Allpool toon välja vahvaid fakte tuhkrutest, millest võibolla varem kuulnudki pole. Pole mingit kahtlust, et tuhkrud on ühed kõige imelisemad, huvitavamad ja lõbusamad olendid, keda üldse lemmikloomana pidada saab. Nad on oma loomult hästi uudishimulikud, mängulised ja armastavad väga oma omanikega suhelda ja just seetõttu on nad suurepärased lemmikloomad. Mida nooremate tuhkrutega tegelema hakatakse, seda enam armastavad nad inimese seltskonda.
Fakte tuhkrutest
- 1970ndatel aastatel oli Yorkshires väga populaarne selline omamoodi tuhkrusport nagu “tuhkrute pükstes hoidmine”. Võistlusest võtsid osa mehed, et näha, kes suudab kauem oma püksid jalas hoida, kuhu sisse on lastud tuhkur või tuhkrud. Võistluses osalevad mehed pidid olema kained ning tuhkrud pidid olema täishambus, küüntega ning täielikult ärkvel… (Ma eeldan, et hambad vast polnudki enamjaolt probleemiks, sest vaevalt päris metsikuid loomi pükstesse lubati. Pigem on siin tegu sellega, kes vähem kõdi kartis. Meie tuhkrud ronivad vahest niisama isegi püksisäärest sisse ja üritavad mööda jalga üles ronida).
- Kui tuhkrud magavad, siis nad võivad endast jätta teistele elutu, isegi surnud mulje ning seda kutsutakse tuhkrute “surmauneks“. Pole vahet, mida omanik ka ei üritaks tuhkru üles ajamiseks teha, see lihtsalt ei õnnestu. Tihti võib see omanikule olla väga hirmutav ning paanikattekitav. (Olen isegi seda mitmel korral üle elanud, süda jätab endalgi paar lööki vahele). Miks see nii on? See on seetõttu, kui tuhkrud magama lähevad, siis jäävad nad hästi sügavasse unne selleks, et kosuda kõigest sellest ärkveloldud aja erutusest ning põnevusest. Nad ärkavad üles, kui on valmis uuesti mängima, nälg näpistama hakkab või ihulised vajadused kutsuvad.
Kraapijad
- Tuhkrud kipuvad oma kuivtoitu kaussidest välja kraapima, mis paneb mitmedki tuhkruomanikud pead kratsima. Põhjus on selles, et need pisikesed loomad armastavad lihtsalt kaevata ning kuna looduses elavad nad urgudes, lööb instinkt lihtsalt välja. Seega, kui tahad, et sinu tuhkrutel oleks hästi lõbus, pane neile kas kausitäis maitsvat toitu või too sisse suur kast liiva või riisiga ning vaata, kuidas sinu tuhkrutel lõbusaks läheb. See kaevamine on ka põhjuseks, miks paljud tuhkruomanikud ei saa põrandapottides kasvatada toataimi, sest tuhkrud lihtsalt kaevavad nad potist välja.
(Kuna meie tuhkrud söövad toortoitu, siis seda kaevamise probleemi meil ei esine. Olen neile tuppa kaevamiseks muretsenud mõnusa suure riisikasti, sest liiva ma ei viitsiks küll pidevalt elamisest pühkida/tõmmata. Riis pudeneb enne karvadest välja, kui tuhkur kastist välja hüppab. Küll meeldib neile kõikvõimalikes muudes kohtades kaevata, näiteks aegajalt minu hiina roosi potis. Eriti põnev on siis, kui olen seda vahetult kastnud või kaevavad nad kaltsuvaipades jne.
Videos on näha, et tuhkrutel on kasti pandud ohtralt riisi ning tänu sellele on ka selle inimese elamine kasti ümbert ohtralt riisi täis. Selle vältimiseks võib näiteks kasti panna veidi vähem riisi või siis asetada kastile kaas, millesse on tehtud piisavalt suur avaus, kust tuhkur vabalt sisse mahub ning pakkudes talle kastis kaevamise ajal ka õhku.)
Kannanaksajad
- Tuhkrud armastavad naksata oma omanike varbaid ja kandu ja põhjus on tegelikult väga lihtne. Nad lihtsalt soovivad saada sinu tähelepanu ja kutsuvad sind niiviisi endaga mängima. Kuna tuhkrutel endal on väga paks nahk, sest omavahel nagistavad nad samamoodi, aga see ei ole neile valus. Paraku inimese nahk pole nii paks kui tuhkrutel ja selline tähelepanu nurumine on meile veidi valus. Kui sulle ei meeldi, kui sinu tuhkur sellisel viisil sind mängima kutsub, siis tuleb sul see välja koolitada. Niipea, kui tuhkur sind naksab, ütle resoluutse häälega: “Ei!” ning paku talle kohe midagi muud, mida närida. (Meie tuhkrutest on kannanaksajad nii Gaia kui ka Artemis. Mina ei ole vastu, et minu tuhkrud mind sellisel viisil mängima kutsuvad, sest nad ei naksa kõvasti, olen neid välja koolitanud viisil, et kõvasti naksata ei tohi ja nad saavad sellest väga hästi aru).
