Ükski korralikult kasvatatud tuhkur asja eest teist taga peremeest ega kedagi teist ei hammusta. Kui tuhkur hammustab, on jäetud kasvatuses koolitustöö tegemata, aga ei tohi unustada ka looma enda loomulikke instinkte. Kodutuhkur reeglina endale ise saaki püüdma ei pea, kuigi vahest võib ka nii juhtuda, et ta kellegi ikka hammaste vahele saab ja siis on tal suur pidu.

Mida ikkagi teha, kui tuhkur hammustab?

smuksTuhkrukutsikas, nagu iga teinegi loomariigi kutsikas, tahab mängida. Enamasti mängib tuhkur hammastega, st hammustab ja päris kõvasti. Selline on tuhkrute omavaheline mäng, nad õpivad nii end kaitsma, saaki ründama, varitsema…  Samamoodi üritab ta mängida ka inimestega – see lihtsalt on osa tema loomusest. Kui tuhkrud on pesas koos oma õdede-vendadega, siis nad mängivadki seal just nii – hammastega. Selline hammastega mäng valmistab neid ette edaspidiseks eluks. Looduses on selleks saaklooma püük, enda kaitsmine võimaliku ohuallika eest. Kui ta hammustab viisil, mis teeb haiget, siis tuleb mänguhimuline põnn korrale kutsuda. Tuleb meeles pidada, et tuhkur õpib üsna keskpäraselt ja temaga tuleb olla järjekindel, vastasel juhul ei tule sellest midagi välja.

Hammustamise väljajuurimiseks on mitmeid variante

  • Hellahingelisele tuhkrukutsikale piisab vahest sellestki, kui teha kõvemat häält ja kiljuda näiteks AI või EI. Samuti aitab, kui tema peale kõvasti sisiseda/kähiseda, sest niimoodi käituvad tuhkrud omavahel, kui neile midagi ei meeldi. Igati läbiproovitud ja töötav variant.
  • Iga kord, kui tuhkur hammustab, lõpeta temaga mängimine ning eira teda. See variant ei taha hästi töötada, sest tuhkrud on leidlikud isendid ja leiavad endale meeleldi uue põneva tegevuse.
  • Vastu nina nipsu löömine. Nips peab olema nii tugev, et pärast nipsu uut hammustust ei järgne. Samuti läbiproovitud ning hästi töötav variant.
  • Enda sõrme tuhkrule kurku lükkamine. Tundub küll jõhker, kuid kui tuhkur sind valusasti hammustab, siis on sellest abi. Mõneks ajaks on rahu majas. Töötab ainult nooremate tuhkrutega, aga kui hakata vanema tuhkruga samuti tegema, siis võib asi lõppeda sõrme korraliku augustamisega.
  • Kui tuhkur satub hoogu ja pidevalt hammustab, pane karistuseks puuri. Tema lunimisepeale ei tohi teda puurist välja lasta! Mina seda taktikat ei kasutanud, sest reeglina nad ei saa aru, mille eest puuri pandi. Lisaks puuri tagasi pannes, kobivad nad üsna pea oma kiike magama ja point, mille eest nad kinni pandi, läheb tegelikult kaduma.
  • Samuti võid oma käsi määrida mõne ebameeldiva maitsega ainega (sinep, sool, pipar, sidrun). Siis on pärast igat hammustust tuhkrul paha maitse suus. Toimib üksnes mõne isendi puhul, aga mitte kõikidel. Mõne tuhkru jaoks maitseb ka sinep väga hästi… Ole aga kindel, et need ained, mida kasutad, pole tuhkrule mürgised  nagu sibul, küüslauk. Ka sool, pipar, sinep ega sidrun pole neile tarbimiseks mõeldud, seega ei ole soovitav seda meetodit pikalt kasutada.
  • Ninast kinni võtmine nii, et ta ei saa hingata. Katad sõrmedega tema ninasõõrmed ja pigistad. Seda võib ka siis kasutada, kui tuhkur ei taha oma hambaid sinu küljest lahti lasta (toimib kenasti, laseb kiiresti hambad lahti).
  • Turjast kinni sakutamine või mööda põrandat lohistamine ja samal ajal sisisemine. Selliselt käituvad tuhkrud omavahel ja sellisest käitumisest inimese poolt võib ka abi olla. Toimib suurepäraselt, tuhkrukutsikas sisiseb või kisab sulle samal ajal vastu, aga saab ideaalselt aru, et ta on midagi valesti teinud. Sellise viisiga saab tuhkruid ideaalselt ka maas asetsevatest lillepottidest eemale peletada. Meie puhul toimis ideaalselt.

Tuhkur üritab hammustades mängida umbes 2-4-elukuuni ja pärast seda ta enam hammastega ei mängi ning olukord peaks kontrolli alla saama. Erinevate hammustamisvastaste võtete kasutamise puhul tuleb jälgida, et neid kasutataks järjepidevalt. Paari päevaga ei muutu midagi, väike tuhkrupoeg on vallatusi täis ja unustab pidevalt, et inimesega niimoodi ei mängita.