga, aga vanemat plikat see mängima kutsumine hirmsasti ehmatab, sest Gaia ei ole tema mängima kutsumisel just eriti leebe …)
  • Kastreeritud/steriliseeritud – tuhkur, kes on muudetud läbi operatsiooni suguvõimetuks.
  • Kattekarvad/pealiskarvad – kui sa libistad sõrmedega läbi tuhkru kasuka, siis tunned, kuidas alumised karvad on pehmemad ja lühemad – aluskarvad ning pealmised pikemad ja karmimad, need pikemad ja karmimad karvad ongi kattekarvad. Kui aluskarv hoiab sooja, siis kattekarvad on ilmastikukindlad. Tuhkrud, kellel on tumedam värvus, näiteks sooblid, šokolaadid, jne siis neil annavad kattekarvad ka värvuse. Sellisel juhul kattekarvad muutuvad otstes järjest tumedamaks.
  • Kennel – on aretustuhkrute registreeritud nimetus või siis suurema hulga tuhkrute pidaja ametlik nimetus. (Meil on ETL registreeritud tuhkrukennel Soul Mirror´s)
  • Kiiruspiirang – ingl. keeles kutsutakse seda tuhkrute hästi kummalist käitumist, kus tuhkur keset jooksmist end mõneks sekundiks pikali viskab – speedbump – selle jooksmise vahel pikali viskamisega kaasneb reeglina ka sügav ohe. Seda käitumist võib märgata, kui tuhkrud jooksevad, mängivad üksteisega ning mingil hetkel keegi neist viskab asja-eest-teist-taga end pikali “lapikuks”, aga üsna pea jätkatakse oma pooleliolevat tegevust. Sellega võetakse justkui kiirus maha ja siis minnakse jälle täiskäigul edasi. Seda käitumist kutsutakse veel “tuhkru pannkook”, “tuhkru potsatus”, “lapik tuhkur”. (Seda nende kiiruspiiranguid näeme iga päev, kui nad mängivad, ringi tuterdavad, jooksevad. Poolel teel kuhugi sihtpunkti, visatakse end lihtsalt põrandale lapikuks, ohatakse, oodatakse paar sekundit ja kihutatakse sihtpunkti suunas edasi)
  • Kirbu hammustus – kui tuhkur ärkab sügavast unest äkki üles ning kukub end kratsima või sügama, siis see on neil tegelikult hästi tavaline käitumine ja ei tähenda mitte alati seda, et tegemist oleks kirpude või muude satikatega, kes äkki tuhkrul seljas pesitsevad.
Foto: Pinterest
Foto: Pinterest
  • Kogu ja peida – kui tuhkrud näevad midagi ihaldusväärset, siis haaratakse see hammaste vahele ja tassitakse oma peiduurkasse. (Käpik ja Smuks tassivad oma “varud” kenasti ühte nurka TV kapi alla, peamiselt on selleks ikka toit, aga Gaia on teisest puust. Tema tassib kõike, mis talle vähegi meeldib ja ta on selles osas väga järjekindel. Olen diivani alt ühel päeval välja korjanud 1/2 10l ämbrit kartuleid, jalatseid, lapse koolikoti jpm põnevat. Tal on kohe eriline vajadus asju koguda)
  • Krokodilli pöörlemine – kui tuhkur kukub end veeretama peale seda, kui teine mängukaaslane teda ründas. (Sellist mängu mängivad meil omavahel suhteliselt tihti just Smuks ja Käpik, Gaia on selline rahulik ja leebekene ning laseb endaga kõike teha)
  • Krõbinad – kommertslikud kuivtoidu krõbinad, mida müüakse erinevates kauplustes või loomaarsti juures.
  • Kudrutamine/kudistamine – tuhkrud teevad mänguhoos sellist vahvat rõõmsat omamoodi kudrutavat/kudistavat häält. Lisaks sellisele kudrutamisele võivad nad veel naerda, sisiseda, kisada, haukuda ja mõmiseda.
  • Kutsikas – väikeseid tuhkrupoegi kutsutakse kutsikateks.
  • Kõrvalest – on sellised vastikud tüütud tegelased, keda võib leida kõikidel koduloomadel. Reeglina on nende ära hoidmiseks üsna kindel viis see, kui puhastad regulaarselt oma tuhkru kõrvu ning teed neile nt Advocate või Strongholdiga parasiiditõrje. Kõrvade regulaarne puhastamine aga ei hoia 100% kõrvalestasid ära ja seda võib esineda ka visuaalselt puhaste kõrvadega tuhkrutel. Kui sinu ühel tuhkrul esineb kõrvalesta, siis tuleb ta kindlasti viia loomaarsti juurde ja läbi teha ravikuur, kuna tegemist on äärmiselt nakkava tegelasega. Mis tähendab seda, et kui sul on kodus rohkem kui üks tuhkur või lemmikloom, tuleb sul terve “armaadaga” vastav ravikuur läbi teha.
Foto: Alan R Walker
Foto: Alan R Walker
  • Kõõksumine – on tuhkrul tantsust või erutusest tekkinud luksumine, mis möödub üsna pea, kui loom maha rahuneb.
  • Käpa mädanik – on teatud tüüpi lestalise parasiidi, Sarcoptes Scabiei, poolt tekitatud ning tuhkru käpad on paistes, sügelevad, korbatanud ning kestendavad. Seda saab loomaarst õige raviga ravida. Kui käpad jätta ravimata, siis võivad tuhkrul kappadel küüned ära kukkuda.
  • Külakuhi – tuhkrud armastavad magada üksteise otsas sellise kuhjana, kus aegajalt keegi põhjast välja roomab, hädal käib ning kuhja otsa end tagasi magama sätib.
Käpiku kutsikad 24päevased ja Smuksi omad 27päevased

Loe veel