Häälitsejad
- Tuhkrud võivad teha kummalisi hääli, millest üks võib kõlada nagu “sisin”. Selline susisemine tähendab seda, et sinu tuhkur on kas vihane või hirmunud. (Meie tuhkrutest on selline põhiline susiseja just Artemis, kes peale igat karistust minu peale tõsiselt sisiseb – see on omamoodi isegi väga armas. Kui ta peale susisemist sülle võtan, saan alati talt ka musi). Kui võtad endale tuhkrukutsika ning ta sinu peale susiseb, siis oled hoiatatud, sest pärast sisisemist võib ta hammustada. Ta lihtsalt kardab sind – sina oled tema jaoks võõras inimene ning ta pole sinuga harjunud. See teineteisega harjumine võtab veidi aega. Kui sa kardad oma tuhkrut peale sisisemist kätte võtta, võid ju esimesteks kordadeks kätte panna paksud nahkkindad. Nahkkindad aitavad vältida hammustust ning seejärel hakka vaikselt temaga sõbrunema temaga pidevalt suheldes ja sotsialiseerides.
- Peale sisisemise teevad tuhkrud ka veel sellist mõnusat kugisevat häält. Selline kugisev hääl tuleb neil välja siis, kui nad on õnnelikud, põnevil, mängivad. Indlemise ajal üritab isane emast “moosida”, et see temaga välja tuleks… (Selline kudistamine kuulub meil samuti igapäevaste helide hulka. Mulle nii meeldib see heli, kuidagi nii rahustav ja samas nii lõbus. Meie tuhkrutest kõige suurem kugiseja on just Heimdall, sest nii saab kõige paremini püüda plikade tähelepanu).
Pätsajad
- Kodutuhkrud võivad olla väikesed vallatud pätsajad. Nimelt võid sa mingil hetkel avastada, et terve rida erinevaid esemeid on lihtsalt kuhugi äkki ära kadunud. Nimelt on tuhkrud oma loomult kogujad ning nad ei saa sinna mitte midagi parata, kui ripakil olevaid asju lihtsalt oma peidupaika vedada. Nende jaoks pole vahet, mida nad pätsavad. Olgu selleks jalanõud, riided, ehted, puldid, telefonid, võtmed, köögiriistad või siis toit. Nad lihtsalt elavad moto järgi: “kõik, mis ripakil, see ära”. Ühesõnaga tassivad nad ära selle nende jaoks huvitava eseme, millest jõud üle käib.
https://youtu.be/zJn5xkhDD5c
(Näiteks meie tuhkrutest on suurim tassija just Gaia, peamiselt tassib ta diivani alla jalanõusid, ämbrist kartuleid, kord viidi isegi müürivasar minema… No ja liha olen pidanud päris mitmel korral diivani seest välja raputama).
Saba liputamine
- Tuhkrutel on kombeks liputada mõnikord oma saba ja seda teevad nad siis, kui on hästi õnnelikud või kui ollakse äärmiselt põnevil. Omanikud, kes seda näinud on, võivad tunda end eriti privilegeerituna, sest selline saba liputamine ei ole neil igapäevane tegevus nagu koertel.
https://youtu.be/DjeK8WZgetw
(Minu tuhkrud liputavad üsna tihti saba, kord nädalas tuleb ikka ära ja iga kord on seda nii vahva vaadata).
Vetsukombed
- Tuhkrutel on kombeks peale liivakastis häda tegemist oma taguots põrandale puhtaks tõmmata. See on nende viis teada anda teistele tuhkrutele, et nemad olid seal. No ja eks ikka peale vetsus käimist tuleb pepu puhtaks pühkida… (Ilmselt pole olemas tuhkrut, kes sedasi ei käituks. Selliste põrandal olevate kakatriipude vältimiseks soovitan iga toas oleva liivakasti ette panna mõni rätik vms, millesse tuhkur potilt tulles oma taguotsa puhtaks saaks tõmmata ).
Pudelihari
- Kui tuhkur on hirmunud või tunneb end mingilgi väiksemal põhjusel ohustatuna ja vahest ka mänguhoos ajab ta oma saba puhevile nagu tige kass. Sabad on püsti ja puhevil nagu väikesed pudeliharjad. (Need pisikesed pudeliharjad on pidevalt mänguhoos püsti ja neid on nii vahva vaadata, sest iga kord ajavad naerma. Tuhkrud ise püüavad end sellega ju suuremaks teha, aga mõnikord, eriti suvel, kus nad “kombinees” on, on see eriti naljakas, sest nahk paistab karvade vahelt välja).
Mõnikord võivad kodutuhkrud joosta mänguhoos vastu seina. Põhjus on lihtne, nad kaotavad tihti lihtsalt oma koordinatsioonitaju. Fakt on see, et nad võivad olla üsna kohmakad tegelased ning kõigele sellele on neil lisaks ka üsna kehv nägemine. (Vot see on asi, mida meie tuhkrud veel teha pole suutnud).
- Vahest võib tuhkruomanik näha, kuidas nende tuhkur jookseb tagurpidi saba seljas puhevil ja püsti. See käitumine on tingitud sellest, et miski on neid ehmatanud või kutsub tuhkur sind sellisel viisil endaga mängima. (Käpik teeb meil seda väga tihti, kutsudes mind endaga sellisel viisil mängima). Teine põhjus, miks tuhkur saba püsti seina poole tagurdab on see, et ta hakkab kohe häda tegema. Kui asi selles, siis ei aja ta oma saba puhevile.
Erinevalt teistest koduloomadest nagu küülikud ja merisead, kes on taimetoidulised, peavad tuhkrud pidevalt oma jahipidamisoskusi harjutama, sest nii on nad terved ja õnnelikud. See on ka üks oluline põhjus, miks tuhkrutega tuleb pidevalt tema ärkveloleku ajal suhelda ning talle ajutegevust pakkuda ning temaga mängida. Luban, et sinu elamine saab olema täis palju naeru, lusti ja rõõmu, kui omale ühe või mitu sellist pisikesest tegelast võtad.
Veel vahvaid ning omapäraseid tähelepanekuid ja fakte leiad “Tuhkrute terminoloogia” lehelt.