Mis on tuhkrute terminoloogia? Erinevad vahvad tuhkrutega seotud ütlused ja sõnaseletused, mis annavad juba võibolla tuntud või segadusttekitavale sõnale hoopis teise tähenduse.
- Albiino – karvapigmendita tuhkrud, kes näivad/on valged/elevandiluukarva ja neil ei esine karvastikus mitte ühtegi muud värvust, neil on punased silmad ning neil puuduvad kõikvõimalikud markeeringud. (Meil on selleks Gaia)
Alfa – dominantne või juhtiv tuhkur sinu kennelis või oma karjas. (Kui aus olla, siis ei ole ma veel aru saanud, kas meie alfaks on Smuks või Käpik, sest hästi saavad nad läbi küll, üks on selge, Gaia on beeta)
- Alopeetsia – meditsiiniline termin karvade väljalangemisele – haiguslik nähtus, mis on tihti seotud tuhkrute neerupealiste haigusega. Ära aja seda segi karvavahetusega, mis on kaks korda aastas täiesti normaalne protsess.
- Aretusemane – on emane isend, kes on nö “terviklik” – tal on alles kõik töökorras reproduktiivsusorganid ning on võimeline järglasi tooma. (Meil on selleks kõik kennelis olevad emased)
- Aretusisane – on isane isend, kes on samuti nö “terviklik” – tal on olemas kõik töökorras reproduktiivsusorganid ning on alati triksis-traksis järglasi tegema.
- Buldog – on termin, millega kirjeldatakse tuhkrut, kelle kehaehitus on jässakas; tal on lühikesed laiad jalad ning jäme ning lühike kael; tömp (kergelt panniga saanud) lai nägu; lai rind ning neil on omamoodi veider kõnnak.
- DEW – tumedate silmadega valge (dark eyed white), ehk valge tuhkur, kellel on punaste silmade asemel tumedad, mis tähendab seda, et tegemist ei ole albiinoga!
- ECE – (Epizootic Catarrhal Enteritis) ehk episootiline katarraalne soolepõletik, mis on spetsiifiline nakkav tuhkrute viirushaigus ning põhjustab kõhulahtisust, vedelikupuudust ja alatoitumust. Tuntud veel kui rohelise lima haigus.
- Haisupomm/pomm – oh, see on üks “armas” omadus, mida tuhkrud sinuga lahkelt jagavad, kui nad on hirmul, saavad haiget või on vihased, siis nad pritsivad oma päraku lõhnanäärmetest sellist teravat ja hingematvat haisu, mis õnneks on mööduv, kui aken avada. Aga äärmiselt ebameeldiv on selle haisupommi sademe alla jääda, sest kui nii peaks juhtuma, siis ei ole muud, kui riided seljast ja masinasse pessu ning ise ka pessu. Muud moodi sa seda enda küljest lahti ei raputa…
- Haukumine – hääl, mida teeb tuhkur siis, kui ta on hirmul või erutatud.
- Hurt – seda terminit kasutatakse neil tuhkrutel, kellel on kiitsakas, sale ning lahja peenikese kondiga kere ja neil tuhkrutel kipub olema ka püstine nina.
- Implanteeritud – tuhkur, kellele on ajutiselt paigaldatud naha alla hormonaalne implantaat, et indlemist vältida. Kestab reeglina 2+ aastat, on ka pikemaajalisi implantaate, aga neid ei ole tuhkrutel väga kasutatud. Kasutatakse siis, kui ei soovita tuhkrut lõigata või tahetakse looma hiljem ikkagi aretusloomana kasutada.
- Indlemine – kui loomal algab jooksuaeg/jooksukas, mis tähendab seda, et loom on valmis järglaste saamiseks.
- Isolatsioonipuur – puur, mida kasutatakse tuhkrute eraldamiseks karjast, kui tuhkur on haige, või toibumas mõnest operatsioonist. Seda puuri kasutatakse ka siis, kui karja tuuakse uus tuhkur, et vältida erinevate nakkuslike haiguste levikut oma tuhkrute seas. Reeglina on isolatsioonipuur teises ruumis ning ei puutu kokku teiste tuhkrutega.